SON DAKİKA

Yavuzyılmaz sordu: "Adiye binası nereye taşınacak"

Zonguldak’ın merkez ilçesinde, Liman Caddesi mevkiinde yer alan adliye binasının, Türkiye Taşkömürü Kurumuna (TTK) ait bir arsaya taşınması yönündeki planlamaların halen neticelenemediği ortaya çıktı. 15 Kasım, 2023 16:17 Güncelleme: 15 Kasım, 2023 16:17 Yavuzyılmaz sordu: "Adiye binası nereye taşınacak"

Zonguldak’ın merkez ilçesinde, Liman Caddesi mevkiinde yer alan adliye binasının, Türkiye Taşkömürü Kurumuna (TTK) ait bir arsaya taşınması yönündeki planlamaların halen neticelenemediği ortaya çıktı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz’ın, Cumhuriyet Başsavcılığı ile TTK arasında yapılması planlanan trampa sürecinin akıbetine ilişkin olarak, Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına yöneltmiş olduğu soru önergesine verilen yanıtta, arazilerin trampasına ilişkin görüşmelerin halen devam ettiği açıklandı.

Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığının, mülkiyeti TTK’ya ait olan Çınartepe Mahallesinde ki parsellere taşınma talebine karşılık olarak, TTK’nın, mülkiyeti Hazineye ait olan ve hâlihazırda kurum tarafından İş Sağlığı Güvenliği ve Eğitim Daire Başkanlığı olarak kullanılan taşınmazların mülkiyetini istediği, yine Yavuzyılmaz’ın önergesine verilen yanıtla anlaşıldı.

Yavuzyılmaz’ın, adliye binasının özel bir teşebbüse devrinin, otele veyahut farklı bir yapıya dönüştürülmesi yönünde girişimlerin olup olmadığı yönündeki soruları yanıtsız kalırken, CHP’li Milletvekili konuya ilişkin şunları aktardı:

“Zonguldak Adliye Binasının başka bir adrese taşınması yönündeki iddiaları 2022 yılında Meclis gündemine taşımıştık. Dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez’in soru önergemize verdiği yanıtla bu yönde bir talebin bulunduğu resmiyet kazanmış, Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığının, mülkiyeti TTK’ya ait Çınartepe Mahallesindeki araziyi trampa yoluyla talep ettiği anlaşılmıştı.

Söz konusu trampa işleminin akıbetini, TTK’ya trampa karşılığında hangi arazilerin verileceğini, adliye binasının özel otele dönüştürülmesi yönündeki girişimleri ve kamu hizmet alanı olan Zonguldak Adliyesinin, merkezi konumdan daha uzak bir noktaya taşınmasında Zonguldak halkı adına ne türden bir kamu menfaati bulunduğu sorularını bir kez daha ilgili tüm Bakanlıklara yönelttik.

Önergemize şu an için sadece Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yanıt döndü. Yanıtta özetle; ‘trampa sürecinde görüşmelerin halen devam ettiği, TTK’nın vereceği araziye karşın, hazineye ait olan ve mülkiyeti Hazineye ait olan ve hâlihazırda kurum tarafından İş Sağlığı Güvenliği ve Eğitim Daire Başkanlığı olarak kullanılan binanın mülkiyetini istediği ve tüm bu işlemlerin TTK’nın Taşınmazların İdaresine İlişkin Yönetmelik kapsamında olduğu’ ifade edildi.

Trampa işlemi ile neyin amaçlandığı, adliye binasının taşınmasında ne türden bir kamu menfaati bulunduğu ve son derece kıymetli mevkide bulunan binanın özel bir otele yahut başkaca bir ticari işletmeye dönüştürülmesi yönündeki girişimlerin bulunup bulunmadığına dönük olarak konunun muhatabı diğer 3 Bakanlığa yönelttiğimiz sorularımız ise halen yanıtsız. Zonguldak halkı adına sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz.”

Yorum Ekle