SON DAKİKA

Türk Vatandaşı olmayanlara bile göz kırpan bu anlayışı kabul etmiyoruz

Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Türkiye Taşkömürü Kurumuna yabancı işçi alımıyla ilgili olarak Ak Parti kanadından yapılan açıklamaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 09 Ekim, 2023 15:41 Güncelleme: 09 Ekim, 2023 15:41 Türk Vatandaşı olmayanlara bile göz kırpan bu anlayışı kabul etmiyoruz

Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Türkiye Taşkömürü Kurumuna yabancı işçi alımıyla ilgili olarak Ak Parti kanadından yapılan açıklamaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yapılan açıklamayla, Türk Vatandaşı olmayan kişilerin TTK’ya alınabildiğinin resmi olarak ortaya çıktığını söyleyen Yavuzyılmaz, tepkilerinde ne denli haklı olduklarının da bir kez daha anlaşıldığını ifade etti.

İŞKUR’un geçtiğimiz günlerde yayınladığı ve kuraya gireceklerin belirlendiği listesinde, Türk Vatandaşı olmayan Afganistan doğumlu Gholam MORADI isminin nasıl yer aldığının da açıklanması gerektiğini söyleyen Milletvekili, konuya ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“Biz, TTK’ya girme umudundaki Zonguldaklılar adına tepki gösterdiğimizde ‘böyle bir şeyin mümkün olmayacağı’ söylenmişti. Bugün bunun mümkün olduğunu yine Ak Partili yetkililer itiraf ediyor.

Yine aynı şekilde geçen yıl Türk Vatandaşlığı alan ve geçtiğimiz ay ikametini Zonguldak’a taşıyan Mısır doğumlu bir kişinin TTK’nın kura listesine girebildiği, bu açıklamalarla anlaşılmış oldu. Tabi ortaya çıkan birkaç ismin dışında listede daha kimler var bilemiyoruz ancak bu durumun münferit olmadığı ortada.

Biz, Zonguldak halkı adına halen aynı yerdeyiz. T.C Vatandaşı olma koşulunun olmazsa olmazımız olduğunu söylüyor, binlerce Zonguldaklı, kömürün başkentinde, kendi memleketinde işsiz kalıp TTK’ya girme hayalini kurarken; kâğıt üstünde Zonguldaklıya güya ayrıcalık tanıyan ama arka kapıdan, ikametini taşıyanlara, yeni vatandaş olanlara ve hatta Türk Vatandaşı olmayanlara bile göz kırpan bu anlayışı kabul etmiyoruz.”NE OLMUŞTU?TTK’ya alınması planlanan 2 bin maden işçisi için yayınlanan alım şartları ilanında “T.C Vatandaşı Olma” şartının bulunmamasına, CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz başta olmak üzere çeşitli kesimlerden tepkiler yükselmiş, ardından İŞKUR’un yayınladığı kuraya girecekler listesinde yabancı isimlerin yer alması tartışmaları yeniden alevlendirmişti. 

AK PARTİ Milletvekili Ahmet Çolakoğlu konuya ilişkin olarak bugün yaptığı açıklamasında ise
TC Kimlik Numarası 632……714 olan Abdelrahman ABDELATTEY Kafrelshık/MISIR doğumlu olup Zonguldak İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü ile yapılan görüşmeler neticesinde kişinin 13 Mayıs 2022 Türk vatandaşlığına geçtiği, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinde Maden Mühendisliği okuduğu ve Eylül ayında Zonguldak ikametini tescil ettirdiği bilgisi paylaşırken,

TC Kimlik Numarası 990……730 olan Gholam MORADI’nın Takhar/Afganistan doğumlu olduğu anlaşılmış olup Zonguldak İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü ile yapılan görüşmeler neticesinde kişinin Türk vatandaşı olmadığı ve işe başlama konusunda olumsuz olarak değerlendirileceği bilgisinin kendilerine verildiği aktarmıştı.

Yorum Ekle