SON DAKİKA

DİKMEN: “BELEDİYE ÇALIŞANLARINA ŞÜKRAN BORÇLUYUZ.”

DİKMEN: “BELEDİYE ÇALIŞANLARINA ŞÜKRAN BORÇLUYUZ.” 30 Kasım, 2023 08:24 Güncelleme: 30 Kasım, 2023 08:24 DİKMEN: “BELEDİYE ÇALIŞANLARINA ŞÜKRAN BORÇLUYUZ.”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Karadeniz Ereğli Belediye Başkan Aday Adayı Muhittin Dikmen, 19 Kasım günü yaşanan doğal afet dolayısıyla Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ı ziyaret ederek hem ‘geçmiş olsun’ dileklerini iletti hem de Başkan Posbıyık nezdinde, afet sonrası ortaya koydukları başarılı çalışmaları nedeniyle belediye çalışanlarına teşekkür etti.

Bugün saat 11.30’da Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ı makamında ziyaret eden CHP Belediye Başkan Aday Adayı Muhittin Dikmen, bir süredir ilçenin doğa olaylarıyla mücadele ettiğini, 19 Kasım’daki şiddetli fırtına, sağanak ve su taşkınlarının kentte önemli tahribatlar bıraktığını söyledi. Yıllar boyu büyük emekler verilerek kente kazandırılan sahil bandının da yaşanan olumsuzluklardan fazlasıyla etkilendiğini; kentin her noktasında meydana gelen hasarların ortadan kaldırılması yönündeki çalışmalarda halkın Karadeniz Ereğli Belediyesi’ne güvenin tam olduğunu kaydeden Dikmen özetle şu görüşleri sundu:
“Önemli bir afet atlattık. Beterin beteri de olabilirdi. Buna rağmen çok sayıda bina, park halindeki araçlar, yerleşim birimleri zarar gördü. Bu arada afetten hemen sonra bölgemize gelen arama-kurtarma ekipleri, çevre kentlerin orman müdürlükleri ekipleri, AFAD ve Türk Kızılayı ekipleri de çalışma ve gayretleriyle vatandaşımızın gönüllerine girdiler. Bu vesile ile her birine de ayrıca teşekkür ederim. Bu hasarların ortadan kaldırılması elbette zaman alacaktır. İşyerleri zarar gören esnaflarımız zaman içinde ayağa kalkabilecekler. El birliği ve dayanışma içinde bu günleri atlatacağız. Karadeniz Ereğli Belediyesi güçlü bir belediye. Belediyemiz de tüm ekipleri ile seferberlik anlayışı ve uyum içinde, vatandaşı ile el ele vererek zorlukların üstesinden gelecek ve kenti eski günlerine getirecektir. Halkımız belediyesine güvenmektedir. Ben bir kez daha sizin nezdinizde Ereğli’mize ‘geçmiş olsun’, diyorum.”

Konuğuna ziyaretinden ve dileklerinden dolayı teşekkür eden Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık da 19 Kasım’da yaşananların ardından kent genelinde ortaya çıkan hasarların bir tablosunu ortaya koydu. Yüksek dalgaların sebebiyet verdiği zararların temelinde mendirek sıkıntısının yattığını ifade eden Başkan Posbıyık; “Erdemir limanındaki mendireğin yüksekliği az. Boyunun da uzatılması gerekiyor. Aynı zamanda Ereğli limanı önündeki mendirek için de tedbir alınması gerektiği ortaya çıktı. Dalgaların şiddetinden derelerden gelen su denize akamadı. Bizim ilk isteklerimizden biri dere önünde de akışı kolaylaştıracak ve o noktaya gelecek dalgaları önleyecek bir mendirek daha yapılması.”, dedi. Karadeniz Ereğli’yi ve belediyeyi bir süreliğine de olsa çalışmalar noktasında sıkıntılı bir sürecin beklediğini kaydeden Başkan Posbıyık geçtiğimiz gün düzenlediği basın toplantısında İller Bankası’ndan kredi talebinde bulunacaklarını söylediğini hatırlattı ve bu konu başta olmak üzere ilçenin yaralarının sarılmasında devlet kademelerinin katkı ve ilgisini beklediklerini söyledi. Başkan Posbıyık, yaşanan afetten sonra Karadeniz Ereğli’nin Genel Afet Bölgesi kapsamına alınmasının da kentin geleceği için en olumlu gelişme olduğuna vurgu yaptı.

Yorum Ekle