SON DAKİKA

Ateşe yürüyen kahramanlar 307 yaşında

Posbıyık: Türkiye’de öncü ilçe itfaiyesiyiz 28 Eylül, 2021 09:47 Güncelleme: 28 Eylül, 2021 09:47 Ateşe yürüyen kahramanlar 307 yaşında

Kdz. Ereğli Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, teşkilatın kuruluşunun 307’nci yılını ve İtfaiye Haftası’nı kutladı. Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Kdz. Ereğli Belediyesi İtfaiyesi’nin Karadeniz bölgesinde örnek itfaiye, Türkiye’de ise öncü ilçe itfaiyesi olduğunu söyledi. İtfaiye Teşkilatı’na modern bina yapacakları müjdesini veren Posbıyık, “Acı duyabiliyorsan canlısın, başkalarının acılarını duyabiliyorsan insansın. İtfaiye mensupları sadece görevleri gereği değil, aynı zamanda duyarlı birer insan oldukları için görevlerine koşarak gidiyorlar. Kendilerini bir kez daha kutluyorum” dedi. İtfaiye Müdürü Muhammet Ali Ateş de Kdz. Ereğli Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’nün eğitimli personeli, teknik donanımı ve ekipmanı ile kendini sürekli geliştirerek yenilediğini belirtti.

Kdz. Ereğli Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, Yangından Korunma ve İtfaiye Haftası’nda İtfaiye Teşkilatı’nın 307’nci kuruluş yıl dönümünü kutladı.

Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törende İtfaiye Müdürü Muhammet Ali Ateş anıta çelenk sundu, saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu. Törene Belediye Başkanı Halil Posbıyık, belediye başkan yardımcıları, daire müdürleri, itfaiye mensupları, gönüllü itfaiyeciler ve diğer kurumlardan gelen temsilciler katıldı. Belediye kreşinin minikleri de itfaiyeci kıyafetleriyle törene renk kattılar.

 

POSBIYIK: YANGIN VE SEL FELAKETLERİNDE GÖNÜLLERDE TAHT KURDUNUZ

Belediye Başkanı Halil Posbıyık, burada yaptığı konuşmada İtfaiye Teşkilatı’na yeni bir modern bina yapma müjdesi verdi. Ereğli Belediyesi itfaiyesinin bölgede örnek olduğunu anlatan Posbıyık, şunları söyledi:

“İtfaiye Teşkilatı’nın kuruluşunun 307’nci yılı kutlu olsun. Mesai gözetmeden, fedakarca hayat kurtaran, zor durumda olanların yardımına koşan, her afette, yangında milletin hizmetinde olan itfaiye teşkilatı toplumun göz bebeğidir. 

Her zaman olduğu gibi büyük bir fedakarlıkla görev yapan İtfaiye Teşkilatı, ülkemizin 2021 yılında yaşadığı orman yangınları ve sel felaketlerinde de en ön safta mücadele vermiş, gönüllerde bir kez daha taht kurmuştur.

Kdz. Ereğli Belediyesi İtfaiye Teşkilatı da bu afetler sırasında Antalya-Manavgat ve Kastamonu-Bozkurt’ta yerini alarak cansiperane bir şekilde görev yapmıştır. Hayatlarını hiçe sayarak fedakarca çalışan bu kahraman itfaiye mensuplarımızın hep birini ayrı ayrı tebrik ediyor, alnından öpüyor, teşekkür ediyorum. Dünyanın hiçbir yerinde böyle felaketlerin yaşanmamasını diliyorum.

-MODERN BİNA YAPMAK İÇİN ÇALIŞMALARA BAŞLADIK-

İtfaiye teşkilatımız Ereğli’de 63 personel ve 11 itfaiye aracıyla gece gündüz hizmet veriyor. Bu yıl ek olarak 1 Adet 4x4 İtfaiye aracı aldık. 1 Adet Yangın söndürme arazözü alımı için gerekli çalışmalara başladık. İtfaiyemizin daha da güçlenmesi için her türlü desteği vermeye devam ediyoruz.

Ayrıca, İtfaiye Müdürlüğümüze modern bir itfaiye binası yapımı için de gerekli çalışmalara başladık.

Ereğli sınırları dahilinde ve köylerde meydana gelen deniz, ırmak, dere ve barajlardaki boğulma vakalarının tamamına 5 kişiden oluşan Dalgıç ekibimiz ve 5 kişiden oluşan Cankurtaran ekibimizle birlikte müdahale ediliyor.

-TÜRKİYE’DE ÖNCÜ İLÇE İTFAİYESİYİZ-

İtfaiye Müdürlüğümüz afetlere müdahalenin yanı sıra yurt içinde çalıştaylara ve federasyon toplantılarına katılıyor ve Türkiye’de öncü İlçe itfaiyesi olmaya devam ediyor. İtfaiye Müdürlüğümüz tüm bu çalışmaları sonucunda Türkiye İtfaiye Birliği Denetim Kurulu ve İtfaiye Komisyonu’na seçilmiş tek ilçe itfaiyesidir. Kendilerini bir kez daha kutluyorum.

Gönüllü itfaiyecilere de yürekten teşekkür ediyorum. Katkıları çok kıymetli… Sadece kendileri için değil toplum için fedakarca çalışmaktan geri durmayarak örnek oluyorlar.

Bu duygu ve düşüncelerle, İtfaiye Teşkilatı’nın kuruluş yıldönümünü kutluyor, görevleri başında hayatını kaybeden itfaiye şehitlerini bir kez daha rahmet ve saygıyla anıyorum.

‘Acı duyabiliyorsan canlısın, başkalarının acılarını duyabiliyorsan insansın’… İtfaiye mensupları sadece görevleri gereği değil, aynı zamanda duyarlı birer insan oldukları için görevlerine koşarak gidiyorlar. Kendilerini bir kez daha kutluyorum.

Kendi canları pahasına tek bir canlıyı kurtarmak için mücadele eden, fedakârlıkları ve özverileriyle bilinen İtfaiye Teşkilatının 307. yılını gururla kutluyoruz.”

ATEŞ: 200 BİN NÜFUSA HİZMET VERİYORUZ

Kdz. Ereğli Belediyesi İtfaiye Müdürü Muhammet Ali Ateş de konuşmasında şunları söyledi:

“Kdz. Ereğli Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, gerek eğitimli personeli ile gerekse teknik donanım ve ekipmanı ile kendini sürekli geliştiren ve yenileyen Batı Karadeniz Bölgesinin en donanımlı İtfaiye Teşkilatıdır.

Müdürlüğümüz iki yüz bin nüfuslu bir bölgeye resmi tatil günleri de dahil olmak üzere 365 gün 24 saat kesintisiz hizmet sunmaktadır.

Ülkemizde meydana gelen doğal afetlerde İtfaiye Teşkilatının önemi ve değeri bir kez daha anlaşılmıştır. Depremlerde, yangınlarda, sellerde, kazalarda ve bir canlı bile mahsur kaldığında akla ilk gelen isimdir İtfaiyeci.

-TÜRKİYE’DEKİ DOĞAL AFETLERE MÜDAHALE ETTİK-

Teşkilatımız müdahalelerini sadece ilçe genelinde değil ülkemizde meydana gelen büyük doğal afetlerde de sürdürmektedir.  Bunun son örneklerini de 2020 yılında meydana gelen Elazığ depreminde, 28 Temmuz Antalya Manavgat Orman Yangınlarında,  11 Ağustos Kastamonu Bozkurt ilçesinde meydana gelen sel felaketinde görmüş bulunmaktayız.

Elazığ depremine Kdz. Ereğli Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü olarak 5 itfaiyeci, 2 gönüllü itfaiyeci olmak üzere 7 personel,  1 itfaiye aracı ile depremzedelerin barınma çadırının kurulumunu ve enkazda arama çalışmalarını 5 gün boyunca gerçekleştirdik.

Antalya Manavgat Orman Yangınlarında yine 8 itfaiyeci, 1 gönüllü itfaiyeci 1 arazöz, 1 de su tankeriyle 10 gün boyunca toplam 2 araç 9 personelle yangın söndürme çalışmalarına katıldık.

Kastamonu Bozkurt ilçesinde meydana gelen sel felaketinde 1 itfaiye aracı, 6 itfaiye personeli, 7 gönüllü itfaiyeci olmak üzere 13 personel ile 7 gün boyunca selde kaybolan vatandaşlarımızın arama çalışması, su baskını olan binalara da motopomp ile su tahliye işlemini gerçekleştirdik.

Bu müdahaleler ve çalışmalarımız İçişleri Bakanlığımız tarafından takdirle karşılanmış olup; Kdz Ereğli Belediye Başkanlığımıza teşekkür belgesi sunmuşlardır.

İlçemizde meydana gelen ve iki petrol ofisine yaklaşık 10 metre mesafede bulunan toptan satış mağazası yangınındaki müdahalemizle oluşabilecek büyük bir faciayı önleyen ve özveriyle çalışan personelimize, Zonguldak Valimiz Sn. Mustafa Tutulmaz tarafından takdim edilen teşekkür ve başarı belgeleri bizleri onurlandırdı.

-450 GÖNÜLLÜ İTFAİYECİMİZ VAR-

İlçemizde yürütmekte olduğumuz Gönüllü İtfaiyecilik projemizle de itfaiyeciliğe gönül vermiş 450 gönüllümüz bulunmaktadır.

Bizler bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da zor durumda kaldığınız her an yanınızda olmaya devam edeceğiz.

Konuşmalarımı bitirirken; son zamanlarda yaşanan yangınlarda hayatını kaybeden vatandaşlarımızı, itfaiyecilerimizi ve görevleri başında şehit olan tüm İtfaiye Şehitlerimizi saygı, rahmet ve minnetle anıyorum. Ülkemizde öncü İtfaiye teşkilatlarından biri olmamız yolunda bizlerden desteğini esirgemeyen  başta Belediye Başkanımız Sayın Halil Posbıyık’a ve Başkan Yardımcılarımıza teşkilatım adına şükranlarımı sunuyorum. Bu duygu ve düşünce ile Yangından Korunma ve İtfaiye Haftasını kutluyor, tüm meslektaşlarıma sağlıklı ve huzur dolu bir yaşam temenni ederken;  yangınsız, kazasız, afetsiz günler diliyorum.”

Konuşmaların ardından Başkan Posbıyık, ekibiyle birlikte İtfaiye’nin Türkiye genelindeki afetlerde müdahalelerinin yer aldığı resim sergisini gezdi ardından itfaiye erleriyle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

Başkan Yardımcısı Atilla Bulak ve İtfaiye Müdürü Muhammet Ali Ateş daha sonra itfaiye personeli ile Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ı makamında ziyaret ederek çiçek takdi

Yorum Ekle