SON DAKİKA

Zonguldak'ta Siber Suçlarla mücadelede büyük başarı

Zonguldak'ta Siber Suçlarla mücadelede büyük başarı! 10 Ocak, 2024 15:21 Güncelleme: 10 Ocak, 2024 15:21 Zonguldak'ta Siber Suçlarla mücadelede büyük başarı

Zonguldak İl Jandarma Komutanlığı Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nce, (SSM Şb.Md.lüğü) kanunların verdiği yetki çerçevesinde, suç ve suçlularla mücadele amacıyla yapılan çalışmalar ve araştırmalar neticesinde;

    2023 yılında, Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce; Cumhuriyet Başsavcılıkları koordinesinde yapılan Açık Kaynak Araştırmalarında, internet ve sosyal medya üzerinden işlenen suçlar kapsamında, başta Terör Örgütü Propagandası, Uyuşturucu Madde Kullanımını Özendirme, Müstehcenlik Suçunu Bilişim Sistemleri Kullanarak İşlemek, Nitelikli Dolandırıcılık vb. suç kategorisinde tespit edilen (385) şüpheli hakkında adli işlem yapılmıştır. Ayrıca, meydana gelen faili meçhul (211) Siber Suç olayından (206)’sının aydınlatılması sağlanmıştır.

                İcra edilen Sanal Devriye faaliyetlerinde ise, veri tabanı yurt dışı olan ve yurt içi kaçak yayın yaptığı tespit edilen (3758) yasadışı bahis sitesi, (3453) müstehcen içeriğe sahip site, (1985) uyuşturucu madde kullanımını özendiren site, (2650) zararlı yazılım içeren dolandırıcılık amaçlı internet sitesi olmak üzere toplam (11.846) internet sitesi Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı’na (BTK) bildirilerek olası mağduriyetlerin önüne geçilmesi sağlanmıştır. Ayrıca Siber Farkındalık ve Bilinçlendirme faaliyetleri kapsamında (6.750) kişiye ulaşılarak Siber Farkındalık eğitimi verilmiştir. 

                Zonguldak İl Jandarma Komutanlığı olarak, sanal ortamda meydana gelen olayların aydınlatılmasında ve vatandaşımızın siber alanda emniyet ve asayişini sağlamak için suç ve suçlularla mücadelemiz azim ve kararlılıkla devam edecektir.

                Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Yorum Ekle