SON DAKİKA

Yavuzyılmaz, yabancı uyruklu vatandaşların TTK başvurusuna tepki gösterdi

Türkiye Taşkömürü Kurumuna alınacak 2 bin maden işçisi için aranan şartların açıklanmasının ardından İŞKUR tarafından da kuraya girecek isimlerin belirlendiği nihai liste yayınlandı. 08 Ekim, 2023 16:13 Güncelleme: 08 Ekim, 2023 16:13 Yavuzyılmaz, yabancı uyruklu vatandaşların TTK başvurusuna tepki gösterdi

Türkiye Taşkömürü Kurumuna alınacak 2 bin maden işçisi için aranan şartların açıklanmasının ardından İŞKUR tarafından da kuraya girecek isimlerin belirlendiği nihai liste yayınlandı.

Daha öncesinde Resmî Gazetede yayınlanan işçi alım şartlarında “TC Vatandaşı Olmak” koşulunun bulunmaması üzerinen yaşanan tartışmalara, önceki gün İŞKUR'un yayımladığı listede yer alan “Abdelrahman Abdelattey” “Gholam Moradı” gibi yabancı isimler eklenince, CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz duruma tepkisiz kalmadı.

Kuruma alım şartlarında Zonguldak ikameti aranması şartının kâğıt üstünde kaldığının bir kez daha anlaşıldığını söyleyen Yavuzyılmaz, “Bu adaylarda mı Zonguldaklı?” diyerek şu ifadeleri kullandı:

“TTK’ya alınacak 2 bin madencinin alım şartları geçtiğimiz günlerde yayınlanmıştı. Söz konusu şartlara baktığımızda i’T.C Vatandaşı Olmak’ koşulunun bulunmaması başta olmak üzere ‘Zonguldak’ta ikamet ediyor olma’ şartına bir zaman sınırlamamasının konulmamasına ve adayların seçiminde top havuzu yerine elektronik kuranın tercih edilmiş olmasına tepki göstermiştik.

Söz konusu tepkilerimizin ardından yaşananlar ise ne denli haklı olduğumuzu bizlere bir kez daha gösteriyor.

Öncelikle, Zonguldak’ta ikamet ediyor olma şartına bir zaman sınırlaması konulmadığı için basit bir ikametgâh değişikliği ile aslında Zonguldak’ta yaşamayan binlerce kişi kuraya girecek. Bunu, 2022 yılının aynı dönemine göre 2 kat artan ve 74 bin olarak gerçekleşen ikamet değişikliği hareketinden görüyoruz. Halbuki bunun yerine TTK’ya işçi alımı haberinin verildiği tarih baz alınarak sınırlama getirilebilir ve gerçekten Zonguldak’ta yaşayanlara hak tanınırdı. Hükümet bunu yapmak yerine Zonguldaklıya şirin gözüküp arka kapıdan Zonguldak dışından işçi alımına kapı araladı.

Dün itibariyle de İŞKUR tarafından kuraya gireceklerin belirlendiği nihai liste kamuoyuna duyuruldu.

Listeye baktığımızda isim ve soy isimleri itibariyle yabancı uyruklu oldukları görülen kişiler göze çarpmakta. İsminden anlaşılamayan ancak yabancı uyruklu olan kaç kişi var o da belli değil.

Bu adayların, Zonguldak’ta ne zamandır ikamet ettikleri, Zonguldak’ta bulunma nedenleri, Türk vatandaşı olup olmadıkları, vatandaşlık kazandılar ise bunun hangi şekilde ve ne zaman gerçekleştiği konularında yetkilerin açıklama yapmasını bekliyoruz.

Binlerce Zonguldaklı, kömürün başkentinde ve kendi memleketlerinde, yıllardır işsiz kalıp, TTK’ya girme hayali kurarken; kâğıt üstünde Zonguldaklıya güya ayrıcalık tanıyan ama arka kapıdan, ikametini taşıyanlara hatta yabancı uyruklulara bile göz kırpan bu anlayışı kabul etmiyoruz.”

Yorum Ekle