SON DAKİKA

Yavuzyılmaz, sağlık emekçilerine ve hastane personeline yapılan saldırıyı kınadı...

Yavuzyılmaz, sağlık emekçilerine ve hastane personeline yapılan saldırıyı kınadı... 08 Mart, 2024 15:43 Güncelleme: 08 Mart, 2024 15:43 Yavuzyılmaz, sağlık emekçilerine ve hastane personeline yapılan saldırıyı kınadı...

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Zonguldak Uzunmehmet Göğüs Ve Meslek Hastalıkları Hastanesinde sağlık emekçilerine ve hastane personeline karşı yapılan saldırıyı kınadı. 

Olayın hastane başhekiminin itidalli davranışı ve sağlık çalışanlarının sağduyusu ile can kaybına yol açılmadan atlatıldığını söyleyen Yavuzyılmaz, can kurtaran sağlık emekçilerinin hayatlarını tehlikeye sokan bu saldırının kabul edilemez olduğunu aktardı.  

Hastane personelinin can güvenliği endişesi taşımaya devam ettiğini söyleyen Genel Başkan Yardımcısı, gerekli koruyucu önlemlerin ivedilikle alınması gerektiğinin altını çizdiği açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Zonguldak Uzunmehmet Göğüs Ve Meslek Hastalıkları Hastanesinde, sağlık emekçilerimize ve hastane personeline karşı yapılan bu çirkin saldırı Zonguldak halkını derinden üzmüş ve yaşananlar hepimizi bir kez daha dehşete düşürmüştür. 

Olay esnasında hastane başhekiminin itidalli davranışı ve sağlık çalışanlarının sağduyusu ile olası bir can kaybının önüne geçilmiş olsa da hastane personelinin can güvenliği endişesi halen devam etmektedir. Çünkü bu olay, can kaybına yol açmamış olsa da aslında ucuz atlatılmış değildir. 

Hastane başhekimimiz günlerdir işine gidememekte, yıllardır özveriyle hekimlik yapan, Zonguldak’ı memleketi olarak benimseyen doktorlarımız göç etmeyi, hatta mesleğine ara vermeyi bile düşünmektedir. Şu an bütün sağlık emekçilerimiz benzer kaygı, korku ve tehditleri yaşamaktadır.  Oysa istedikleri tek şey güvenli ve insani koşullarda kutsal mesleklerini icra etmektir. Sağlık emekçileri bir kere daha ‘yaşatmak isterken ölmek istemiyoruz’ demektedir.

Yaşanan bu durum, can kurtaran fedakâr sağlık emekçilerinin can güvenliklerinin sağlanamadığının bir kez daha ispatı olmuştur. Sağlıkta şiddet yasasının kapsamında ve uygulamasında sorunlar olduğu, koruyucu tedbirlerin yetersiz kaldığı ortadadır. Caydırıcı önlemlerin alınması, sağlık emekçilerinin çalışma alanlarında şiddete karşı düzenlemeler yapılması ve belki hepsinden önce sağlıkta öfke dilinin körüklenmesine artık son verilmesi gerekmektedir. 

Buradan, Cumhuriyet Halk Partisi olarak sağlıkta şiddetin önlenmesi için gerçek anlamda etkin mücadele yöntemlerine geçilmesi çağrımızı bir kez daha yineliyoruz. Yüce Meclis çatısı altında kurulacak bir komisyon ve devamındaki kararlı adımlarla sağlık sisteminde yaşanan bu güvenlik sorunlarının önüne geçileceğine inanıyoruz. ‘Gelin bu sistemi hep birlikte değiştirelim, hayat kurtaranlar şiddet kurbanına dönüşmesin’


Yorum Ekle
Etiketler