SON DAKİKA

Yavuzyılmaz, iki madencinin hayatını kaybettiği Denizli’den seslendi

Yavuzyılmaz, iki madencinin hayatını kaybettiği Denizli’den seslendi: Ne zaman bir maden ocağında kaza yaşansa suçlu hep madenci ilan ediliyor! 19 Aralık, 2023 15:59 Güncelleme: 19 Aralık, 2023 15:59 Yavuzyılmaz, iki madencinin hayatını kaybettiği Denizli’den seslendi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, geçtiğimiz günlerde iki madenciye mezar olan Denizli’nin Acıpayam İlçesindeki krom madenine giderek çeşitli incelemelerde bulundu.

Bölgeye, CHP Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşcıer ve CHP Denizli Milletvekili Şeref Arpacı ile birlikte giden Yavuzyılmaz, burada yaptığı açıklamasında, “Madencilikte daha çok kömür madenciliği kazalarla anılırken son aylarda metal madenlerinde de üst üste ölümle sonuçlanan kazaları görüyoruz. Mühendislerimizi ve maden işçilerimizi yitirdiğimiz bu kazaları, felaketleri hep birlikte yaşıyoruz. Ne zaman bir maden ocağında göçük olup kaza yaşansa madenciler suçlu ilan ediliyor. Nedense AK Partili yetkilinin sorumlu tutulduğu bir olay asla yaşanmıyor ve bu da hayatın olağan akışına aykırı bir durum" dedi.

Kazanın yaşandığı krom madeninin, yakın zamanda iki kez denetlendiği bilgisine dikkat çeken Genel Başkan Yardımcısı, son zamanlarda facia yaşanan maden ocaklarındaki benzerliklere işaret ederek, “Bulunduğumuz maden ocağının, MAPEG ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından son iki ay süresince iki kez denetlendiği söyleniyor. Geçtiğimiz haftalarda da Eti Bakır Madenköy işletmesinde de bir göçük olmuştu. Orada da madencilerimiz hayatını kaybetmişti. Orada da bir buçuk ay önce bir denetim yapılmıştı. Aynı şekilde 43 madencimizi yitirdiğimiz Amasra grizu faciasında da 1 hafta öncesinde denetim yapılmıştı. Bu denetimler yapıldıktan hemen sonra bu kazaların yaşanması denetimlerin uygun şekilde yapılmadığını bizlere bir kez daha gösteriyor. Bir temel, altyapı sorunu var ve aynı zamanda yerinde denetim konusunda da büyük eksiklikler dikkat çekiyor” diyerek şunları söyledi:

"İşletme yer seviyesinde bir tepenin içinde bin 100'üncü bir ara tahkimatın çökmesi nedeniyle 2 madencimizin canını alındığı bir yer oldu. Bugün itibarıyla da ifadeler alınmaya devam ediliyor. Son aylarda daha çok kazalarla anılan kömür madenciliğinin yanında metal madenlerinde de mühendislerin ve maden işçilerin canını alan kazaları, felaketleri hep birlikte yaşıyoruz. Bir temel altyapı eksikliği var ve aynı zamanda da yerinde denetim konusunda da eksiklikler dikkat çekiyor.

Bulunduğumuz maden ocağında da MAPEG ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın iki ay süresinin içinde iki kez denetime geldiği söyleniyor. Geçtiğimiz haftalarda da Eti Bakır Madenköy işletmesinde de bir göçük olmuştu. Orada da madencilerimiz hayatını kaybetmişti. Orada bir buçuk ay önce bir denetim yapılmıştı. 14 Ekim 2022 tarihinde Amasra grizu faciasında da 1 hafta öncesinde denetim yapılmıştı. Bu denetimler yapıldıktan hemen sonra bu kazaların yaşanması denetimlerin uygun şekilde yapılmadığını da bize gösteriyor ve AK Parti'nin iktidarda kaldığı tüm sürenin içinde her ne hikmetse yaşanan bu kazaların bütün sorumluluğu buradaki maden mühendislerine ve maden işçilerine çıkarılıyor. AK Parti döneminde bir uçak düştüyse ve pilot hayatını kaybettiyse suçluyu pilot ilan ediyorlar. Tren kaza yaptı, makinist hayatını kaybettiyse makinisti suçlu ilan ediyorlar. Maden ocağında da bir göçük olup kaza yaşandıysa da madenciyi suçlu ilan ediyorlar. AK Partili yetkilinin sorumlu tutulduğu bir olay bölgede yaşanmıyor ve bu da hayatın olağan akışına aykırı bir durum. Biz bölgeye geldik. Genel Başkanımız Sayın Özgür Özel'in talimatıyla birlikte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Gölge Bakanımız Genel Başkan Yardımcımız Gamze Taşcıer, Denizli Milletvekilimiz Şeref Arpacı ve ilçe başkanımız, ilçe ve il yöneticilerimizle birlikte bölgedeyiz. Konunun tüm ayrıntılarıyla birlikte açığa çıkarılması ve sorumluların tespit edilmesi için mücadeleyi sürdüreceğiz."

Yorum Ekle