SON DAKİKA

TTK kurasının ardından İşkur’un nihai listesini değiştirenler suç işliyor

Yavuzyılmaz uyardı: TTK kurasının ardından İşkur’un nihai listesini değiştirenler suç işliyor 16 Ekim, 2023 15:55 Güncelleme: 16 Ekim, 2023 15:55 TTK kurasının ardından İşkur’un nihai listesini değiştirenler suç işliyor

Türkiye Taşkömürü Kurumunun Zonguldak için ayrılan 1500 kişilik işçi alımının kura çekiminde, ismi ve soyadı aynı olan adaylar arasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numarası ile aday numarası karmaşası yaşandığı, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz’ın açıklamalarıyla kamuoyuna duyurulmuştu.

Yavuzyılmaz, geçtiğimiz gün yapmış olduğu açıklamasında, elektronik kuradan çıkan aynı ad ve soyada sahip adaylardan hangisinin kurayı kazandığının belirlenmesinde skandala yol açıldığına dikkat çekerken “Aday sıra numarasına göre kurayı kazandığını gören bir adayın T.C Kimlik numarası aynı ad ve soyada sahip diğer adaya ait olarak ekranlarda görüldü. Bu da kurayı kazanan adayın belirlenmesinde çekilişte aday numarasının mı yoksa T.C numarasının mı baz alınacağı konusunda büyük bir karmaşaya yol açtı” diyerek, yetkili kurumları ivedilikle açıklama yapmaya davet etmiş, hatanın nedeni ve neye göre kazanan adayın belirlendiği konularının da açıklığa kavuşturulmasını talep etmişti.

Bu çağrının ardından sorumlu kurumlar sessizliğini korurken, kura karmaşasından sonra bir skandala daha imza atıldığı yine Yavuzyılmaz tarafından açıklandı.

Daha öncesinde İŞKUR tarafından yayınlanan nihai listelerde oynama yapıldığı ve listelerin tarihlerinin bile değiştirildiğine dikkat çeken Milletvekili, “İŞKUR’un listesini değiştirenler suç işliyor” dedi ve şunları aktardı:

“YENİ BİR SKANDALA DAHA İMZA ATILDI”

“13 Ekim tarihinde gerçekleştirilen elektronik kurada yaşanan skandal hatayı geçtiğimiz günlerde ortaya çıkartmıştık. Yapmış olduğumuz araştırma ile kuradan çıkan, aynı ad ve soyada sahip adayların hangisinin kurayı kazandığının belirlenmesinde büyük bir karışıklık yaşandığını ve çok sayıda hak kaybına yol açıldığını değerli Zonguldak kamuoyu ile paylaşmıştık.

Ne yazık ki başından beri doğru şekilde yürütülmeyen işe alım sürecinde, defalarca uyardığımız ve tercih edilmesine karşı çıktığımız elektronik kura yöntemini de ellerine yüzlerine bulaştırmakla kalmadılar ve yeni yanlışların içine girdiler.

Hatırlanacağı üzere Zonguldak İŞKUR tarafından kuraya girecek adayların belirlendiği 3 Ekim 2023 tarihli bir nihai liste oluşturdu ve 26 bin 55 adayın ismi, Türkiye Taşkömürü Kurumunca 5 Ekim tarihinde ilan edildi. Daha sonrasında T.C vatandaşı olmayan bir kişinin listede olduğunu tespit etmemizin ve itirazlarımızın ardından, Afganistan vatandaşı Gholam MORADI adındaki bu kişinin başvurusu iptal edildi. Aynı gün yapılan ilgili açıklamada Afgan vatandaşının nihai listeden çıkartılarak, 10502 aday numarasının boş bırakıldı söyledi. TTK’nın resmi internet sitesinde de, ‘Daha öncesinde yayımlanmış olan nihai listedeki Aday numaraları değişmemiştir’ denilerek, 9 Ekim tarihli bir nihai liste daha yayınlandı. Bu liste önceki liste ile tamamen aynı olup, aday numaraları değişmemiş ve sadece Afgan vatandaşının bulunduğu satır boş bırakılmıştı.

“İŞİ KILIFINA UYDURMAK ADINA NİHAİ LİSTEYİ BİLE DEĞİŞTİRDİLER”

13 Ekim tarihindeki elektronik noter kurasına da 9 Ekim tarihli İŞKUR’un bu son nihai listesi ile girilmişti. Ancak her ne olduysa kurada aynı isim ve soyada sahip adayların hangisinin kurayı kazandığının belirlenmesinde büyük bir skandal yaşandı. Aday sıra numarasına göre kurayı kazandığını gören bir adayın T.C Kimlik numarası da aynı ad ve soyada sahip diğer adaya ait olarak dev ekranlarda görüldü. Bu da kurayı kazanan adayın belirlenmesinde aday numarasının mı yoksa T.C kimlik numarasının mı baz alınacağı konusunda büyük bir karmaşaya yol açtı. Daha sonrasında yayınlanan noter listesinde ise aday numarasına göre kazanan adayın değil, TC kimlik numarasına göre kazanan adayın dikkate alındığı görüldü.

İşin yeni skandal boyutu da tam olarak burada başlıyor. Önce T.C kimlik numarası baz alınarak kazandığı ilan edilen adaya, T.C kimlik numarası ile aday numarası uyuşmadığı için çekilişten çıkan diğer adayın ‘aday numarası’ verildi. Yani aday numaraları değiştirildi.

Sonrasında ise işi kılıfına uydurmak adına 9 Ekim tarihli nihai liste değiştirilerek, bu adayların aday sıra numaralarının değiştiği yeni bir liste yaratıldı ve sanki bu liste ilk listeymiş gibi listeye 2 Ekim 2023 tarihi konuldu. Daha öncesinde TTK’nın sitesinde yer alan ‘Nihai listedeki Aday numaraları değişmemiştir’ notu bu skandalın ardından siteden de kaldırıldı. Şu an TTK’nın resmi sitesinde kuraya esas nihai liste olarak 2 Ekim tarihli bu liste paylaşılıyor. Ancak bu listede de 9 Ekim tarihinde listeden çıkartılan 10502 aday numaralı Afgan Vatandaşının bulunduğu satırda ‘BAŞVURU İPTAL EDİLDİ’ notu dikkat çekiyor. Diğer bir ifadeyle listenin 2 Ekim tarihinden sonra oluşturulmuş olduğu böylece ispatlanmış oluyor. Bu büyük bir usulsüzlüktür!

“UYARDIĞIMIZ TÜM HUSUSLAR GERÇEKLEŞTİ”

Bu kura sürecinde, endişelerimizle ilgili söylediysek ne yazık ki hepsi tek tek gerçekleşti. Kuraya T. C vatandaşı olmayanları mı alacaksınız dediğimizde, ‘Böyle bir şeyin mümkün olmadığı’ söylendi ancak sonrasında durum yetkilerce itiraf edilerek bu kişi listeden çıkartıldı. İkamet şartına zaman sınırı konulmadığı için il dışından ikametini taşıyan binlerce kişi kuraya girdi. Aynı şekilde elektronik kura yerine bilinen ve güvenilir yöntem olarak top küresi kurasını önerdiğimizde, ‘hangi çağda yaşıyoruz, bugüne kadar elektronik kurada en ufak bir sorun bile görmedik, kimsenin kalbinde bir şüphe kalmayacak, katılacak kardeşlerimizin kalbi müsterih olsun’ denildi ancak bugün yaşanan bu skandallar ortada.

‘ÇABALARINI KONUYU ÖRTBAS ETMEYE DEĞİL, SORUNU ÇÖZMEYE HARCASINLAR’

Buradan, listelerle oynayarak sonucu kılıfına uydurmak çabasında olan yetkililere sesleniyorum. İŞKUR’un nihai listesini değiştirenler suç işliyor. Enerjilerini konuyu örtbas etmeye değil, sorunu çözmeye harcasınlar. Ortaya çıkan durumla ilgili olarak ivedilikle açıklama yapmak ve haksızlığa maruz bırakılan çok sayıda adayın mağduriyetini gidermek durumundalar. Hiçbir haksızlığa sebep verilmemesi için kurayı kazanan aynı ad ve soyadda ki tüm adayların kura sıra numarası veya T.C numarasına bakılmaksızın tamamının işe alınması gerekiyor. Konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz.”

Yorum Ekle