SON DAKİKA

Tarihi Kentler Birliği, Çeştepe Çevre Düzenleme Projesini Ödüllendirdi

Tarihi Kentler Birliği, Çeştepe Çevre Düzenleme Projesini Ödüllendirdi 17 Ekim, 2023 15:54 Güncelleme: 17 Ekim, 2023 15:54 Tarihi Kentler Birliği, Çeştepe Çevre Düzenleme Projesini Ödüllendirdi

Tarihi Kentler Birliği'nin 22.'si düzenlenen Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamaları Özendirme Yarışması'na katılan 37 üye belediyeden Kdz.Ereğli Belediyesi, Çeştepe Çevre Düzenlemesi projesiyle başarı ödülüne layık görüldü. Belediye Başkanı Halil Posbıyık, emeği geçenlere teşekkür etti.

Tarihi Kentler Birliği'nin 22'ncisini düzenlediği Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması sonuçları belli oldu. Kdz. Ereğli Belediyesi, Çeştepe Çevre Düzenlemesi projesiyle başarı ödülüne layık görüldü.

Bu yıl 37 üye belediyenin toplam 76 projeyle katılım sağladığı yarışmada 9 Proje Ödülü, 9 Uygulama Ödülü, 9 Süreklilik Ödülü ve 7 Başarı Ödülü Kasım ayında Ankara'da yapılacak toplantıyla sahiplerine verilecek.

Belediye Başkanı Halil Posbıyık, projede emeği geçenlere teşekkür ederek şu açıklamayı yaptı:

“Tarihi Kentler Birliği tarafından 2001 yılından itibaren her yıl düzenlenen “Koruma Özendirme Yarışması”, Tarihi Kentler Birliği üyesi belediyelerin “kimlikli kent kavramını güçlendirmesi”, “kentin hafıza mekanlarının geleceğe taşınması”, “atıl durumdaki yapıların restore edilip yeniden işlevlendirilerek yaşayan kamusal alanlara dönüşmesini” içeren projeler ile proje uygulamalarını destekleyen ulusal düzeyde bir yarışma olup;

Yarışmaya sunulan çalışmalar “Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü”,“Jüri Özel Ödülü”, “Proje Ödülü”, ”Uygulama Ödülü”, “Süreklilik Ödülü” ve “Başarı Ödülü” kategorilerinde değerlendirilerek ödüllendirilir.

2023 Yılı “XXII. Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması”na “37” üye belediye, toplam “76” projeyle katıldı.

Kdz.Ereğli Belediyesi olarak Proje Koordinatörü Raif Tokel tarafından kaleme alınan “Çestepe Çevre Düzenlemesi” başlıklı çalışmamız, proje kategorisinde “Başarılı Proje” ödülüyle değerlendirildi.

Yörenin kimliğini oluşturan doğal, tarihsel ve kültürel değerleri bütüncül anlamda bir proje formatında ele alınmasını içeren “Çevre Düzenlemesi Projesi” ile amacımız ilçemizin simgeleri arasında olan “Çeştepe” adlı yükseltiyi doğal, tarihsel ve kültürel değerleriyle belgelemek yanında koruyup yaşatarak hizmete sunmaktır. Projemizi “Başarılı Proje” olarak değerlendiren Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu ve Yarışma Jürisi üyeleriyle Proje Koordinatörü Raif Tokel’e teşekkür ederim.”

Yorum Ekle