SON DAKİKA

MEZARLIKLAR MÜDÜRLÜĞܒNDE ÖRNEK ÇALIŞMALAR

Kdz.Ereğli Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü tarafından yürütülen hizmetlerle ilgili istatistikî bilgiler açıklandı. 21 Ocak, 2014 10:12 Güncelleme: 21 Ocak, 2014 10:12 MEZARLIKLAR MÜDÜRLÜĞܒNDE ÖRNEK ÇALIŞMALAR

Kdz. Ereğli Belediyesi Mezarlıklar Müdürü Avcı, “Özellikle her Mezarlığımıza bir Şadırvan ve Musalla Taşı Projesi, Kdz. Ereğlimiz için son derece önemli bir projedir. Bu alanda da yatırım yapan Başkanımızın öncülüğünde Ereğli’de Belediyemize ait Şadırvanı ve Musalla Taşı olmayan Mezarlık kalmayacaktır. Mezarlıklarımızın durumlarına göre yaptığımız 8’li, 6’lı ve Duvar Tipi olmak üzere 3 çeşit Şadırvan yapılmaktadır.

Kdz. Ereğli Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü tarafından yürütülen hizmetlerle ilgili istatistikî bilgiler açıklandı. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Mezarlıklar Müdürü Metin AVCI, 2013 yılında vefat eden vatandaşlarımızın yaş durumlarına göre dağılımlarını açıkladı. Ayrıca Kdz Ereğli Belediyesine bağlı bulunan Mezarlıklarda yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Kdz. Ereğli Belediyesinin Sosyal Belediyecilik adına yapmış olduğu en önemli projelerinden birisi olan Ücretsiz Cenaze Hizmetlerinin, toplumun herkesimi tarafından memnuniyetle karşılandığını söyleyen AVCI; ‘’Belediyemizin yapmış olduğu bu güzel hizmetten ötürü toplumun her kademesinden, karşılaştığımız her ortamda teşekkür alıyoruz. 2013 yılı Mart ayında kurulan Mezarlıklar Müdürlüğümüz yaptığı çalışmalarla Türkiye’deki Belediyelerin tümüne örnek olabilecek hizmetler yapmaktadır. 2013 yılında nakil hizmetlerinde kullandığımız 4 cenaze nakil ve 1 adet cenaze yıkama aracı olmak üzere toplam 5 araçla vatandaşlarımıza hizmet verdik.’’ dedi.  AVCI açıklamasını şöyle devam ettirdi: ‘’Özellikle Cenaze hizmetlerinin kurulmasından ve ücretsiz hale getirilmesinden sonra araç filomuzu güçlendirme ihtiyacı hasıl olmuştur. Sayın Belediye Başkanımız Halil POSBIYIK 2 adet son derece donanımlı modern Cenaze nakil aracı almamız için bize talimat vererek önümüzü açmıştır. Böylece araç filomuz yeterli konuma gelmiştir. Ayrıca bayan ve erkek Cenaze yıkayıcı ve mezarlık işçilerinin sayısını arttırmıştır. Başkanımızın Mezarlıklar Müdürlüğüne verdiği önem bununla sınırlı değildir. Özellikle her Mezarlığımıza bir Şadırvan ve Musalla Taşı Projesi, Kdz. Ereğlimiz için son derece önemli bir projedir. Bu alanda da yatırım yapan Başkanımızın öncülüğünde Ereğli’de Belediyemize ait Şadırvanı ve Musalla Taşı olmayan Mezarlık kalmayacaktır. Mezarlıklarımızın durumlarına göre yaptığımız 8’li, 6’lı ve Duvar Tipi olmak üzere 3 çeşit Şadırvan yapılmaktadır. Şadırvanlar ile Musalla Taşları Mart 2014 ayı içerisinde halkımızın hizmetine sunulacaktır. Bunların her birinin maliyetti 10 ile 15 bin liraya tekabül etmektedir. Ereğli’de Belediyemize bağlı 53 adet faal Mezarlık olduğunu göz önüne getirdiğimizde bunun ne kadar büyük ve önemli bir hizmet olduğunu anlayabiliriz.’’ dedi.

2013 yılında             ERKEK             KADIN

0-06 YAŞ ARASI                4            6

7-14 YAŞ ARASI                1            1

15-24 YAŞ ARASI                6            3

25-34 YAŞ ARASI                7            6

35-49 YAŞ ARASI               36          36

50-59 YAŞ ARASI               48          18

60-64 YAŞ ARASI               45          20

65+    YAŞ ÜZERİ               257      258

Toplam 404 Erkek ve 335 Kadın kişi olmak üzere genel toplam’ da 739 vefat eden vatandaşımıza hizmet verilmiştir. Bu vefat edenlerden 42 kişi dini vecibelere uygun olarak yıkanıp, kefenlenerek belediyemiz cenaze nakil araçları ile diğer illere nakledilmiştir.

Ayrıca, vefat eden vatandaşlarımızın evlerinde 25000 (yirmibeşbin) kişilik Taziye İkramı yapılmış olup, Belediye Hocalarımız tarafından Kuran-ı Kerim okunmuştur.

Yorum Ekle