SON DAKİKA

Kılıçdaroğlu,Zonguldak'ta gündemi değerlendirdi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu STK, muhtarlar ve gençlerle programda buluşmak üzere Zonguldak'a geldi. 14 Ocak, 2022 06:50 Güncelleme: 14 Ocak, 2022 06:50 Kılıçdaroğlu,Zonguldak'ta gündemi değerlendirdi

Cumhuriyet Halk Partisi, Zonguldak’ta kanaat önderleri, muhtarlar ve STK buluşmaları toplantısı gerçekleştirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katıldığı toplantıda kentin sorunları paylaşılarak çözüm önerileri ele alındı. Toplantıda konuşan Kılıçdaroğlu, “Zonguldak’ı belki de dünyaya tanıtan isim rahmetli Bülent Ecevit idi. 'Ne ezen ne de ezilen insanca hakça düzen' bu topraklarda söylendi. Gerçekten de 84 milyon kenetlenmek isteniyorsa, evlerinde huzur içerisinde yaşansın düşünülüyorsa ezenin ve ezilenin olmadığı, barışın olduğu, huzurun olduğu, sevginin olduğu bir Türkiye’yi inşa etmeliyiz. Şimdi her birimizin oturup düşünme zamanı. Memleketin iyiye gitmediğini ben de siz de biliyorsunuz. İşsizliğin olduğunu ben de biliyorum siz de biliyorsunuz. Neden bu hale geldik siz de soruyorsunuz ben de soruyorum. Kim buradan Türkiye’yi çıkaracak? Siyaset kurumu. Siyaset kurumu dışında başka bir seçeneğimiz yok. Çünkü ülkeyi yöneten siyaset kurumudur. Belki düşünebilir saygılı kanaat önderlerimiz, muhtarlarımız düşünebilirler. Bizim siyasetle ilgimiz yok. Her birimizin doğuştan itibaren siyasetle ilgisi ortaya çıkıyor. Emzik fiyatına, mama fiyatına zam geldiyse bunu oluşturan siyaset kurumunun getirdiği politikalardır. Belediye otobüsüne binerken bilet fiyatını siyaset kurumu belirler. Dünyayı sorgularken bizi yönetenlerden başlamamız lazım. Aynı yanlışı tekerrür ettirmemek için bu mücadeleyi vermek zorundayız” diye konuştu.

“YILLIK 35 MİLYON TON İTHAL EDİYORUZ”

Zonguldak’ın yer altında çıkarılmayı bekleyen kömürü olduğunu söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu, “Zonguldak’ın şöyle bir önemi var. Altında bir hazine var. Kömür diyoruz buna. 38 milyon ton kömür tüketiyoruz bir yılda ortalama. Bunun 35 milyon tonunu dışarıdan getiriyoruz. Zonguldak’ta haklı olarak şu soruyu sormalı. Burada kömür varken neden dışarıdan getiriyoruz. Bu soru sorulmazsa Zonguldak’ın sorunları çözülür mü çözülmez bir bu tartışmaların hiçbir anlamı yoktur. Doğru düşünceden hareket edeceksek 35 milyon ton kömür ithal ediyoruz. Niçin? Neden? 1,5 milyar ton kömür rezervi var sadece Zonguldak’ta. Niçin buradan kömür çıkarmıyoruz da dışarıdan getiriyoruz? Belki ilk sormamız gereken soru bu? Bunun kararını alan kim? O da siyaset kurumu. İçeriden çıkarmayalım, dışarıdan ithal edelim. Bu da siyasetçinin belirlediği bir karar. Yanlış mı doğru mu onu sizin takdirinize soruyorum” dedi. 

"Esnaf kazandıkça Türkiye de rahatlayacak"

Kemal Kılıçdaroğlu, esnafın durumuyla ilgili de şu görüşleri paylaştı:

"Gezdiğim pek çok yerde, sadece burada değil, diğer illerde de esnaf zamdan şikayetçi. Sattığı ürünü yeniden aynı fiyattan alamıyor, zamlı fiyattan alıyor, büyük sıkıntısı var. Elektrik fiyatlarının yükselmesinden şikayet edenler oldu. Dolayısıyla esnaf sıkıntılı, sıkıntıyı biz de görüp fark ediyoruz. Baktığınız zaman Zonguldak'ta karşılaştığımız olay Trabzon'da da Hakkari'de de Elazığ'da da var. Sonuçta esnafın büyük sıkıntısı var. Esnafa biraz kolaylık sağlamak lazım. Aldıkları kredilerin faizlerini silmek lazım. Biraz rahatlaması lazım, çünkü esnaf orta direk, orta direği kaybetmemeliyiz, esnafı desteklemeliyiz. Onlar kazandıkları sürece Türkiye de rahatlayacak."

Zonguldak'ta trafiği rahatlatmak için açılması planlanan Mithatpaşa Tünelleri ve Kilimli Sahil Yolu'nun dünkü yağmur ve fırtına nedeniyle su altında kaldığının belirtilmesi üzerine Kılıçdaroğlu, buraların üçüncü kez su altında kaldığını, doğanın kuralları göz ardı edilerek iş yapılamayacağını dile getirdi.

Kılıçdaroğlu, tıp öğrencisi Enes Kara'nın ölümüyle gündeme gelen yurt tartışmalarına da değinerek, şöyle devam etti:

"Enes'in videosunu izlediğimde her vatandaş gibi benim de yüreğimden bir şeylerin koptuğunu hissettim. Yurt yapmak devletin görevidir. Kız-erkek öğrenciye, üniversiteye gelirken güvence sağlamak, yurtlarda onlara imkan sağlamak, devletin görevidir. Bu yapılmadı, yapılmıyor hala. Bizim bir taahhüdümüz var; iki yıl içerisinde bu sorunu kesinlikle çözeceğiz. İki yıl içinde Türkiye'de yurt sorunu kalmayacak. Bunu yeni söylemiyoruz zaten defalarca dile getirdik. Bu tür yurtlarda kalan öğrenciler, bir sorunla karşılaşıyorlarsa 'Bu yurttan memnun değiliz ama gidecek yurdumuz yok' diye düşünüyorlarsa bütün belediye başkanı arkadaşlarıma Ankara'ya dönünce talimat vereceğim. Diyeceğim ki size gelen herhangi bir öğrenci, yurtta barınamadığını, huzur içerisinde çalışamadığını, özgürlük alanının sınırlandığını, rahat olamadığını, karnının doymadığını ifade ediyorsa özel bir telefon hattı vereceğiz, bu numarayı kamuoyuyla paylaşacağız ve başkanlarımıza 'bu öğrencilerin sorunlarını mutlaka çözün' diyeceğiz. 'Belediyelerimizin olmadığı yerde milletvekillerimize mutlaka ulaşın, onlar size yardımcı olacaktır' diyeceğiz. Toplumumuzu derinden sarsan bir dram, bu tür dramları yaşamak istemiyoruz. Güzel bir Türkiye'de gençlerimiz özgür, rahat olmalı, gençlerimiz espri yapmalı, sokaklarda, caddelerde, meydanlarda koşmalı, eğlenmeli, arkadaşlıklarını sürdürmeli." 

Açıklamalarının ardından Soğuksu taksi durağında esnafla sohbet eden Kılıçdaroğlu, pencereden kendisini davet eden kişisel gelişim kurslarındaki gençlerin yanına gitti. 

Kılıçdaroğlu, bölgedeki bir çay ocağında vatandaşlarla çay içerek sohbet etti. 

Yorum Ekle