SON DAKİKA

Kdz. Ereğli’de binlerce vatandaş, Cumhuriyet için yürüdü

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Kdz. Ereğli’de düzenlenen Cumhuriyet yürüyüşüne binlerce vatandaş katıldı. Kentin her köşesinde, balkonlarda, pencerelerde, Türk Bayrakları ve Atatürk sevgisi dalgalandı. ‘Aydınlık bir Türkiye için yaşasın Cumhuriyet’ diyen Belediye Başkanı Halil Posbıyık, “Cumhuriyetimizin değerlerine hep birlikte sahip çıkacağız, Atatürk'ün çağdaş uygarlık hedefi hepimizin en temel sorumluluğu olacak” dedi. 30 Ekim, 2021 16:33 Güncelleme: 30 Ekim, 2021 16:33 Kdz. Ereğli’de binlerce vatandaş, Cumhuriyet için yürüdü

Kdz.Ereğli'de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda düzenlenen “Cumhuriyet Yürüyüşü”nde sokaklar insan seline döndü, binlerce vatandaş “Yaşasın Cumhuriyet” dedi.

Bağlık Polis Merkezi önünde toplanan Kdz. Ereğlililer Devrim Bulvarı'ndaki Atatürk Anıtı önüne kadar yürüdü. Kaymakam Mehmet Yapıcı, CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Niyazi Uğur, Belediye Başkanı Halil Posbıyık ve eşi Neriman Posbıyık, siyasi parti ilçe başkanları ve kent protokolünün diğer üyelerinin katıldığı kortejde binlerce vatandaş ellerinde Türk Bayrağı ve Atatürk posterleriyle marşlar eşliğinde hep bir ağızdan “Yaşasın Cumhuriyet, Yaşasın Atatürk” dedi.

Evlerinin balkonlarından izleyen vatandaşlar da korteji alkış yağmuruna tuttu.

“CUMHURİYET VE BAĞIMSIZLIĞIN ÖNEMİ…”

Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Cumhuriyet yürüyüşüne katılan halka anıt önünde kurulan sahneden seslenerek “Cumhuriyet değerlerine birlikte sahip çıkacağız” dedi.

Başkan Posbıyık, konuşmasında özetle şunları söyledi:

“Cumhuriyetimizin kuruluşunun 98. yılını büyük bir coşkuyla kutluyoruz. Az önce Fener Alayında, hepimiz cumhuriyetimiz için heyecanla tek yürek olduk, marşlarımızı söyledik. Kalbimizde Atatürk’le, ellerimizde Türk Bayrağı’yla sular gibi yollardan aktık, meydanları doldurduk. Birazdan sanatçımız Gökhan Türkmen’in konserini dinleyeceğiz.

Bu kalabalık, bu coşku… Müthişsin Ereğli! AŞKIM EREĞLİ, seninle gurur duyuyorum!

100 yıla ulaşmamıza sadece 2 yıl kaldı. Geride bıraktığımız bu yüzyıla, dağılmış, batmakta olan, parçalanmış bir imparatorluğun küllerinden doğan genç cumhuriyetin yolculuğu damga vuruyor. Cumhuriyetimizin temelinde, Mustafa Kemal Atatürk’ün ortaya koyduğu ilkeler yer alıyor.

Cumhuriyetin en temel ve vazgeçilmez ilkeleri, olmazsa olmazları; laiklik, bağımsızlık ve demokrasidir. Bunların üzerinde de çağdaş hukuk sistemi yer alır. Laiklik olmadan bir ülkenin kalkınamayacağı, vatandaşlarının düşünce, inanç, vicdan özgürlüğünü yaşayamayacağı, kadınla erkeğin eşit şartlarda var olamayacağı çok açıktır.

Cumhuriyetin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere emanet ettiği Cumhuriyet bu sarsılmaz ilkelerle günümüze ulaşmıştır. Biz onun emanetçileri ve bu emaneti gençlere verecek olan yöneticiler olarak Cumhuriyeti sonsuza dek yaşatacağımıza söz veriyoruz.

İnsanlık bugün, haksız savaşlarla, göçlerle, çevre felaketleriyle, iklim değişikliğinin yarattığı sonuçlarla, yangınlarla, sel felaketleriyle, doğal afetlerle, kadınlara, çocuklara yönelik şiddet ve taciz vakalarıyla, ayrımcılıkla, salgınla, ekonomik sorunlarla karşı karşıya…

Bu sorunlarla mücadelede temel dayanağımız akıl ve bilim olmalıdır. Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk bize akıl ve bilimin yolunu miras bırakmıştır. Onun mirası bizim de rehberimizdir.

Ancak aklın ve bilimin ışığında, insani duyarlılıklarımızı güçlendirerek geleceğe doğru yol alabiliriz. Farklılıklarımız, kimliklerimiz, cinsiyetlerimiz bizleri ayrıştırmak yerine güçlendirmelidir. Demokrasi, çağdaş hukuk ve laiklik ilkeleri etrafında bir ve beraber olmalıyız.

Cumhuriyet, bu topraklarda demokrasinin, insan haklarının, kadın haklarının güvencesi oldu ve olmaya devam edecek.

Cumhuriyet, bağımsızlığın, özgürlüğün ve Atatürk’ün çizdiği çağdaş uygarlık yolunun teminatıdır. Cumhuriyetimizi korumak ve geliştirmek için pusulamız Atatürk ilkeleri ve devrimleridir.

Cumhuriyeti korumak ve yaşatmak bizlerin en büyük sorumluluğudur.

Bu duygu ve düşüncelerle cumhuriyetimizin 98. yılını büyük bir coşkuyla, umutla ve heyecanla kutluyorum.

Bu tarihi günde, bağımsızlık, özgürlük ve demokrasi için hep beraber kenetleneceğiz. Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün açtığı yolda, çağdaş uygarlık hedefi doğrultusunda hep beraber yürümeye devam edeceğiz. Cumhuriyetimizin değerlerine sahip çıkacağız.

Aziz Atatürk’ü, yol arkadaşlarını ve bu yolda hayatlarını ortaya koymuş tüm şehitlerimizi, gazilerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyorum.

Aydınlık bir Türkiye için Yaşasın Cumhuriyet.”

 

 

Yorum Ekle