SON DAKİKA

"Gençliğe Hitabe” Valilik binasına geri mi dönüyor?

Zonguldak Valilik binasının dış cephesinden önceki yıllarda onarım gerekçesi ile kaldırılan ancak tekrar yerine konulmayan Atatürk’ün Gençliğe Hitabesinin akıbeti belli oldu. 16 Ekim, 2021 07:16 Güncelleme: 16 Ekim, 2021 07:16 "Gençliğe Hitabe” Valilik binasına geri mi dönüyor?

Zonguldak Valilik binasının dış cephesinden önceki yıllarda onarım gerekçesi ile kaldırılan ancak tekrar yerine konulmayan Atatürk’ün Gençliğe Hitabesinin akıbeti belli oldu.

Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz’ın, hitabenin uygun koşullarda, gerekli özen ile saklanıp saklanmadığına ve yerine tekrar ne zaman konulacağına ilişkin olarak TBMM Başkanlığına sunmuş olduğu soru önergesini yanıtlayan İçişleri Bakanlığı, konuya ilişkin Zonguldak Valiliğinden almış olduğu bilgileri paylaştı.

Bakan Süleyman Soylu imzasını taşıyan yanıtta; “Eserin çürüme ve bozulmasına yol açabilecek durumlara karşı gerekli önlemlerin alındığı” belirtilirken, “Zonguldak’ın tanıtımı amacıyla hitabeden boşalan yere dünyanın en yaşlı porsuk ağacının cam granülden yapılan tabelasının konulduğu, Gençliğe Hitabenin ise Valilik binasında uygun başka bir yere konulmasının, sanat estetiği açısından değerlendirileceği” açıklandı.

Konuya ilişkin gelişmeleri, Nutuk'un TBMM'de okumasının 94. yıl dönümünde değerlendiren Yavuzyılmaz ise şunları söyledi:

“Zonguldak Valilik binasının dış cephesinde daha öncesinde yer almakta olan Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi birkaç yıl önce ‘onarım’ gerekçesi ile kaldırılmış, sonrasında ise hitabeden boşalan bölüme ilimiz sınırları içinde bulunan dünyanın en yaşlı ağaçları arasında gösterilen ‘Gümeli Porsuk Ağacına’ ait granül eser konulmuştu.

Önceki Valilerimizden merhum İsmet Metin’in talimatı üzerine yaptırılmış olan Gençliğe Hitabenin nerede hangi koşullarda saklanmakta olduğuna, eserin taşıdığı dekoratif öğelerin, özgün niteliklerinin korunması adına gerekli özenin gösterilip göstermediğine ve en önemlisi hitabenin ne zaman tekrar yerine konulacağına ilişkin olarak İçişleri Bakanlığına yöneltmiş olduğumuz sorular geçte olsa açıklığa kavuşmuştur.

Zonguldak Valiliği, eserin gerekli özen gösterilerek saklandığını ve önergemiz sonrasında tekrar valilik binası dış cephesinde uygun bir yere asılmasının değerlendirilmekte olduğunu açıklamıştır.

Bugün bu gelişmenin tarihsel bir önemi de bulunmaktadır. Çünkü 15 Ekim tarihi aynı zamanda Mustafa Kemal Atatürk'ün kurtuluş mücadelesini anlattığı Nutuk eserinin TBMM'de okumasının 94. yıl dönümüdür.

15 Ekim 1927 tarihinde okunmasına başlanılan Nutuk’un son bölümü de 20 Ekim 1927 tarihinde Ulu Önderimizin Türk Gençliğine Bıraktığı Emaneti olan ‘Gençliğe Hitabe’ ile bitmektedir.

Bu nedenle hitabenin, mümkünse 20 Ekim tarihinde yerine dönmesi tarihsel bir isabet olacaktır.

Unutmamak gerekir ki Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Ulu Önderimizin eserlerini, emanetlerini; Cumhuriyetimiz ilke ve değerlerini korumak ve yaşatmak, başta ilimizde devleti temsil eden en üst makam olan valiliklerin ve Zonguldaklılar olarak bizlerin en asli görevidir. Sonsuza dek sahip çıkmaya devam edeceğiz.”

Yorum Ekle