SON DAKİKA

Ereğli’yi Ayağa Kaldırmak İçin Devletten 100 Milyon Tl Borç İstiyorum

Başkan Posbıyık: Ereğli’yi Ayağa Kaldırmak İçin Devletten 100 Milyon Tl Borç İstiyorum 24 Kasım, 2023 08:30 Güncelleme: 24 Kasım, 2023 08:30 Ereğli’yi Ayağa Kaldırmak İçin Devletten 100 Milyon Tl Borç İstiyorum

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, düzenlediği basın toplantısında Afetin yaralarını sarmak ve kenti yeniden ayağa kaldırmak için devletten 100 milyon TL borç istediğini açıkladı. “Karşılıksız para istemiyorum, borç verin faiziyle geri ödeyeyim” diyen Başkan Posbıyık, “Ekibimle ant içtik, Kdz. Ereğli’yi yeniden ayağa kaldıracağız” dedi.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, makamında düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi.

Kdz. Ereğli’nin çok büyük bir afet yaşadığını ve yaraları sarmak için desteğe ihtiyaçları olduğunu söyleyen Başkan Posbıyık, “İller Bankası’ndan 100 milyon TL kredi istiyorum, faiziyle geri ödeyeyim. Kenti yeniden ayağa kaldırmak için ekibimle ant içtim” dedi.

Afet Bölgesi İlan edilmesi konusunda destek veren hükümet yetkililerine, basın mensuplarına ve Ereğli halkına teşekkür eden Başkan Posbıyık’ın açıklamaları şu şekilde:

“Özellikle basın mensuplarına ve Ereğli halkına teşekkür etmek istiyorum. Afet Bölgesi olması için yaptığımız çağrıları gerek gazetelerden, gerekse sosyal medyadan son derece iyi aktaran basın mensuplarımız amaca erişmemizde büyük yararları oldu. Bu bakımdan şükranlarımı sunmak istiyorum. Aynı şekilde Ereğli halkına şükranlarımı sunuyorum. Afet Bölgesi çağrımıza Ereğli haklıda bütün kalpleriyle sahip çıktılar, maillerle, fakslarla ilgili bakanlıklara müracaat ederek sürecin hızlı aktarılmasını sağladılar. Ereğli’de yaşayan, Ereğli’yi seven gençlerimize, kadınlarımıza , erkeklerimize, bütün kamuoyuna şükranlarımı sunmak istiyorum.

Tabi ki başta Sayın cumhurbaşkanımıza, Ereğli’yi işaret etmesiyle buraya gelen Sayın İç İşleri Bakanımıza, Valimize, AFAD Başkanına ve Yardımcısına, İLBANK temsilcilerine özellikle şükranlarımı, saygılarımı arz etmek istiyorum. Birinci aşamayı bu şekilde tamamlamış olduk ve Genel Afet Bölgesi amacına Ereğli halkı olarak ulaştık. Detaylarını tam bilmemekle birlikte bu kararın esnafımıza çok büyük faydaları olacak. Halkın zararlarının büyük bir bölümünün zararları anında karşılanacak. Kredi imkanları oluşacak. Bir genelge bekliyoruz, detayları madde madde bildirildikten sonra sizlerle paylaşacağım.

Ayrıca bu sabah Genel Başkanım Sayın Özgür Özel aradı. Kendisine bilgi aktardım. İl Başkanı ve Milletvekilini tekrar Ereğli’ye göndereceğini söyledi.

-200 MİLYON TL KAYBIMIZ VAR-

Ereğli gerçekten sçk büyük bir afet yaşadı. Tahminlerin üzerinde zararlarımız var. Taş taş üstünde kalmadı desek yeridir. Tabiî ki belediye imkanlarıyla bunu ayağa kaldırmamız mümkün değil. İLBANK’dan yetkililer geldi, bizim 200 milyonun üzerinde bir kaybımız var. Bize Çevre Müdürlüğü’nden 25 milyon lira gibi bir laf geliyor. AFAD’dan beklentimiz var. Bunların toplamı Ereğli’yi bir an evvel ayağa kaldırmamıza yetmeyecek.

-100 MİLYON TL BORÇ İSTİYORUM-

Açık ve net olarak söylüyorum. İller Bankası’ndan borç istiyorum. İller Bankası, belediyelerin bankası. Neymiş şuanda deprem bölgelerine verdikleri için bize kredi vermek istemiyorlar. Ereğli’nin deprem bölgelerinden farkı mı kaldı. Burada mezarlıklar dahi ayağa kalkmış vaziyette. Her taraf per perişan. Faiziyle beraber parayı geri ödemeyi taahhüt ediyorum. Ereğli’nin bir an evvel ayağa kalkması isteniyorsa bize 100 milyon TL borç verilmesini talep ediyorum. Devletimden bir belediye başkanı olarak halkım adına borç istiyorum. Karşılıksız para istemiyorum. Borç verin bana, faiziyle geri ödeyeyim. Bu 100 milyonu alırsak diğer taraflardan gelecek yardımların da 100 milyon TL’yi geçeceğini tahmin ediyorum. Ereğli’yi çok kısa zamanda ayağa kaldıracağım. Ekibimizle ant içtik. Ereğli’yi ayağa kaldıracağız. Hasar gören yerler için yeni plan hazırlanıyor. İstanbul’dan da peyzajcıları getireceğiz. Günümüz şartlarına uygun daha değişik tarzda planlama yapacağız. Sizlerde takdir edersiniz ki para olmadan hiçbir şey olmuyor. Belediyelerin durumu zaten belli, sıkışık vaziyette. Onun için bu 100 milyon kredi ile diğer yardımları almamız lazım ki bir an evvel Ereğli’yi ayağa kaldıralım.”

Yorum Ekle