SON DAKİKA

“Erdemir’in kapısından bu cüruf nasıl dışarıya çıkıyor?”

“Erdemir’in kapısından bu cüruf nasıl dışarıya çıkıyor?” 25 Eylül, 2023 16:05 Güncelleme: 25 Eylül, 2023 16:05 “Erdemir’in kapısından bu cüruf nasıl dışarıya çıkıyor?”

BAŞKAN POSBIYIK, CÜRUF İLE EREĞLİ’Yİ ZEHİRLEMEK İSTEYENLERE SORDU?

“MESELE SİNEKLERLE UĞRAŞMAK DEĞİL, BATAKLIĞI KURUTMAK”

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, cüruf tesisleriyle Ereğli’yi zehirlemek isteyenlere sert çıktı, ‘Bu cüruf Erdemir’in kapısından nasıl rahat çıkıyor’ diye sordu. Posbıyık; “En son bir ÇED raporu hazırladılar, yine çevreye gönül vermiş derneklerimiz, arkadaşlarımız sinekle uğraşıyorlar, hiç bataklığa bakmıyorlar. Bu kadar ÇED raporu gelmiş, kimse okumuyor. Belediye ekiplerimiz okudu ve yakaladılar, cürufu çimentonun içerisinde hızlandırıcı madde olarak kullanmak için hazırlanmış ÇED raporu. Yani yutturacaklar. Dikkatli incelemeler sonucu bunun cürufla ilgili olduğunu belediye elemanlarımız yakaladı, itirazlarımızı yapacağız, mahkemeye de vereceğiz. Mesele sineklerle uğraşmak değil bataklığı kurutmak lazım. Cürufu üreten kim demir çelik fabrikaları. Fabrikanın kapısından nasıl dışarıya çıkıyor. Koskoca demir çelik buna engel olamıyor mu? Kapılarından bu kamyonlarını neden çıkartıyor?” dedi.

Belediye Başkanı Halil Posbıyık, başkanlık makamında gazetecilere yaptığı açıklamada son dönemde kent gündeminden düşmeyen cüruf tesisleri konusuna da değindi.

“Mesele isineklerle uğraşmak değil, bataklığı kurutmak” diyen Başkan Posbıyık, şunları söyledi:

“Cürufu rahat işlemek istiyorlar. En son bir ÇED raporu hazırladılar, yine çevreye gönül vermiş derneklerimiz, arkadaşlarımız sinekle uğraşıyorlar, hiç bataklığa bakmıyorlar. Bu kadar ÇED raporu gelmiş, kimse okumuyor. Belediye ekiplerimiz okudu ve yakaladılar, cürufu çimentonun içerisinde hızlandırıcı madde olarak kullanmak için hazırlanmış ÇED raporu. Yani yutturacaklar. Dikkatli incelemeler sonucu bunun cürufla ilgili olduğunu belediye elemanlarımız yakaladı, itirazlarımızı yapacağız, mahkemeye de vereceğiz. Mesele sineklerle uğraşmak değil bataklığı kurutmak lazım. Cürufu üreten kim demir çelik fabrikaları.

-ERDEMİR KENDİ TESİSLERİNDE YAPSIN-

Bunları 3-4 tane sineğe veriyor bunları kapıdan serbestçe çıkıyorlar dışarıda büyük paralar götürüyor, iddiaya göre cüruf kamyonlarından birinci sınıf malzeme de çıkıyormuş. Koskoca demir çelik buna engel olamıyor mu? Kapılarından bu kamyonlarını neden çıkartıyor. Cürufu işleyecekse kendi fabrikası içerisinde işlesin atıklarını da eskiden olduğu gibi gemiye yükleyip İzmir'e göndersin. Ereğli halkını zehirliyorlar, zehirlenirse zehirlensin diyorlar önemli olan para harcamamak. Burada mücadeleyi sivrisineklerle değil hep beraber bataklığı kurutmak için yapmak lazım. Karabük bunu yaptı, tesisler kurdurdu, belediye ve çevre ile anlaştı, sıkıntıları yok. Cürufun zehirli bir malzeme olduğu tespit edildi.

-İŞÇİ ALIMINDA PARA TOPLANDIĞI İDDİASI-

Demir çelikteki işçiler inim inim inliyor, OYPA'daki işçilerin durumunu biliyorsunuz anlatmama gerek yok, takas meselesini de durdurdular. Hiç olmazsa Ereğli'de yaşayan insanlar Ereğli'ye yerleşmiş insanlar çocuklarını oraya getirmek suretiyle yeni bir istihdam yaratılıyordu. Şimdi Ereğli dışından getirilen binlerce insan burada fabrikaya imtihan adı altında giriyor iddialara göre 400 kişiye bir takım para toplanmak suretiyle alındığı söyleniyor. Niye almadılar en son yaptığı imtihanda, şaibe var, yazık değil mi Ereğli halkına."

-İL KONUSUNDA TSO ÖNCÜLÜK YAPIYOR-

Başkan Posbıyık, ayrıca Ereğli’nin İl olması konusundaki çalışmaları da yakından takip ettiğini belirterek; “Bu konuda TSO Başkanı Arslan Keleş öncülük yapıyor, bizde gereken desteği veriyoruz. Yeni komisyonlar hazırlama çalışmasındalar ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Lideri Devlet Bahçeli’den randevu almak için görüşüyorlar” dedi.

Yorum Ekle