SON DAKİKA

DUBA VE İÇİNDEKİ PERSONEL KURTARILDI

Ereğli açıklarından şiddetli fırtına ve dalgaların kıyıya sürüklediği Çeltikoğlu 16 isimli doğalgaz boru döşeme dubası ve içerisindeki personel kurtarıldı. 30 Ocak, 2014 10:53 Güncelleme: 30 Ocak, 2014 10:53 DUBA VE İÇİNDEKİ PERSONEL KURTARILDI

Ereğli'de gümrük ve bakım işlerinin yapıldığı Çeltikoğlu 16 isimli boru döşeme dubası, çıkan fırtına sonrasında kıyıya vurdu. Liman içinde demirli 40 metre uzunluğunda, 17 metre genişliğindeki Çeltikoğlu-16 isimli boru döşeme dubası sabaha karşı 03.30 sularında, fırtına ve dalgaların etkisiyle, demir tarama tabir edilen çapalarının kopması sonucu Uzunkum Caddesi’ndeki Sahil Bandı’nda kıyıya sürüklendi.

Boru döşeme dubasını kurtarma çalışmalarına Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları’na (Erdemir) ait 2 römorkör katıldı. Yaklaşık 4 saat süren çalışma sonucunda duba bulunduğu yerden kurtarıldı. Dubada bulunan mürettebatta herhangi bir olumsuzluk olmadığı öğrenildi. Dalgaların etkisiyle kıyıya vuran Boru Döşeme Dubası’nda bulunan 35’er metre yüksekliğindeki ayaklar ile iskele tarafında hasarlar meydana geldi. Erdemir römorkörleri ile Bozhane barınağına çekilen dubanın burada yapılacak bakım onarım çalışmasının tamamlanmasının ardından Samsun'a gideceği bildirildi.

Bulgaristan’ın Varna kentinden, Samsun’a gitmek üzere yola çıkan boru döşeme dubası, olumsuz hava koşulları nedeniyle Ereğli Limanı’na demirlemişti.

Yorum Ekle