SON DAKİKA

Dikmen'den Dikkat Çeken Açıklamalar!

Dikmen'den Dikkat Çeken Açıklamalar! 16 Ekim, 2023 14:49 Güncelleme: 16 Ekim, 2023 14:49 Dikmen'den Dikkat Çeken Açıklamalar!

Karadeniz Ereğli Belediye Başkan Aday Adayı Muhittin Dikmen dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Dikmen yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

Karadeniz Ereğli Belediye Başkan Adayı Adaylığımı açıkladıktan sonra, başta ilçemizdeki meslek odaları ve sivil toplum kuruluşları olmak üzere, ziyaretlere ağırlık verdim.
Bu ziyaretlerde vatandaşlarımızın kentimizde yaşanan sorunların çözümü noktasında fikirlerime başvurmak istediklerine şahit oldum. O sorunlar arasında başı çeken konu da kentin merkezinde bulunan Ereğli limanı ile ilgili bir ayrıntı.
Birçok vatandaşımız, Karadeniz Ereğli gibi kentlerde, liman işletmelerinin merkezde olmaması gerektiği düşüncesini paylaşıyor. Karadeniz Ereğli’nin en önemli gelir kaynaklarından biri olan ve yıllık 500 bin ton kapasiteye sahip Ereğli limanı, Bozhane’de bulunması sebebiyle de ağır tonajlı araçların Devrim Bulvarı istikametini kullanmalarına, hem seyir halindeki araçlar hem de yayalar için tehlike oluşturmasına sebep oluyor. Bir kısmı üstü açık römork veya dorselerle trafiğe çıkan bu araçlar, rulo sac gibi, düşme ihtimali dikkate alındığında ölümlü kazalara sebebiyet verecek halde limana ulaşıyor ya da limandan ayrılıyor. Trafik sıkışıklıklarına sebep olmaları da ayrı bir sorun olarak dikkat çekiyor.
Gelen talepler, bu limanın kent merkezinden başka bir alana kaydırılabileceği noktasında birleşiyor.
Hatırlanacağı gibi, bundan kısa bir süre önce, halen geniş bir bölümü atıl durumda bulunan tersaneler bölgesinde yeni bir liman işletmesi kurulması gündeme gelmişti. Ancak bu konuyla ilgili yapılan girişimler sonuçsuz kalmıştı. Bilinen bir gerçek var ki tersaneler bölgesinde, başını Karadeniz Ereğli Belediyesi’nin çekeceği yeni bir liman işletmesinin kurulması, hem kentin ihracatında önemli bir katkının elde edilmesine sebep olacak hem de kent merkezi içinde yaşanan trafik sorunları için tedbir alınmasını kolaylaştıracaktır. Böyle bir yeni liman işletmesinin Karadeniz Ereğli’ye kazandırılması için de, başta İMEAK Deniz Ticaret Odası Karadeniz Ereğli Şubesi ile Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlarla bir araya gelerek fikir birliği oluşturulmasını öneriyorum.
Diğer yandan, kentimiz tarihinde önemli bir yere sahip olan, zamanın Ereğli Kömür İşletmesi aracılığıyla da yıllar boyu kent ekonomisine katkı sunan ve çevre yolu bağlantısına sahip TTK limanının yeniden Karadeniz Ereğli’ye kazandırılması ve işlek hale getirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Mevcut Ereğli limanından daha uygun niteliklere sahip olan TTK limanı, hem ulaşım imkanları hem de kapasite yönünden sağlayacağı avantajlar dikkate alındığında yeniden gündeme getirilmeli ve kentimize kazandırılmalıdır.
Ayrıca, altını çizerek ifade etmek isterim ki, Ereğli’nin silüeti kabul edebileceğimiz Kaletepe’yi kentimize kazandıran ve bu konuda emek veren herkese teşekkür ediyorum. Kaletepe ile ilgili özveri ve gayretin bir benzerinin Ereğli limanının işletme hakkının Karadeniz Ereğli Belediyesi’ne verilmesi için de de gösterilmesi dileklerimden biridir.

Yorum Ekle