SON DAKİKA

Derenin sığlaşma yapımı 450 Milyon TL'ye ihale edilecek

Ak Parti Zonguldak Milletvekili Saffet Bozkurt, Alaplı Deresi yapım işinin başlayacağını açıkladı. 26 Şubat, 2024 15:06 Güncelleme: 26 Şubat, 2024 15:07 Derenin sığlaşma yapımı 450 Milyon TL'ye ihale edilecek

Ak Parti Zonguldak Milletvekili Saffet Bozkurt, Alaplı Deresi yapım işinin başlayacağını açıkladı.

Sorunun ortadan kaldırılması için 450 Milyon TL olan projenin çalışmalarının tamamlanıp ihaleye çıkılacağını söyleyen Ak Parti Zonguldak Milletvekili Saffet Bozkurt: "Alaplı Deresi’nde Karadeniz’den gelebilecek derin deniz dalga koşulları da göz önünde bulundurularak, deniz ile birleştiği kısmın en ideal bir şekilde çözümlenmesi için Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından çalışmaları yapılmıştır. Ayrıca derenin geri sahasındaki sedimantasyon birikimi için de DSİ ile koordineli olarak çalışmalar yapılacaktır.

Bu bağlamda mahmuzlar tasarlanarak derenin içerisinde sedimantasyon ya da kumlama olayının önüne geçilmesi amaçlanmıştır. Alaplı deresi çıkış ağzının kuzey ve güney sahillerine (Dere çıkış ağzında genişletme yapmadan) 130 m mahmuzların yapılması durumunda, 10 yıl sonrasında ortalama 0.40 m sığlaşma meydana gelebileceği belirlenmiştir. Sığlaşma dere içinde 80 m’lik bir alanda yarımada biçiminde belirginleşmektedir.Yapılan bu değerlendirme ve çalışmalar göz önüne alındığında Alaplı deresinin çıkışındaki sorunu ortadan kaldırmak için yaklaşık maliyeti 450 Milyon TL olan projenin çalışmaları tamamlanmış olup, yapım ihale sürecine yönelik çalışmalar devam etmektedir. Destek ve özverili çalışmalarından dolayı Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Yalçın Eyigün ve Daire Başkanı Çağlar Tabak’a teşekkür ederim." dedi.

Yorum Ekle
Etiketler