SON DAKİKA

Deniz Yavuzyılmaz’dan hemzemin geçit uyarısı

Deniz Yavuzyılmaz’dan hemzemin geçit uyarısı 09 Ekim, 2023 14:37 Güncelleme: 09 Ekim, 2023 14:37 Deniz Yavuzyılmaz’dan hemzemin geçit uyarısı

Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Zonguldak’ta bulunan demiryolu hemzenin geçitlerindeki kaza tehlikesine dikkat çekerek uyarılarda bulundu.

Hemzemin geçitlerde bulunan bariyer sistemlerinin birçok noktada hatalı olarak kullanıldığını tespit ettiklerini belirten Milletvekili, “trenler hemzemin geçidi terk etmeden bariyerlerin kaldırıldığını, bu durumun da kazalara davetiye çıkarttığını” söyledi.

İlgili yönetmeliklere göre, demiryolu aracının hemzemin geçidi tamamıyla terk etmesinin ardından bariyerin açılması gerektiği aktaran Yavuzyılmaz, “Birçok hemzemin geçitte ya tren hemzemin geçide gelir gelmez ya da tren bölgeyi daha terk etmeden bariyerler kalkıyor, bu da sanki tren geçmiş gibi sürücüleri yanıltıyor” diyerek şunları ifade etti:

“İlimizde, demiryolu yük ve yolcu taşımacılığı yaygın olduğu için karayolu ile kesişen pek çok demiryolu hemzemin geçidi bulunmakta. Hemzemin geçitlerin kimisi bekçili, kimisi uzaktan kumanda edilen bekçisiz hemzemin geçitlerden oluşuyor. Bu hemzemin geçitlerden geçerken kurallara gereğince uyulmaması nedeniyle de ne yazık ki zaman zaman ölüm ve yaralanmalı kazalar meydana gelmekte.

Bu kazaların oluş nedenleriyle ilgili olarak geçtiğimiz günlerde yaptığımız incelemelerde ise hemzemin geçitlerde bulunan bariyer sistemlerinin, kentimizin birçok noktasında hatalı olarak kullanıldığını böylelikle kazalara adeta davetiye çıkarıldığını tespit etmiş bulunmaktayız.

Birçok hemzemin geçitte ya trenler hemzemin geçide gelir gelmez, ya da tren bölgeyi daha terk etmeden bariyerler kalkıyor. Bu da sanki tren geçmiş gitmiş gibi sürücüleri yanıltıyor, yoldan geçen yayalarla araç sürücülerini zor durumda bırakıyor.

Oysa hemzemin geçitlerin güvenli olarak işletilmesi için Demiryolu Hemzemin Geçitlerinde Alınacak Tedbirler ile Hemzemin Geçitlerin Yönetimine Ait son derece detaylı iki ayrı yönetmelik bulunuyor. Buna göre demiryolu aracının hemzemin geçide gelmeden önce bariyerlerin kapatılması, sesli ve görülür uyarı işaretleriyle yaya ve sürücülerin uyarılması, demiryolu aracı bariyerleri tamamıyla geçip trenin arkasındaki işareti gördükten sonra ise bariyerlerin kaldırılması gerekiyor.

Özellikle önümüzdeki kış mevsiminde, görüş mesafesinin azaldığı sisli ve yağışlı havalarda, bu durum çok daha tehlikeli bir hal alacaktır. Konuyla ilgili olarak tespitlerimizden oluşan önergemizi Meclis Başkanlığına da sunuyoruz. Üzücü bir kazanın yaşanmaması adına yetkilerden gerekli tedbirleri bir an önce alması, gerekli özenin gösterilmesi ve hemzemin geçitleri kullanan vatandaşlarımızın da kurallara uyarak dikkatli olması çağrısında bulunuyoruz.”

Yorum Ekle