SON DAKİKA

Çocuklar, kent müzesi’nde hacıvat ve karagöz ile buluştu.

Çocuklar, kent müzesi’nde hacıvat ve karagöz ile buluştu. 18 Aralık, 2023 15:01 Güncelleme: 18 Aralık, 2023 15:01 Çocuklar, kent müzesi’nde hacıvat ve karagöz ile buluştu.

Kdz. Ereğli Belediyesi Kent Müzesi, hafta sonu etkinliğinde Türk Tiyatrosunda Gölge Oyunu olarak da bilinen Karagöz ve Hacivat’ı çocuklarla buluşturdu. Yoğun ilgi nedeniyle iki seans olarak gerçekleşen gösteriyi merakla izleyen çocuklar, etkinlikten mutlulukla ayrıldı, aileler de müzeyi gezme imkanı buldu. Karagöz Gölge Oyunu gösterisi, her ay Kent Müzesi’nde çocuklarla buluşmaya devam edecek.

Akarca Mahallesi, Ressam Osman Zeki Oral Sokak’ta bulunan ve 2014 yılından bu yana yerli ve yabancı birçok ziyaretçi ağırlayan Kdz. Ereğli Belediyesi Kent Müzesi, hafta sonu gerçekleşen etkinlikte kültürümüzün vazgeçilmez değerlerinden olan Karagöz-Hacivat’ı çocuklarla buluşturdu.

Kdz.Ereğli Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve Hayali Ümit Efe eşliğinde sahnelenen Karagöz Gösterisi ile daha önce Hacivat- Karagöz gösterisini yakından izleme imkanı bulamayan çocuklar gösteriyi deneyimleme imkanı elde etti.

Keyifli geçen etkinlik sonunda çocuklar merak ettikleri soruları sorma imkânı bulurken, Karagöz ve Hacivat ile bol bol fotoğraf çektiler, etkinlikten mutlu ayrıldılar.  

Gösteri sırasında aileler ise Karadeniz Ereğli ile ilgili geçmişten günümüze ulaşan bir çok obje, araç-gereç, çeşitli eşya ve eserlerin yanında Ereğli’nin doğal, tarihsel ve kültürel değerleri ile ilgili bilgilerin yer aldığı Kdz.Ereğli Belediyesi Kent Müzesi’ni gezme fırsatı buldular.

Kültürümüzün tanınması ve gelecek nesillere taşınması adına değerli olan, Geleneksel Türk Tiyatrosunun Karagöz Oyunu Gölge Oyunu, her ay Kent Müzesi'nde çocuklar ile buluşmaya devam edecek.

Yorum Ekle