SON DAKİKA

Çimen: "Bu işte bir adaletsizlik var”

Kdz.Ereğli Özel Çilek Halk Otobüsü Kooperatifi Başkanı Çetin Çimen yazılı bir açıklama yaparak; ücretsiz binişlere isyan etti. Çimen açıklamasında “Bu işte bir adaletsizlik var” dedi. 12 Kasım, 2021 08:45 Güncelleme: 12 Kasım, 2021 08:45 Çimen: "Bu işte bir adaletsizlik var”

Kdz.Ereğli Özel Çilek Halk Otobüsü Kooperatifi Başkanı Çetin Çimen yazılı bir açıklama yaparak; ücretsiz binişlere isyan etti. Çimen açıklamasında “Bu işte bir adaletsizlik var” dedi.

Çimen açıklamasın da şu ifadelere yer verdi;

2007 yılında bu yana yani yaklaşık 14 senedir Kdz.Ereğli’de vatandaşımıza hizmet vermek için canla-başla mücadele eden 115 üyesi bulunan Kdz.Ereğli Özel Çilek Halk Otobüsleri olarak; zor bir dönemden geçiyoruz.

Pandemi döneminde devletimizin bizlere tavsiyelerine sıkı sıkıya bağlı olarak hizmeti aksatmamaya çalışıyoruz.

Fakat maalesef artık şoför esnafımız gelen zamlardan sonra geçim derdine düşmüştür.
Merkez nüfusu 125 bin olan Kdz.Ereğli’de Halk Otobüslerimiz ayda 29 bin 710 engelli, 116 bin 779, 65 yaşüstü vatandaşımız yani toplamda yaklaşık 150 bin vatandaşımızı ücretsiz taşımaktayız.

Devletimizin bunun karşılığında şoför arkadaşlarımıza belediyeler aracılıyla yalnızca 800 TL vermektedir. Pandemi döneminde bu ücretten üyelerimizin muaf tutulmuş , 65 yaşüstü desteği alınmamıştır.
Ayrıca, 65 yaş üstü için ödenen bedel normal kazancımızın 6’de 1’i ne ancak tekabül etmektedir.

65 yaş üstü vatandaşlarımıza ve devletimize saygımız sonsuzdur. Yalnız geçim derdine düştüğümüz gerçeği bizleri zorunlu olarak ücretsiz taşıma konusunda hassas davranmaya sevk etmektedir.

Çıkarılan bu yasa, 20 bin nüfuslu Alaplı ve 10 bin nüfuslu Kandilli beldesinde yolcu taşımacılığı yapan halk otobüslerinin de günlük 36 bin yolcu taşıyan bizlere de aynı desteği öngörmektedir. Bu sistem kabul edilebilir değildir. Bunun bir adaletsizlik olduğu aşikardır.

Soför esnafımız borç batağındadır. Banka kredilerinin 180 günden 90 güne indirilmesi, sgk ve vergi borçları, sanayi esnafına ve belediyelere olan borçları belini bükmektedir. Borçlara gelen faizlerde cabasıdır.

Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere Sayın Zonguldak Valimiz, Sayın Kaymakamımız ve devletimizden yardım bekliyoruz.

Şoför arkadaşlarımızın mağduriyetinin giderileceğine inancımız tamdır.
Kamuoyuna saygılarımızı sunuyoruz.

ÇETİN ÇİMEN
Kdz.Ereğli S.S 92 nolu
Özel Çilek Halk Otobüsleri Başkanı

Yorum Ekle