SON DAKİKA

CHP'DEN SAVUNMA:SUÇLAMALAR YAKIŞIKSIZ"

Kdz. Ereğli'deki Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu’yu anma programında yaşananlara yönelik gelişmeler devam ediyor. 27 Ocak, 2014 19:19 Güncelleme: 27 Ocak, 2014 19:19 CHP'DEN SAVUNMA:SUÇLAMALAR YAKIŞIKSIZ"

Kdz. Ereğli'deki Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu’yu anma programında yaşananlara yönelik gelişmeler devam ediyor.
Aralarında CHP ve İşçi partisi temsilcilerinin de bulunduğu bazı sivil toplum kuruluşları öncülüğünde hazırlanan program kapsamında gerçekleştirilen anma töreninde, CHP İlçe Başkanı Hayrettin Kartal’ın “programda olmamasına rağmen” konuşma yapmasına tepki gösteren DSP ve İşçi partilerine yanıt CHP İlçe Yönetiminden geldi.
CHP Yönetiminin yazıcı açıklamasında, Kartal7ın “kürsüyü işgal ederek” suçlandığı hatırlatılarak, şunlar kaydedildi:
“ADD’nin çağrısıyla, 9 Ocak 2014 günü, aralarında CHP’nin de olduğu 14 dernek ve kuruluş yöneticileri ADD lokalinde toplandı. DSP İlçe örgütü çağrılı olduğu halde bu toplantıya ve daha sonra ki toplantıların hiçbirisine katılmadı.
Daha ilk toplantıda bizzat İlçe Başkanımız “Uğur Mumcu’nun katledilmesi üzerinden 21 yıl geçtiği, tüm bu yıllar boyunca CHP Ereğli İlçe Örgütü olarak Hukukçular Derneği, Gazeteciler Derneği ve ADD tarafından düzenlenen anma programlarına kitlesel destek verdiklerini, bu yılki anma programında ise, CHP tabanından gelen yoğun istekler doğrultusunda, CHP İlçe Başkanı olarak kendisinin de kısa bir anma konuşması yapmak istediğini, diğer katılımcı dernek ve kuruluşlardan bu konuda anlayış beklediklerini” vurgulamıştır.
Daha ilk toplantıda İlçe Başkanımız tarafından dile getirilen konuşma kararı, en son 21 Ocak’taki toplantıda CHP temsilcisi tarafından da dile getirilmiştir ve buna İşçi Partisi ve ADD temsilcisi dışında hiçbir itiraz olmamıştır. Kaldı ki onların itiraz ettikleri bir-iki ayrıntıda ortadan kaldırılmıştır.
Sayın ADD Başkanı ile yapılan son bir görüşmede, ADD Başkanı’nın konuşmasından hemen sonra CHP görevlisinin İlçe Başkanımızı kürsüye çağırması ve konuşmasını yapması için görüş birliğine varılmıştır.
Ayrıca İlçe Başkanlığımız daha önce Ereğli Kaymakamlığına yazı ile başvurarak, 24 Ocak günü saat 13:00’te Atatürk Anıtı önünde basın açıklaması yapacağını beyan etmiş, kürsü ve ses düzeni teminine başlamıştır.
İlçe Başkanımızın konuşma yapacağı, DSP hariç tüm dernek, kuruluş başkan ve temsilcileri tarafından biliniyordu. Sayın DSP İlçe Başkanının bunu bilmemesi doğaldır. Çünkü bu konuda yapılan hiçbir toplantıya katılmadığı, katkı sağlamadığı gibi, bu tür etkinlikler ve ulusal bayram günlerinde anıt önünde yapılan programlar, sadece ve sadece seçim dönemlerinde aklına gelmekte, diğer dönemlerde ise DSP İlçe Başkanını görmek mümkün olmamaktadır.
Uğur Mumcu, Türkiye üzerinde kirli siyasi emelleri olan karanlık güçler tarafından katledilmiştir ve Türkiye’yi sarsan başlıca siyasi cinayetlerden biridir. Anılması da elbette ki siyasi bir öz taşıyacaktır. Ancak CHP İlçe Başkanının kendi kurdurduğu kürsüyü işgal etmesi ve Uğur Mumcu’nun anma törenini siyasi şova dönüştürme suçlaması yakışıksız ve haddini aşan bir suçlamadır.
Kaldı ki CHP’nin böyle bir olayı şova dönüştürmeye ihtiyacı da yoktur.
Son olarak; Kalpaksız Kuvay-ı Milliyeci Uğur Mumcu’yu anma töreninde, Kalpaklı Kuvayı Milliyeci Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü’nün partisi CHP’nin Karadeniz Ereğli İlçe Başkanı’nın konuşmasından rahatsız olanları da kamuoyunun takdirine bırakıyor Saygılar sunuyoruz.”

Yorum Ekle