SON DAKİKA

Çanakkale Zaferi'nin 109. yıl dönümü dolayısı ile tören düzenlendi...

Çanakkale Zaferi'nin 109. yıl dönümü dolayısı ile tören düzenlendi. 18 Mart, 2024 17:04 Güncelleme: 18 Mart, 2024 17:04 Çanakkale Zaferi'nin 109. yıl dönümü dolayısı ile tören düzenlendi...

Yurt genelinde olduğu gibi Karadeniz Ereğli’de de 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla törenler düzenlendi.
İlk program 10.30’da Atatürk Anıtı’nda ikinci program ise 11.00’da Hüseyin Tatoğlu Kültür Merkezi’nde icra edildi. Anıt’a çelenkler sunuldu, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı söylendi. Göndere 3 Türk Bayrağı toka edildi.
Türkiye Harp Malulü, Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Mehmet Öztürk, güne ilişkin konuşmasında, “şehit arşa yükselir, yüzü kardan ak olur.Sonsuzluk yolcusunun kefeni bayrak olur” dedi.
Kahraman şehitleri rahmet ve minnetle yâd ettiklerini dile getiren Öztürk, “18 Mart'ta tarihi bir zaferi ve aynı zamanda yüreklerimizi derinden sarsan bir destanı hatırlıyoruz. Bu toprakları bizlere vatan kılan, göğsünü siper eden, vatanımızın ve milletimizin istiklali ve bölünmezliği uğruna canlarını seve seve vererek şehitlik mertebesine ulaşmanın mutluluğu içinde yatan aziz şehitlerimizi anmak ve hatırlamak, onların ebedileşen hatıraları önünde eğilmek, Türk milletinin ölümsüzlüğünü bir kez daha dünyaya haykırmak bizler için bir vatan borcudur” diye konuştu.
“RUHUNUZ ŞAD OLSUN”
Zaferin ‘destansı’ özelliğini de dikkat çeken Öztürk şunları söyledi:
“Bin yıllık tarihimizin her anına damga vuran istiklal ve istikbalimiz konusundaki kararlılığımızın, iman gücünün, çok büyük fedakârlıklarla bir kez daha teyit edildiği Çanakkale zaferi azmin ve imanın teknolojiye karşı galip geldiği, tarihte eşine çok az rastlanan kahramanlık destanlarındandır.
Çanakkale'de sergilenen kahramanlık, sadece askeri bir başarı değil, aynı zamanda bir milletin birlik ve beraberlik ruhunun en zor anlarda ne kadar güçlü olduğunu gösteren bir örnektir. Şehitlerimizin bu toprakları vatan yapan azimleri, maneviyatımızın temelini oluşturuyor.
Oldukça ağır ve kısıtlı imkanlarla batının en güçlü ordularına karşı kazanılan bu büyük gurur, esaret altında yaşayan milletlere de ilham kaynağı olmuştur. Her bir köşesinde ayrı bir kahramanlık hikâyesi bulunan ve Çanakkale'yi geçilmez kılarak verdikleri mücadeleyle düşmanlarının bile takdirini kazanmış olan ecdadımız ile ne kadar çok gurur duysak azdır.
Onların kahramanlığı, sadece geçmişin bir hikayesi değil; aynı zamanda geleceğimize ışık tutan bir mirastır. Şehitlerimizin hatırasına olan bu minnet borcumuzu, vatanımıza ve bayrağımıza daha çok sahip çıkarak ödeyebiliriz. Çanakkale Zaferi, vatanseverlik, fedakârlık, cesaret gibi yüksek faziletlerin kahramanca sergilendiği bir destandır. Aziz Türk milletimizin bu onurlu günü kutlu olsun. Cennet vatanın kutsal şehitleri, ruhunuz şad olsun.”
“SAĞLAM BİR BİLİNÇ VE RUHUN MİRASÇILARIYIZ”
Elde edilen zaferin bir miras olduğunu da dikkat çeken Başkan Mehmet Öztürk, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:
“Gün geçmiş, yıl geçmiş ne yazar. Her karış torağında bin, şehit bir mezar. Yeryüzünde yaşadıkça, tek dişi canavar. Türk milleti aynı destanı yine yazar. Sen rahat uyu ey şanlı şehit. Gölgesinde gölgelen al bayrağın.Bizler millet olma bilinciyle, en güç koşullarda bile 'Çanakkale Geçilmez' dedirten sağlam bir bilinç ve ruhun mirasçılarıyız. Bize bırakılan bu mirasa sahip çıkarak, geleceğimize daha emin adımlarla yürüyecek, millet olma şuurumuzu her daim canlı tutacak ve yücelteceğiz.
18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 109 yıldönümünde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, milletimize bu eşsiz zaferin gururunu yaşatan, vatanımız, bağımsızlığımız, milli birlik ve bütünlüğümüz uğrunda canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.”
Konuşmanın ardından, Anıt arkasındaki Şehitler Anıtı’na çiçekler bırakıldı.
TATOĞLU’NDA TÖREN
Günün ikinci törenin yapıldığı Tatoğlu Kültür Merkezi’nde de saygı duruşunda bunulup İstiklal Marşı söylendi. Alemdar Anadolu Lisesi Müdürü Bahriye Paşmakçıoğlu, kürsüde, Çanakkale ruhunun asırlar boyu yaşayacağını belirterek şöyle dedi:
“Mehmetçik Çanakkale’de sadece zaferi değil insanlığı da kazanmıştır. Bunun bir tezahürü; Mustafa Kemal Atatürk’ün Anzak askerlerine atfen şu sözlerle en anlamlı şekilde sergilenmiştir: ‘Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar. Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat rahat uyuyacaklardır.’ Onlar, bu topraklarda canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır. Yüzyıllarca olduğu gibi bu topraklar insanlığı, kardeşliği, sevginin ve barışın yeşerdiği topraklar olmaya devam edecek, Çanakkale ruhu asırlar boyu yaşatılacaktır.”
Ardından, Karadeniz Ereğli Bölge Komutanlığı’nca görevli asker ‘Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi” konulu sunum gerçekleştirdi. Yanı sıra, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği tarafından da videolu sunum yapıldı. Tören, öğrencilerin ortaya koyduğu ‘Dönmeyi Düşünmediler’ adlı sunum ve gençlik korusu dinletisinin ardından sona erdi.


Yorum Ekle