SON DAKİKA

Batı Karadeniz Romanlar Derneği’nden İzmit’e Çalıştay Çıkarması

Anadolu topraklarının en zengin kültürlerinden birine sahip olan Romanların sorunları Kocaeli’de masaya yatırıldı. 25 Ekim, 2021 15:46 Güncelleme: 25 Ekim, 2021 15:46 Batı Karadeniz Romanlar Derneği’nden İzmit’e Çalıştay Çıkarması

Anadolu topraklarının en zengin kültürlerinden birine sahip olan Romanların sorunları Kocaeli’de masaya yatırıldı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin dört bir yanında yaşayan Romanları İzmit’te bir araya getirdi. Roman Çalıştayı ile sorunlar akademik ortamda masaya yatırılarak, çözümleri ortaya kondu. Çalıştay da; 2019 yılında Roman vatandaşların, eğitim, sağlık, istihdam, barınma ve sosyal hizmetler konularındaki sorunlarının iyileştirilmesine yönelik yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Strateji Belgesi esas olarak ele alındı.

Haber Merkezi - Büyük Roman Çalıştay’ı, Kocaeli Büyük Şehir Belediyesi, Romanlar Konfederasyonu Genel Başkanlığı ile Kocaeli’deki Roman dernek ve federasyonların organizesi ile gerçekleştirildi. Kocaeli’deki programın yürütücülüğünü AK Parti İzmit Belediyesi Meclis Üyesi Erkan Aksoy, Romanlar Konfederasyon Genel Başkanı Ahmet Çokyaşar ve koordinatörler yaptı.

22-23-24 Ekim’de, Kocaeli Ramada Plaza Otelde gerçekleştirilen etkinliğe, ülkenin 7 bölgesi, 25 il ve ilçeden 200 Roman dernek ve federasyon yöneticileri iştirak etti.

Kocaeli, Ankara ve İstanbul’dan yoğun protokol katılımının da olduğu çalıştaya, geçtiğimiz yıllarda birçok alanda önemli çalışmalara imza atan Batı Karadeniz Romanlar Derneği’nden; Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Kazım Adak, Başkan Yardımcısı Şeref Koçak, Genel Sekreter Muray Ovaç, Basın Danışmanı Timuçin Özat ile Batı Karadeniz Romanlar Derneği’nin Kurucu Daimi Onursal Başkanı Muhammet Eren’de katıldı.

Batı Karadeniz Romanlar Derneği yöneticileri, çalıştayın ikinci gününde, eğitim, sağlık, istihdam, barınma-konut, sosyal hizmetler, erken yaşta evlilik, sportif ve kültürel faaliyetler konularında yapılan ve yapılması planlanan çalışmaları bu konularla ilgili kurulan masalarda beyan ettiler.

Yerel yönetim bazında Romanlara yönelik ilk proje ve hizmetleri yaparak, Türkiye’ye örnek olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin dört bir yanında faaliyet gösteren Roman Derneklerini Kocaeli’nde bir araya getirerek, Roman Çalıştayı düzenlendi.

ÖRNEK ÇALIŞMA

Sorunların akademik ortamda masaya yatırıldığı Çalıştayın açılışında konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın; “Çalıştaydan en önemli ricam eğitim konusundadır. Asıl odaklanmamız gereken mesele çocuklarımızın eğitimi olmalıdır. Çalıştayımızın ele alacağı birçok alt başlık var. Ama bana göre en önemlisi eğitim. Bu konuda çocuklarımız adına fırsat eşitliği sağlanması gerekiyor. Aranızdaki her konuyu bir yana bırakıp bu meseleye eğilmenizi sizden rica ediyorum.Burada da, sahada da yaptığınız çalışmalarda, Allah rızası için en önemli meseleniz çocukların eğitimi olsun. Onlara doğru eğitim verirsek, gelecekleri iyi olacak.

Eğitim fırsatını kaçırmış çocuklarımıza biz KO-MEK’teki sertifika programlarımızla destek veririz. Diğer üst yaş gruplarına da yine örneğin girişimcilik alanında sertifika programı sunabiliriz” dedi.

Başkan Büyükakın, Roman Çalıştayından çıkacak kararların Romanlar için hayırlı olmasını dileyerek, çalışmalara katılan tüm katılımcılara ve milletvekillerine teşekkür etti.

AKSOY’DAN BAŞKAN BÜYÜKAKIN’A TEŞEKKÜR

Açılış programının ilk konuşmasını, 3 günlük çalıştay programının yürütücülüğünü yapan AK Parti İzmit Belediyesi Meclis Üyesi Erhan Aksoy yaptı.

Romanların sorunlarının dernek ve federasyon başkanları, belediyeler ve milletvekilleri ile birlikte çözeceklerini söyleyen Aksoy, Roman Çalıştayı’nın başarılı olacağına inandıklarını söyledi. Aksoy, Kocaeli’nde Romanlara yönelik hizmet ve çalışmaları nedeniyle Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’a teşekkür etti. 

VEKİLLERDEN BAŞKANA ROMAN TEŞEKKÜRÜ

Roman Çalıştayı’na katılan AK Parti Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz ve AK Parti İzmir Milletvekili Cemal Bekle ise, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Romanlarla ilgili gerçekleştirdiği çalışmaların Türkiye’ye örnek olduğunu ifade ederek, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’a teşekkür etti. Konuşmaların sonunda Düzce Roman Kadınlar Derneği Başkanı Sibel Gün Çabuk, Başkan Doç. Dr. Tahir Büyükakın ve Çalıştaya katılan AK Partili Milletvekillerine bez bebek hediye etti. Açılış konuşmalarının ardından Roman Çalıştayı öğleden sonra akademik düzeydeki çalışmalarına başladı.

ÇALIŞTAYIN AÇILIŞINA YOĞUN KATILIM

Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği ve Türkiye’nin dört bir yanında faaliyet gösteren Roman Derneklerinden 200’e yakın yöneticinin katıldığı Roman Çalıştayı, 23 Ekim Cumartesi günü gerçekleştirildi. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın ev sahipliğinde düzenlenen Çalıştayın açılış programına; Eski Dönem Başbakan Danışmanı Tarım ve Orman Bakan Danışmanı Metin Özçelik, AK Parti Kocaeli Milletvekili M. Akif Yılmaz, AK Parti İzmir Milletvekili Cemal Bekle, Türkiye Romanlar Konfederasyonu Başkanımız Ahmet Çokyaşar, BBP İl Başkanı Remzi Kaya, Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Hasan Aydınlık, Genel Sekreter Yardımcısı Sadık Uysal, Kent Konseyi Genel Sekreteri Sedat Köse, Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, AK Parti İzmit Belediyesi Meclis Üyesi Erkan Aksoy katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından konuklara Romanlarla ilgili Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarını anlatan bir tanıtım filmi izlettirildi.

25 AYRI KENTTEN 200 YÖNETİCİ KATILDI

Doç. Dr. Hasan Hüseyin Taylan başkanlığındaki Çalıştay öğleden sonra çalışmalarına başladı. Çalıştaya, Kocaeli Roman Dernekleri ve Federasyonunun yanı sıra, Türkiye’nin 7 bölgesindeki 25 ayrı kentte faaliyet gösteren Roman Derneklerinden 200’e yakın yönetici katıldı.

CUMHURBAŞKANLIĞI STRATEJİ BELGESİ ESAS ALINDI

Sabah gerçekleştirilen açılış programının ardından salonda eğitim, barınma, sağlık, sosyal hizmetler ve istihdam masaları kuruldu. Söz konusu maddeler, 2019 yılında yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Strateji Belgesi’ne uygun olarak belirlendi.

MASALARDA SORUNLAR KONUŞULDU, ÇÖZÜM ÖNERİLERİ KAYDEDİLDİ, RAPOR HAZIRLANDI

Salonda; eğitim, sağlık, istihdam, barınma ve sosyal hizmetler konularında masalar oluşturuldu. Her masada katılımcıların yanı sıra moderatör ve raportörler yer aldı. Masalarda öncelikli olarak konu başlıkları ile ilgili sorunlar ele alındı ve çözüm önerileri not edildi. Yenilenmesi düşünülen Romanlara yönelik strateji belgesindeki hususlar da öncelikli olarak görüşüldü.

ORMANYA ve SEKA KAĞIT MÜZESİ GEZİSİ

Öte yandan Roman Çalıştayı’na katılan Roman Dernek yöneticileri için Pazar günü Ormanya Gezisi düzenlendi. Dernek Başkanları Avrupa’nın en büyük doğal yaşam parkı olan Ormanya’ya hayran kaldı.

Ayrıca, Kocaeli’nden ayrılmadan önce Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Seka Kağıt Müzesi’ni ziyaret etti. Roman Dernek yöneticileri Büyükşehir Belediyesi tarafından kente kazandırılan Seka Kağıt Müzesi’ni çok beğendi. Misafirler burada bol bol hatıra fotoğrafı çektirmeyi ihmal etmedi.

Haber & Fotolar: Timuçin ÖZAT

 

Yorum Ekle