SON DAKİKA

Başkent EDAŞ tüm Batı Karadeniz’de sahada

Başkent EDAŞ tüm Batı Karadeniz’de sahada 26 Kasım, 2023 16:52 Güncelleme: 26 Kasım, 2023 16:52 Başkent EDAŞ tüm Batı Karadeniz’de sahada

Kastamonu, Zonguldak, Karabük ve Bartın’da kuvvetli fırtınanın elektrik kesintilerine neden olmasıyla, bu illerin elektrik dağıtımından sorumlu Başkent Elektrik Dağıtım AŞ (Başkent EDAŞ) bölgedeki kavşak noktalarda hazır bekleyen saha ekipleriyle, arıza onarım çalışmalarına koyuldu.

Başkent EDAŞ, Batı Karadeniz’de geçen hafta Zonguldak’ta etkili olan fırtınanın ardından, yeni bir fırtınaya işaret eden meteoroloji tahminleri uyarınca hazırlıklarını tamamlamıştı.

Kuvvetli fırtınanın Cumartesi gecesinden itibaren tüm bölgede etkili olmasıyla, Başkent EDAŞ’ın teyakkuzdaki 1.155 çalışandan oluşan afet ekibi, önceden intikal ettiği stratejik noktalardan onarım çalışmalarına hızlıca başladı.

Başkent EDAŞ ekiplerince yapılan ilk hasar tespitinde fırtınanın ilk etkileri, Kastamonu’daki şebekede görüldü. Batı Karadeniz’deki şebekede oluşan hasarın yüzde 68’i Kastamonu’da gerçekleşirken, yüzde 10’ı ise Zonguldak’ta yaşandı. Kalan arızalar Karabük ve Bartın’da gerçekleşti.

-         Güçlü koordinasyona devam

Kış öncesi yatırımları, afetle mücadelede tecrübeli yönetimi ve uzman saha ekibi ile, geçen hafta Zonguldak’ta gerçekleşen ve çok daha uzun sürede üstesinden gelinebilecek kesintileri en kısa sürede gideren Başkent EDAŞ, bu hafta sonu da Batı Karadeniz’deki müşterilerinin olumsuz hava koşullarından etkilenmemesi için yoğun bir mesai yürütüyor.

Başkent EDAŞ, olumsuz hava koşulları ve afetle mücadele kapsamında tüm tedbirleri alırken, kamu kurumları ve paydaşları ile iş birliği içerisinde çalışmaya devam ediyor.

Şirket, illerdeki valilik, belediye, hastane, emniyet ve şehrin su ihtiyacının karşılandığı baraj gibi kritik noktaların enerji ihtiyacında kesintiler olmaması için yoğun çaba gösteriyor. Ayrıca, sahada AFAD, İtfaiye, Karayolları, Orman Genel Müdürlüğü gibi tüm ilgili paydaşlarla da iş birliğini sürdürüyor.

 

 

Yorum Ekle