SON DAKİKA

Başkan Posbıyık, ‘TTK’ya Yeni İşçi Alınmalı’ Çağrısında Bulundu

Başkan Posbıyık, ‘TTK’ya Yeni İşçi Alınmalı’ Çağrısında Bulundu 08 Kasım, 2023 15:19 Güncelleme: 08 Kasım, 2023 15:19 Başkan Posbıyık, ‘TTK’ya Yeni İşçi Alınmalı’ Çağrısında Bulundu

8 Kasım Uzun Mehmet’i Anma ve Kömür Günü’nde, kömürü bulan Uzun Mehmet ve tüm maden şehitleri Kestaneci Mahallesi'nde bulunan Uzun Mehmet Anıtı’nda düzenlenen törende anıldı. Burada ezber bozan açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Halil Posbıyık, ‘TTK’ya yeni işçi alınmalı’ çağrısında bulundu. Maden şehitleriyle ilgili kanunda eksiklikler bulunduğunu açıklayan Başkan Posbıyık, “Her sene Uzun Mehmet’i anma gününde aynı şeyleri dinliyoruz. Artık bunun üzerine koymamız lazım. Sendika deyince benim aklıma eylem geliyor. TTK’ya yeni işçiler alınmazı lazım. Alınmazsa yeraltında sıkıntılar yaşanacak” dedi.

Kdz. Ereğli’de Kestaneci Mahallesi’nde bulunan Uzun Mehmet Anıtı’nda taşkömürünün bulunuşunun 194. yıldönümü ve Uzun Mehmet’i Anma Günü dolayısıyla tören düzenlendi.

Törene Kdz. Ereğli Kaymakamı Mehmet Yapıcı, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Niyazi Uğur, Belediye Başkanı Halil Posbıyık, siyasi parti ilçe başkanları, STK temsilcileri, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu ve sendika yöneticileri, TTK Genel Müdür Yardımcısı ve diğer TTK yetkilileri ile vatandaşlar katıldı.

Protokol üyelerinin anıta çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

POSBIYIK: YENİ İŞÇİ ALINMAZSA YERALTINDA SIKINTILAR YAŞANIR

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, burada yaptığı ezber bozan konuşmasında her sene Uzun Mehmet’i anma günlerinde yapılan açıklamaların üzerine koymak gerektiğini belirterek ‘TTK’Ya yeni işçi alınmalı’ çağrısında bulundu.

Başkan Posbıyık, şunları söyledi:

“Bugün burada her sene anlatılan olayları yine dinledik. Uzun Mehmet’in kömürü nasıl bulduğunu bir kez daha duyduk. Ama tabiî ki bunların gelişmesi lazım. Hiçbir gelişme olmadı mı? Oldu! Mesela; bir tarih meselesinden dolayı kanunda yer alamayan Bartın-Amasra ve bölgemizin bir çok yerinde yaşayan şehitlerimize yeni hakları verildi. Burada Çetin Yiğit ve Gmis’in çabaları unutulamaz.

Biz yeni haberler bekliyoruz. Geçmişteki olayları aşağı yukarı her törende dinliyoruz ve zaten biliyoruz ama yeni gelişmeler bekliyoruz. Mesela İsa beyin dediği gibi 2 bin işçi alınacak. Buda bizim için çok önemli. Geçmişteki başarıların daha da iyi sürdürülebilmesi için Zonguldak’ta, Ereğli’de maden konusunda yeni gelişmelere ihtiyaç var. Bu gelişmeler de sadece anlatmakla olmuyor. Gerekli olduğu yerde demokratik kurallar içerisinde eylemler yapmakla olur. Sendika deyince benim aklıma bu geliyor. Dolayısıyla topyekun bir çalışmaya girmemiz lazım. Madencilerimizin ifade ettiğine göre eğer yeterli işçiyi almazsak teknik emniyet konularında çok büyük sıkıntılar olduğunu içeride kazaların artacağını belirtiyorlar. TTK’ya işçi alınması lazım, bunun anlatılması lazım. Bunun içinde protokolü, madencileri, sendikası, Amelebirliği hepsi bir araya gelmesi lazım.

-10-20 SENEDİR AYNI ŞEYLERİ DİNLİYORUZ-

Eğer her sene burada kömür nasıl bulunmuş diye tekrar tekrar anlatırsak, tekrar tekrar ‘Uzun Mehmet kömürü buldu, 5 bin kuruş para aldı, onu kıskananlar öldürdü’ bir tekerleme yaparsak ileriye gidemeyiz. Onun üzerine gitmemiz lazım. 2 gelişmeyi saptıyorum. Bir; kanunda değişiklik yaparak hak eden madencileri şehitlik haklarının verilmesinde emeği geçen Çetin Yiğit, Gmis ve değerli bakanlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz. 2 bin işçi alınıyor, buna da şükranlarımızı sunuyoruz. Ama bu yeterli değil. Yerin altında 1,5 milyar ton kömür madeni, rezerv bulunduğunu bizde biliyoruz. 10-20 seneden beri dinliyoruz bunları. Bunları söyleyebilmek kabiliyet değil, bunu çıkarabilmek için hep beraber birlik içerisinde harekete girerek yeni işçi alınması lazım. Türkiye’yi enerji bakımından sırtında taşımış bir Zonguldak ve Ereğli, şimdi ekonomik yönden yerlerde sürünen bir Zonguldak-Ereğli ve Kestaneci Mahallesi.

Bu duygularla Uzun Mehmet’i, maden şehitlerini, vatan şehitlerini bütün kalbimle, saygıyla, minnetle, şükranla anıyorum.”

Yorum Ekle