SON DAKİKA

Başkan Posbıyık, Toplu Taşımaya El Attı

Halk Otobüsleri Reformu Geliyor 08 Aralık, 2023 07:57 Güncelleme: 08 Aralık, 2023 07:57 Başkan Posbıyık, Toplu Taşımaya El Attı

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, toplu taşımadan gelen şikayetlerin artması ve artan nüfus oranının ihtiyaçlarına göre Çilek Halk Otobüsleri Kooperatifiyle ortaklaşa yeni bir reform hazırladıklarını ve önümüzdeki ay meclise getireceklerini açıkladı.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Aralık ayı meclis toplantısının ikinci oturumunda yaptığı konuşmada toplu taşımaya yönelik yeni bir reform hazırlığı içinde olduklarını açıkladı.

Çilek Halk Otobüsleri Kooperatifiyle ortaklaşa hazırladıkları çalışmayı önümüzdeki ay meclise sunacaklarını belirten Başkan Posbıyık, şunları söyledi:

“Halk otobüslerinin yönetimi ile anlaştık. Bir ay evvel başladık çalışmaya. Ereğli büyüyor, yeni gelişim bölgeleri var, Kepez gibi birçok bölgelerde tahminimizin üzerinde sayısal olarak artmaya başladı aileler. Biliyorsunuz halk otobüslerini Türkiye’de ilk defa bir nizama sokan bu belediyedir, bununla da iftihar ediyoruz.

Daha önce halk otobüslerinin anayasasını İstanbul Teknik Üniversitesi karayolları mühendisleri, mimarları, yol mühendisleri tarafından hazırlandı ve bir anayasası yaptık, Belediye Meclisinden geçirdik bunu. Hiçbir sıkıntı çekmedik. Bir şey olduğunda, mahkemeye falan verildiği zaman bu hazırlanan dosyanın içeriğine göre mahkemeler de karar veriyor. Ama aradan bu kadar zaman geçti, nüfus arttı, mahalleler gelişti. Durakların yerleri yeterli olmamaya başladı. Halk otobüslerinden dolayı halktan şikâyet almaya başladık. ‘Durak burada yok, aşağıda kaldı. Otobüsler zamanında kalkmıyor’ gibi. Bütün otobüsleri Elif Otelin oraya yerleştirdik. Bunların hepsinin yeniden anayasasını yapıp, teknik üniversite ile hazırlığını yapıp, belediye meclisine sokacağız. Yeni yerleşim yerlerine otobüs sayılarını arttıracaklar, aynı zamanda durakları arttıracaklar. Otobüs sayıları belki daha yükseğe çıkacak, belki bazı mahallelerde büyük otobüsler giremiyor, dar yollar için küçük otobüslere gececeğiz. Dolayısıyla büyük bir değişim için çalışıyorlar, Oğuz Bey ve Rıdvan Bey devam ediyorlar çalışmaya. İnşallah bunu da kökten halledeceğimize inanıyorum.”

Yorum Ekle