SON DAKİKA

Başkan Posbıyık, Mezarlıklardaki Onarımları Yakından Takip Ediyor

Başkan Posbıyık, Mezarlıklardaki Onarımları Yakından Takip Ediyor 27 Aralık, 2023 16:44 Güncelleme: 27 Aralık, 2023 16:44 Başkan Posbıyık, Mezarlıklardaki Onarımları Yakından Takip Ediyor

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, 19 Kasım felaketinde fırtına nedeniyle ağaçların yıkılmasıyla çok sayıda mezarın hasar gördüğü Şehir Mezarlığı ve Kestaneci Mezarlığı’ndaki çalışmaları yakından takip ediyor. Mezarlıklarda incelemelerde bulunan Başkan Posbıyık, “Halkımız müsterih olsun, gerekenler yapılıyor. Yıkılan ağaçları kaldırma çalışmaları tamamlandı şimdi kökleri söküyoruz. İmkanı olan vatandaşlarımız tamiratlara başladı, bizde belediye olarak tüm tadilatları yapıyoruz, imkanı olmayan vatandaşlarımızın mezarlarını Ramazan Bayramına kadar hedef koyduk, onaracağız” dedi.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, şehrin 19 Kasım’da yaşadığı büyük afetin izlerini silmek için yapılan çalışmaları yakından takip ediyor. Başkan Posbıyık, ekipleriyle birlikte felakette fırtına nedeniyle yıkılan ağaçların zarar verdiği Şehir Mezarlığı ve Kestaneci Mezarlığı’nda incelemelerde bulundu.

Başkan Yardımcısı Tayyar Mendeş ve Mezarlıklar Müdürü Tayfun Özcan’dan yerinde brifing alan Başkan Posbıyık, her iki mezarlıktaki çalışmaların Ramazan Bayramı’na kadar tamamlanması talimatını verdi.

İncelemelerinin ardından bir değerlendirme yapan Başkan Posbıyık, “Halkımız müsterih olsun, gerekenler yapılıyor” dedi.

Başkan Posbıyık şunları söyledi:

“Şehir Mezarlığı’ndayız. Burası büyük bir felaket gördü. Şimdi daha iyi halini görüyorsunuz. 150 tane ağaç burada yıkıldı. Yollardan geçmek mümkün değildi, elektrik direklerinin telleri hepsi yerdeydi. Korkunç bir görüntü vardı. İstanbul’dan gelen ekiplerin de destekleriyle ekiplerimiz hiç durmadan büyük bir gayretle bu hale getirdiler. Herkes yardım etti. Demirçelikten de yardım aldık. Bazı ağaçlar evlerin üzerlerine yıkıldı. Tabi ağaçlar yıkılmasıyla beraber kökleriyle etrafındaki mezarlara da zarar verdiler. Şuanda büyük oranda halletmiş durumdayız. Ekiplerimiz hala çalışmaya devam ediyor. Allah nasip ederse Ramazan Bayramı’nda burası pırıl pırıl halkın hizmetinde olacak. Şuanda aileler geliyor, kendi mezarlarını tamir ettiriyorlar. Ama ihtiyacı olan, tamir imkanı olmayan aileler içinde belediye olarak biz tamiratına başlayacağız.

Kestaneci Mahallesi Mezarlığıda çok büyük bir hasar gördü. Şimdiki hali, ilk günden sonra en iyi hali. İBB ekipleri ve bizim ekiplerimiz burada hummalı bir çalışma yaptı ve ancak böyle etrafımızı görebiliyoruz. Hala daha bir çok ağacın kökleri zayıflamış vaziyette. Burada en büyük sıkıntımız mezarlıklar arasında bulunan ve yıkılan ağaçların köklerini çıkarmak. Oraya vinç girmediği için arkadaşlarımız etraflarını oyuyor ve caraskalla çıkartıyoruz tabi buda zaman alıyor. Ama bütün gayretimizle burayı bu hale getirdik, bu iyi hali. Şimdi bu temizlikler devam edecek, her gün 2-3 kamyon buradan rüsubat atıyoruz, temizliyor. Tabi bir çok mezarlıkta zarar görmüş durumda. Yolları açtıkça vatandaşlar gelip mezarlarını tamir etmeye başladılar. Edemeyenler, ihtiyaç sahipleri içinde belediye olarak biz yardım edeceğiz. İnşallah burasını da Ramazan Bayramı’na halkımızın hizmetine yetiştirmek için çalışmalara büyük bir gayretle devam ediyoruz.”

Yorum Ekle