SON DAKİKA

Başkan Posbıyık, Karla Mücadele Çalışmalarını Denetledi

Başkan Posbıyık, Karla Mücadele Çalışmalarını Denetledi 23 Ocak, 2022 13:51 Güncelleme: 23 Ocak, 2022 13:51 Başkan Posbıyık, Karla Mücadele Çalışmalarını Denetledi

Kdz. Ereğli’de yoğun kar yağışı etkisini sürdürüyor. Belediye araç ve personeliyle seferber olmuş durumda. Başkan Halil Posbıyık, sahada karla mücadele çalışmalarını denetledi. Kar yağışının devam edeceğini söyleyen Başkan Posbıyık, “Şu anda kentin yaşamsal noktalarını sürekli açık tutmaya çalışıyoruz. Hemşerilerimizden zorunlu olmadıkça özel araçlarıyla trafiğe çıkmamalarını rica ediyoruz” dedi. Posbıyık, iş makinesi desteğinde bulunan müteahhit firmalara da teşekkür etti.

Kdz. Ereğli beyaz örtüyle kaplandı. Yoğun kar yağışı kent genelinde etkisini sürdürüyor. Belediye karla mücadele çalışmaları için araç ve personeliyle seferber olmuş durumda. Başkan Posbıyık, çalışmaları yerinde denetledi.

Belediyede oluşturulan kriz masasına gelerek koordinasyonu takip eden Başkan Posbıyık, daha sonra şantiyeye geçerek çalışmaları yerinde denetledi. 22 iş makinesiyle tüm bölgede kar küreme çalışmalarının sürdüğünü anlatan Başkan Posbıyık, şunları söyledi:

“Yoğun bir kar yağışı var, etkili oluyor. Kdz. Ereğli Belediyesi’nin makine ekipmanları bölgenin en güçlü ekipmanları. Sayısal olarak da Ereğli’de çok fazla makinemiz var. Buna rağmen bir çok noktada yoğun kar yağışı nedeniyle sıkıntılar oluşabiliyor. Ekibimizin geçtiği güzergah, yarım saat içinde tekrar kapanıyor. Ereğli’yi 3 bölgeye ayırdık ve tüm bölgelere iş makinelerini görevlendirdik. Makinelere mazot ikmalini dahi vakit kaybetmeyelim diye tankeri gönderip alanlarda yapıyoruz. Zaman kaybı olmasın diye operatörlerin ve diğer yardımcı işçilerin yiyeceklerini bizzat yerlerine ulaştırıyoruz, onları şantiyede toplamıyoruz, sahada kalsınlar istiyoruz.

-ANLIK TÜM EREĞLİ’Yİ TAKİP EDİYORUZ-

Belediyede kriz masası oluşturduk, anlık olarak tüm Ereğli’yi takip ediyoruz. Nerede aksaklık var, yollar açık mı, kapalı mı. Az evvel kriz masasındaydım, orada gayretli bir çalışma var. Şu anda şantiyeye geldik, bütün araçlarımız dağılmış vaziyette. Arıza yapanlar, zincir takanlar, lastiklerinde sorun olanlar anında burada şantiyede tamirleri yapılıp hemen görevli olduğu sahaya gönderiliyor.

-GÖZTEPE VE BAĞLIK LOJMANLARI’NI ERDEMİR TEMİZLEYECEK-

Ana arterlerde şu an için hiçbir kapalı yolumuz yok. Hastane önünde özel olarak oraya görevlendirdiğimiz bir ekip var, sürekli ring yapıyor. Ereğli’yi susuz bırakmayalım diye içme suyu bölgelerinde makinelerimiz çalışıyor. Pek tabiî ki bu şartlarda ara sokaklarda sıkıntı olabilir. Sabahleyin Erdemir Genel Müdürü Cem beyle görüştük, bir çok konuda paslaşıyoruz. Göztepe ve Bağlık Lojmanları’nın temizliğini onlar üstlendiler. Bir de bu felakette inanılmaz ağaç yıkıntıları var çok sayıda. Mesala Oyuncak Evi’nin üzerine de ağaç düştü, orada bir takım hasarlar getirdi. Göztepe’de, Öcallar’da, Kargamahallesi’nde bir çok yerde ağaç yıkıntıları var. Buralara ayrı ekipler göndermek suretiyle temizlik çalışması yapılıyor. Bazı yerlerde ağaçlar yolları da kapatıyor, açıyoruz.

-ZORUNLU OLMADIKÇA ÖZEL ARAÇLARLA TRAFİĞE ÇIKMAYALIM-

Benim değerli hemşerilerimden tek istediğim şudur. Çok yoğun bir kar yağışı var. Bize şu anda ‘Garajımdan arabayı çıkaramadım, lastiklerin altında kar var, binanın çatısında kar çoğaldı’ gibi talepte bulunmasınlar. Biz öncelikle şehrin yaşamsal alanlarını sürekli açmaya çalışıyoruz. Bu bir afet, müthiş bir kar yağışı var daha da devam edecek. Önemli olan diyalize gidenlerin yolunu açmak, hastanelerin, ana arterlerin yolunu açık tutmak. Evinizde susuz kalmamanız için içme suyu tesislerinin önünü açık tutmak...Bunda da Ereğli Belediyesi inanın çok başarılı. Arkadaşlarımız 24 saat esasına göre çalışıyorlar. Şantiyede yatakhane oluşturduk evlerine, köylerine göndermiyoruz, yiyecek içeceklerini buraya getiriyoruz.

-MÜTEAHHİTLERİMİZE İŞ MAKİNESİ DESTEĞİ İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM-

Şu anda müteahhitlerin de iş makineleri belediye ekipleriyle birlikte çalışmakta. Kendilerinden rica ettik, hiçbir itirazları olmadan bize makinelerini verdiler. Ereğli’nin dört bir tarafında müteahhit arkadaşlarımızın makineleri de çalışıyor. Ereğli’ye yaptıkları bu hizmetten dolayı kendilerine şükranlarımı sunuyorum.”

Yorum Ekle