SON DAKİKA

Alaplı OSB arapsaçı! YMM Kaymakam’ın arkadaşı çıktı...

Alaplı OSB’de hakkaniyetsiz şekilde tahsisi iptal edilen MCC Mühendislik firması dosyasına olumsuz rapor veren Musa Topaloğlu’nun Kaymakam Vedat Yılmaz’ın okul arkadaşı olduğu ortaya çıktı. 25 Ekim, 2023 16:46 Güncelleme: 25 Ekim, 2023 16:46 Alaplı OSB arapsaçı! YMM Kaymakam’ın arkadaşı çıktı...

Alaplı OSB’de hakkaniyetsiz şekilde tahsisi iptal edilen MCC Mühendislik firması dosyasına olumsuz rapor veren Musa Topaloğlu’nun Kaymakam Vedat Yılmaz’ın okul arkadaşı olduğu ortaya çıktı.

Alaplı Organize Sanayi Bölgesinde milyonlarca TL’lik yatırımına aldırış etmeden ruhsatında ek süre uzatımı verilmeyen ve hakkaniyetsiz şekilde tahsisi iptal edilen MCC Mühendislik firması dosyasında raporun, hatıra binaen, Alaplı OSB’nin sözleşmeli Yeminli Mali Müşaviri Musa Topaloğlu’na yazdırıldığı öğrenildi.

Tarafsız olmadığı halde Alaplı OSB tarafından bilirkişi tayin edilen rapor sahibi Topaloğlu’nun ise Alaplı eski Kaymakamı Vedat Yılmaz’ın Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden arkadaşı olduğu ortaya çıktı.

Alaplı Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Özkan Demir’in tahsis iptalini somut bir delile dayandırma ve ayarlanan yeni yatırımcıya tahsis etme çabasıyla hareket ettiği ve gerekli olmadığı halde bir bilirkişi raporuna dayandırmış gibi gösterdiği, hakkaniyetsiz tahsis iptaliyle alakalı yayınlanan raporda firmanın mal varlıklarının hiçe sayılması ve YMM'nin yetkisi olmadığı halde firmanın yatırımlarıyla alakalı öngörü ve tahminlerde bulunduğu dikkatlerden kaçmadı.

“RAPOR FİRMAYA ÖZEL DEĞİL”

Konuyla ilgili telefonla ulaştığımız Alaplı eski Kaymakamı ve Beypazarı Kaymakamı Vedat Yılmaz, Yeminli Mali Müşavir Musa Topaloğlu’nun arkadaşı olup-olmamasının herhangi bir şey değiştirmeyeceğinin altını çizerek; “Musa bey Alaplı OSB’nin Yeminli Mali Müşaviri’dir. Firmaların mali tablolarını inceler ve raporlar hazırlar. Alaplı OSB’deki tüm firmalar hakkında raporlar hazırlanır. MCC Mühendislikle ilgili kendisinden herhangi bir ricada bulunmadım. Kaldı ki, bu benimle alakalı bir durum da değil. Yani özel olarak şu firmaya karşı rapor hazırla diye bir şey söz konusu değil.  Adı geçen firma taahhütlerini yerine getiremediği gerekçesiyle tahsisi iptal edildi. Benim bildiğim bu”, şeklinde konuştu.

“MAHKEME KARARINI HİÇE SAYMIŞLARDI”

Bilindiği üzere; yeni tahsis sahibi AYS Mühendislik, mahkemenin ihtiyati tedbir kararını hiçe sayarak; ilgili alanda çalışmalarına devam etmiş, çalışmalar video kameralarla kayıt altına alınmıştı.

Konuyla ilgili MCC Mühendislik firması Avukatı Hasan Tuzcu, alana giderek çalışma yapan AYS Mühendislik Firması çalışanlarını yüz yüze, Alaplı OSB Müdürü Özkan Demir’i telefonla arayarak; mahkeme kararına saygı gösterilmesi konusunda uyarmış ve ilgili alanda suç işlendiğini tutanak altına almıştı.

Bunun yanı sıra MCC Mühendislik Firması Sahibi Cafer Can Yılmaz’ın Kaymakam Vedat Yılmaz’dan süreç boyunca 5 kez randevu talep ettiği, Yılmaz’ın kendisine randevu vermeyip, Alaplı OSB Müdürü Özkan Demir’e yönlendirdiği öğrenildi.

Bölgede yatırımcı olan bir firma sahibine Kaymakam Yılmaz’ın neden ısrarla randevu vermek istemediği ise kafalarda soru işareti bırakılmasına neden oldu.

 

 
Yorum Ekle