HÜKÜMET YİNE PARASI ÇOK OLANI KORUDU


5 Mart 2014 Çarşamba 13:10

Değerli tüketiciler

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu bir süredir kredi kartları ve taksitli satışlar konusunda düzenlemeler yapıyor.. Yapılan düzenlemelerle kredi kartıyla yapılan taksitli alışverişlerde bazı mallarda taksit sayısı azaltılırken, bazı mallarda da ( kuyumcu, benzin, gıda maddeleri gibi ) taksitli satışlar tamamen kaldırılmaktadır.

Bu düzenlemelerin piyasaya çeki düzen verilmesi ve aşırı tüketimin sınırlandırılması amacıyla yapıldığı söylense de; sonuçta bankalara yeni bir kazanç kapısı yaratılmıştır. Bankalar bundan böyle alışveriş kartı basacaklarını, bu kartlara belli limitli kredi yükleyeceklerini ve tüketicilerin bu kartlarla alışveriş yapmalarını sağlayacaklarını açıklamaktadırlar.

Bu ne demektir? Bu tüketicilerin yeniden bankaların eline düşmeleri, bankaların alışveriş kartlarından her türlü masraf, komisyon vb. isimler altında bedeller almaları, tüketicilerin kart borcunu ödeyemediklerinde aşırı temerrüt faizleri ve masraflar ödemesi demektir. Yani tüketiciler yeni bir borç batağının içine çekilmekte ve BDDK eliyle borçlandırılmaktadırlar.

BDDK. Amaca yönelik bir düzenleme yapmak istiyorsa tüketicinin lehine, onu koruyacak ve bankaların elinden kurtaracak formüller bulmalıdır. Değilse tüketicileri yeniden bankaların eline teslim edecek düzenlemeler hem tüketimi azaltmayacak, hem de tüketicilerin sırtına yeni yükler bindirecektir.

28.Mayıs.2014 tarihinde yürürlüğe girecek olan Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 4/3. maddesi ile bankaların, finansman kuruluşlarının ve kredi kartı veren kuruluşların tüketicilerden masraf, komisyon vb. isimler altında bedeller almalarının yolu açılmakta ve bu bedellerin ne olacağını BDDK. nun düzenleyeceği hükmü yer almaktadır. BDDK. nun bugüne kadar yaptığı düzenlemelerin tüketiciyi korumaktan uzak olduğu görülmüştür. Bu durumda bundan böyle yapılacak düzenlemelerden de tüketici lehine bir sonuç beklemek hayalperestlik olacaktır.

Zaman geç olmadan Gümrük ve Ticaret Bakanlığından BDDK. nın düzenlemelerine müdahale etmesini ve tüketici lehine düzenlemeler yapılması yolunda adımlar atmasını istiyor ve bekliyoruz. Kanun görüşmeleri sırasında birçok defa dillendirdiğimiz gibi bir komisyon ya da kurul oluşturulmalı, bu komisyonda/ kurulda tüketici dernekleri, meslek odaları, birlik temsilcileri olmalı ve yapılacak düzenlemelere bu komisyon ya da kurul tarafından gerçekleştirilmelidir. Değilse taraf bir kurum olan BDDK. Düzenleme yapmaya devam ettiği sürece tüketicinin korunmasından söz edilmesi olasılığı bulunmamaktadır.

Değerli tüketiciler Evrensel Tüketici Haklarımız arasında yer alan TEMSİL EDİLME hakkımızı kullanalım ve bizleri ilgilendiren düzenlemelerde mutlaka söz sahibi olmamız gereğini gözeterek Bakanlığa bu konuda faks ve mail yoluyla sesimizi duyuralım. Biz sesimizi çıkarmazsak bankalar ve sermaye tekelleri istedikleri düzenlemeleri yapmaya ve yaptırmaya devam edecek ve bizim sırtımızdan milyarlarca lira kazanmayı sürdürecekler.

Tüm tüketicilerimizi hak arama mücadelesinde yanımızda olmaya ve derneğimize destek vermeye çağırıyoruz.

YAŞASIN TÜKODER YAŞASIN TÜKETİCİ HAKLARI MÜCADELESİ

TÜKODER ( Tüketiciyi Koruma Derneği ) Genel Merkez Yönetim Kurulu

 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık