DEĞERLİ TÜKETİCİLERİMİZ


9 Ocak 2014 Perşembe 12:35

2013 Yılı biz tüketiciler açısından geçmiş yıllara göre daha zor ve olumlusuzlukların yaşandığı bir yıl olarak anılacaktır.  Yıl içinde tüketiciler açısından değişen olumlu fazla bir şey olmadığını, Devletin ve Siyasi İktidarın tüketicileri tekelci sermayeye, yanıltıcı ve aldatıcı satış yöntemlerine ve yanıltıcı reklamlara, tek yanlı hükümler içeren sözleşmelere karşı koruyan herhangi olumlu bir çalışma yapmadığı gibi yıl içinde “Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’da” Tüketicilerin bazı kazançları ya ellerinden alınmış yada geriletilmiştir. Özellikle Bankacılık ve Kredi kartı uygulamaları konusunda kazanılmış tüketici haklarının bazıları yasa değişikliği ile elimizden alınmıştır.

2013 Yılının son günlerinde yaşanan yolsuzluk, rüşvet ve kara para aklama olaylarının açığa çıkartılması anında yaşanan olaylar göz önüne alındığında tüketicilerimizi önümüzdeki dönemde daha zorlu ve keskin mücadelelerin beklediği şimdiden görülmektedir.

Yıl içinde Gıda terörü ve sağlıksız gıda tüketimi giderek tırmanıyor, Dünyanın ek pahalı akaryakıtını, doğalgaz, elektrik ve suyunu kullanmaya devam ediyoruz.. Bunlar yetmezmiş gibi İNSAFSIZ ZAMLAR acımasızca artarak devam ediyor. Hükümet hazineye para girişinin tek kaynağının tüketicilerin kullanmak zorunda oldukları mal ve hizmetler üzerindeki vergi oranlarını artırarak karşılamaktadır. Kazanca göre vergi almak yerine tüketiciler devamlı yolunacak kaz gibi görülmektedir.

Globalleşme ve Küreselleşme söylemleriyle yapılan ithalatlarla, ülkemiz kalitesiz ve sağlıksız ürünlerin istilasına uğruyor. Ülkemizde kendi öz kaynaklarına yatırılacak yatırım ve teşviklerin bilinçli olarak yerine getirilmemesi üzerine bir tarım cenneti olan ülkemiz ithal et ve hububat tüketmek zorunda bırakılmıştır. GDO’lu ürünler ve Hibrit tohumlar kullanılması sonucu sofralarımızı sağlıksız ve lezzetsiz gıdalar işgal etmiştir. Şimdi ise güya yem sanayinde kullanılmak üzere GDO’lu mısır ithalatı serbest bırakılarak halkın sağlığı ile oynanmaya devam edilmektedir

Çevre ve orman talanı acımasızca sürüyor, tarım arazilerimiz rant uğruna imara açılıyor. Özellikle HES projeleri kapsamında suyumuz, derelerimiz ve ekoloji sermayeye peşkeş çekilmektedir. Üstelik bu talan Devlet ve Hükümet eliyle yapılmaktadır.  Plansız ve ranta dayalı yapılaşma ve devasa alışveriş merkezleri uğruna kent içindeki yeşil alanlar ve parklar talan edilmektedir. Yapılan alışveriş merkezleri ile bu merkezlere bağımlı hale gelen insan tipleri yaratılmaya çalışılıyor.

Değerli tüketiciler, biz Tüketici Örgütleri, emek ve demokrasi güçleri ve siz tüketiciler el ele verirsek bu olumsuz tabloyu değiştirebilir ve kendi kurtuluşumuzu yaratabiliriz. Bunun için ÖRĞÜTLENMELİ VE BİRLİKTE MÜCADELE ETMELİYİZ.

Derneğimiz TÜKODER 1990 yılından buyana Tüketici Hakları ve Tüketici Hukukunun anlaşılması ve hayata geçirilmesi için yılmadan, bıkmadan ve korkusuzca mücadele etmektedir. Bu mücadelede tüm gücünü ve enerjisini siz tüketicilerden almaktadır. TÜKODER bu mücadeleyi tüm yurt düzeyine yayılmış 50 ye yakın Şube ve 25.000’i aşkın üyesi ile yapmaktadır. Kamu yararına çalışan dernek statümüzle tüm faliyetlerimiz, sadece üyelerimizin aidatları ve Tüketicilerimizin gönüllü bağışları ile yapılmaktadır.

Mücadelemizin daha güçlenmesi, tüketici hareketinin ülke çapında sesinin daha gür ve kararlı çıkması ve yapılan tüm ihlallerin durdurulması için tüketicilerimizi derneğimizde örgütlenmeye ve bize destek olmaya çağırıyoruz.

2014 Yılının Ülkemize ve Dünya’da BARIŞ, KARDEŞLİK, MUTLULUK ve HUZUR un sağlandığı, YOLSUZLUKLARA, RÜŞVET ve HAKSIZ KAZANÇLARA karşı mücadelenin yükseltilmesi dileğiyle Tüm Tüketicilerimizin yeni yılını kutluyoruz.

TÜKETİCİYİ KORUMA DERNEĞİ

Genel Merkez Yönetim Kurulu

 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık