12 Eylül mağduruna emeklilik


7 Mart 2011 Pazartesi 02:10
12 Eylül, bir çok ocağı söndürdü, bir çok gencin hayallerini yıktı ve toplumun bütün kesimlerinde unutulmaz derin yaralar açtı.

Hemen hemen her ailede, 12 Eylül’ün acı hatırası vardır. İşte, 12 Eylül’de mağdur edilenlere torba kanunla emeklilik hakkından yararlanabilmeleri için borçlanma hakkı da geldi.

Sıkıyönetim uygulaması 26/12/1978 tarihinden itibaren başlamış en son 19/7/1987 tarihinde kaldırılmış olup bu tarihler arasında sıkıyönetim mahkemelerince haklarında kovuşturmaya yer olmadığına (takipsizlik kararı verilenler) veya beraatlerine karar verilenlerin, gözaltında veya tutuklulukta geçen süreleri borçlandırılabilecektir.

Dolayısıyla emeklilik için gün sayısı yeterli olmayan 12 Eylül mağdurlarının yaklaşık 10 yıl içindeki gözaltında veya tutuklulukta geçen süreleri borçlanmak mümkün olacak.

***
Beraat edenler yararlanabilecek

Torba kanunla yapılan düzenleme ile sıkıyönetim mahkemelerinin görev alanına giren suçlar nedeniyle yakalanan veya tutuklananlardan, 12 Eylül 1980 tarihinden itibaren haklarında kovuşturmaya yer olmadığına veya beraatlerine karar verilenler borçlanma kapsamına giriyor. Memur olarak çalışmakta iken sıkıyönetim mahkemelerinin görev alanına giren suçlar nedeniyle tutuklananlar da borçlanmadan faydalanabilecek. Bu kişilerin gözaltında veya tutuklulukta geçen süreleri için kendilerinin ya da hak sahiplerinin bu durumlarını belgeleyerek 25/8/2011 tarihine kadar Kuruma talepte bulunması halinde gözaltında veya tutuklulukta geçen süreleri borçlanma yapılabilecek.

***
SSK’lıların borçlanması

Buna göre SSK’lı olanlar için belirlenen asgari ücretin yüzde 32’si üzerinden (254,88 TL) hesaplanacak primlerinin gözaltına alınmaları veya tutuklanmalarından dolayı dava açıp tazminat alanların borcun tebliğ tarihinden itibaren altı ay içerisinde kendilerince veya hak sahiplerince, tazminat almamış olanların ise Hazinece ödenmesi suretiyle borçlandırılacak. Bu şekilde borçlanılan süreler 4/a (SSK) kapsamında prim ödeme gün sayısı olarak değerlendirilecektir.bu süreler sigortalılık başlangıç tarihini geriye götürmeyecektir.

Örneğin, SSK’lı işçi olarak çalışmakta iken 1/10/1982 tarihinde Sıkıyönetim Kanunu gereğince tutuklanan 1/7/1984 tarihinde işten ayrılan sigortalı 22/5/2011 tarihinde 1/10/1982 -1/7/1984 tarihleri arasını borçlanmak için SGK’na müracaat etmiştir. Yapılan incelemede sigortalının tazminat almadığı anlaşılması halinde sigortalı çalışmamış olduğu 1/10/1982 -1/7/1984 tarihlerini borçlanacak ve bu süreler 4/a (SSK) kapsamında sigortalılık olarak değerlendirilip borçlanılan süreler sigortalının toplam gün sayısına ilave edilecektir. 

***
Memurların borçlanması

Memur olarak çalışmakta iken sıkıyönetim mahkemelerinin görev alanına giren suçlar nedeniyle tutuklananlar içinse bu durumlarını belgeleyerek 25/8/2011 tarihine kadar Kuruma müracaat etmeleri kaydıyla, gözaltına alındığı veya tutuklandığı tarihteki emeklilik keseneğine esas aylık derece ve kademesinin müracaat tarihindeki katsayılar ve emeklilik keseneğine esas aylığın hesabına ait diğer unsurlar ile kesenek ve karşılık oranları esas alınmak suretiyle hesaplanacak borçlanma tutarının altı ay içerisinde kendilerince veya hak sahiplerince ödenmesi hâlinde hizmet sürelerine eklenecek.

***
Borçlanma nereye yapılacak

Borçlanma yapmak isteyenler haklarında alınan sıkıyönetim mahkemesi kararlarını şahsen yada avukatları aracılığıyla Kara Kuvvetleri Adli Müşavirliğinden temin edip borçlanma başvuru belgesi ile sosyal güvenlik il müdürlüğü/sosyal güvenlik merkezlerine müracaat edebilecekleri gibi sadece borçlanma belgeleri ile müracaat etmeleri halinde SGK tarafından Kara Kuvvetleri Adli Müşavirliğinden istenebilecektir.

Kendi sigortalıklarından dolayı 25/2/2011 tarihine kadar sosyal güvenlik kanunlarına göre emekli olanlar (gelir veya aylık bağlananlar), bu kapsamdaki sürelerin tamamı herhangi bir şekilde hizmet olarak değerlendirilmiş olanlar ile 12 Eylül 1980 tarihinden önce haklarında beraat veya kovuşturmaya yer olmadığına karar verilenlerin bu süreleri borçlandırılmayacaktır.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık