Ana Sayfa Güncel Yavuzyılmaz: "Yine müjde gibi erteleme haberi verdiler"

Yavuzyılmaz: "Yine müjde gibi erteleme haberi verdiler"

Yavuzyılmaz, tapu dairesi inşaatıyla ilgili olarak konuştu: Yine müjde gibi erteleme haberi verdiler

Giriş Tarihi: 1 Ağustos 2022 Pazartesi 17:33
Yavuzyılmaz:

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Zonguldak’ın merkezinde, Gazipaşa Caddesi üzerinde yapılması planlanan, ancak aradan geçen yaklaşık 8 yılda halen tamamlanamayan Zonguldak Tapu ve Kadastro İl Müdürlüğü Hizmet Binası inşaatıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Milletvekili, binanın tamamlanmasıyla ilgili olarak bugün haber sitelerinde yer alan “2023 yılında tamamlanacak, inşaat tüm hızıyla sürüyor” minvalindeki açıklamalar için “Yine müjde gibi erteleme haberi veriyorlar” diyerek konuştu.

Yavuzyılmaz, ilkin 25.11.2014 tarihinde ihale edilen ve 3 defa ihaleye çıkan binanın yapımı için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca verilen son yanıtta bitim tarihi olarak 18.08.2022 tarihinin taahhüt edildiğini belirterek, Bakanlığın, inşaatı yılan hikâyesine dönüştürdüğünün altını çizdi.

Binanın akıbetini 27.06.2022 tarihinde 4. defa Meclis gündemine taşıdığını söyleyen CHP’li Yavuzyılmaz, gecikmelerin nedeni ile ilgili Zonguldak halkına yine bir açıklama yapılmadığını söylediği konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Zonguldak’ın Merkez ilçesinde, Bülent Ecevit Caddesi üzerinde yapımı devam etmekte olan, “Zonguldak Tapu ve Kadastro Müdürlüğü Hizmet Binası İnşaatı Yapım İşi ilkin 25.11.2014 tarihinde ihale edilmiş ve 4. 15.000 TL sözleşme bedeliyle yüklenicisine devredilmiştir. 450 gün süre ile 10.05.2016 tarihinde bitim tarihli olarak sözleşmesi imzalanan işin yapımı esnasında yüklenici değişmiş ve inşaatın yapımı yeniden ihale edilmiştir.

İkinci ihaleye göre, 8.645.000 sözleşme bedelli, 16.08.2018 başlama tarihi olan işin süresi 500 gündür ve bitim tarihi 29 Aralık 2019’dur. Ancak yeni yüklenici sözleşme şartlarını yerine getirmediğinden yapım işine ait sözleşme bir kez daha fesih edilmiştir.

Yapılan üçüncü ihale ise açık usul ile gerçekleştirilen önceki iki ihalenin aksine 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunun 21/b maddesine göre “pazarlık usulü” kapsamında yapılmış olup, firmaya 12.02.2021 tarihinde yer teslimi yapılmıştır. Buna göre İnşaatın süresi 350 takvim gün olup tamamlanma tarihi 28.01.2022’dir.

Ancak Söz konusu projenin taahhüt edilen sürede tamamlanamayacağının tarafımızca anlaşılması üzerine Bakanlığınıza yönelttiğimiz soru önergemize verilen 18 Şubat 2022 tarihli yanıtta;

‘Proje tadilatlarının bitirilmesine müteakip işe yeniden başlanmış olup; işin temel imalatları tamamlanmıştır. Zonguldak Çevre, Şehircilik ve iklim Değişikliği İl Müdürlüğümüz süre uzatımı ve Ödenek Aktarma Komisyonu tarafından 24/12/2021 tarih ve 1 sayılı komisyon kararı ile yer teslim tarihi ile ruhsat alınıp fiili işe başlama tarihi arasındaki sürelerden ve proje tadilatından kaynaklı sürelere istinaden ilave süre verilerek yeni iş bitim tarihi 18/08/2022 olarak belirlenmiştir.’ denilmiştir.

Ancak, İnşaatın 18.08.2022 tarihinde bitirilmesinin de imkânsız olduğunu tespit etmemiz üzerinde, konuyu 27.06.2022 tarihinde 4. defa Meclis gündemine taşıdık.
İlk ihale edildiği yıldan 7 yıla geçmesine rağmen temel seviyesinden öteye geçemeyen inşaatın, konuyu gündeme getirerek Meclise taşımamızın ardından ilerlemeye başladığını görmemize rağmen bugün son taahhüt edilen tarihten halen çok geride olunduğunu görmekteyiz.

Söz konusu gecikmelerle ilgili olarak 2014 yılında bu yana Zonguldak Halkına açıklama yapılmayışı bir yana bugün inşaatla ilgili olarak 2023 yılında bitecek, tüm hızı ile devam ediyor minvalindeki açıklamaları ise hayretle karşılıyoruz.

Bir Ak Parti klasiğine dönüşen, ‘erteleme haberlerinin müjde mahiyetinde verilmesini’ ise bir kez daha kınıyor, Bakanlığa, Zonguldak halkı ile alay etmekten artık vazgeçin! diyorum.

Gecikmelerin nedeni, işin maliyetinde artışlar varsa bu bedellerin sorumlulara rücu edilmesi ve inşaatın bir an önce tamamlanması süreçlerinin takipçisi olmaya devam edeceğiz”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Takla atan araçtan burnu bile kanamadan çıktı...

Takla atan araçtan burnu bile kanamadan çıktı...

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık