Ana Sayfa Güncel Yavuzyılmaz "Elektronik kurayı da ellerine yüzlerine bulaştırdılar"

Yavuzyılmaz "Elektronik kurayı da ellerine yüzlerine bulaştırdılar"

Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, dün yapılan Türkiye Taşkömürü Kurumunun Zonguldak 1500 işçi kurasına ilişkin bir önemli tespiti daha ortaya çıkarttı.

Giriş Tarihi: 15 Ekim 2023 Pazar 18:28
Yavuzyılmaz

Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, dün yapılan Türkiye Taşkömürü Kurumunun Zonguldak 1500 işçi kurasına ilişkin bir önemli tespiti daha ortaya çıkarttı.

Elektronik kuradan çıkan aynı ad ve soyada sahip adayların belirlenmesinde karışıklığa yol açıldığına dikkat çeken Yavuzyılmaz, “Aday sıra numarasına göre kurayı kazandığını gören bir adayın T.C Kimlik numarası aynı ad ve soyada sahip diğer adaya ait olarak ekranlarda görüldü. Bu da adayın belirlenmesinde aday numarasının mı yoksa T.C numarasının mı baz alınacağı konusunda büyük bir karmaşaya yol açtı” dedi.

Kurayı kazananların açıklanan listede, oluşan hata nedeniyle bu adayların sıra numarasının da değiştirildiğine işaret eden Yavuzyılmaz, hükümetin işe alım sürecinini eline yüzüne bulaştırdığını ifade ederken duruma ilişkin şunları söyledi:

“Dün gerçekleştirilen kuranın sonrasında bir tuhaflık daha yaşandı. Yapmış olduğumuz araştırma ile kuradan çıkan, aynı ad ve soyada sahip adayların belirlenmesinde büyük bir karışıklık yaşandığını görmekteyiz. Ne yazık ki başından beri doğru şekilde yürütülmeyen süreçte, defalarca uyardığımız ve tercih edilmesine karşı çıktığımız elektronik kurayı da ellerine yüzlerine bulaştırdılar.

Elektronik kuradan çıkan aday sıra numarasına göre kurayı kazandığını gören bir adayın T.C Kimlik numarası aynı ad ve soyada sahip diğer adaya ait olarak ekranlara yansıdı. Bu da adayın belirlenmesinde aday numarasının mı yoksa T.C numarasının mı baz alınacağı konusunda büyük bir karmaşaya yol açtı.

Örnek vermek gerekirse, 23161 Aday Numarasıyla 32****04 T.C Kimlik numarası sahibi aday kurayı kazandı. Ancak İŞKUR tarafından daha öncesinde ilan edilen 23161 aday numaralı Tunahan Durgut’un baba adı: A**Doğum Yeri Z* iken, 32****04 T.C Kimlik numarası diğer Tunahan Durgut’a ait.

Dün itibariyle açıklanan kurayı kazananlar listesinde ise bu iki adaydan T.C numarası baz alınarak kurayı kazanan ilan edilmiş ve aday numarası da diğer kazanan adayın numarası ile yer değiştirilmiş.

Bu konuda çok sayıda mağdur var birçok şikayet ayrıca tarafımıza ulaştırılmış bulunmakta. Kimsenin hakkının yenmemesi açısından yetkili kurumların ivedilikle açıklama yaparak hatanın nedenini ve neye göre kazanan adayın belirlendiğini konusunu açıklığa kavuşturmasını bekliyoruz.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz 7 Mürettebatı arama çalışmaları devam ediyor...

7 Mürettebatı arama çalışmaları devam ediyor...

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık