Ana Sayfa Güncel Yavuzyılmaz, bölgemizdeki orman yangını tehlikesine dikkat çekti

Yavuzyılmaz, bölgemizdeki orman yangını tehlikesine dikkat çekti

Yavuzyılmaz, bölgemizdeki orman yangını tehlikesine dikkat çekti

Giriş Tarihi: 25 Temmuz 2022 Pazartesi 18:15
Yavuzyılmaz, bölgemizdeki orman yangını tehlikesine dikkat çekti

Geçtiğimiz gün, Zonguldak’ın Devrek ilçesindeki kırsal alanda meydana gelen yangın, 4 dönümlük orman alanını küle çevirirken, akıllara Zonguldak’ta meydana gelebilecek olası orman yangınlarını getirdi.

Kozlu Güney Köyü mevkiindeki elektrik iletim hatlarından kaynaklandığı düşünülen yangın, itfaiye ve Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerinin müdahaleleri ile büyümeden söndürülürken, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz’ın Karadeniz Bölgesinde ve Zonguldak İl sınırları içinde meydana gelebilecek orman yangılarına karşı ilgili Bakanlıkları uyardığı ortaya çıktı.

Milletvekilinin, 7 Temmuz tarihinde, İçişleri Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığının ayrı yönelttiği soru önergelerinde; Karadeniz Bölgesi’ndeki iklim değişikli etkilerine işaret edilerek, ekipman, tatbikat ve insan kaynakları yönünden alınan tedbirlerin sorgulandığı anlaşıldı.

Söz konusu önergelerde, enerji nakil hattı kaynaklı yangın tehlikelerine karşı da çeşitli uyarıların bulunması dikkat çekerken, Yavuzyılmaz’ın konuya ilişkin açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Ülkemizde görülen orman yangınları, ziyadesiyle kuraklık etkilerinin daha fazla hissedildiği, Akdeniz, Marmara ve Ege bölgelerinde meydana gelse de iklim değişikliği nedeniyle artık bölgemiz için de ciddi bir tehdit oluşturmakta.

Bölgemizde eş zamanlı olarak yağışın olmadığı, bağıl nemin düşük olduğu, sıcaklığın mevsim şartlarına göre oldukça yüksek olduğu, rüzgârın güney sektörden estiği ve rüzgâr hızının fazla olduğu dönemlerde yangın için gerekli koşulların oluştuğunu görüyoruz.

Yine iklim değişikliğine bağlı olarak, Bölgede, daha fazla kuraklık, daha yüksek hava sıcaklığı ve kuvvetli rüzgarlar dahil olmak üzere orman yangınlarının artışı beklenmekte.Diğer taraftan, yapılan araştırmalar ormanlık alanlardan geçen enerji nakil hatlarının orman yangınlarında önemli bir etken olduğunu göstermekte. Kırsaldan geçen nakil hatlarının sayısı her geçen gün artarken, patlayan elektrik trafoları, kopan yüksek gerilim telleri çeşitli yangınlara neden olmakta.

Sadece 2012 – 2021 yılları arasında, elektrik nakil hatları için 70 bin hektarlık orman alanından izin alınmış durumda. Yine yapılan araştırmalar, geçtiğimiz yıl ülkemizde yanan ormanların yaklaşık %25’inin enerji nakil hatları ve trafolardan kaynaklandığını ortaya koyuyor.

Devrek ilçemizdeki kırsal alanda meydana gelen yangında yaklaşık 4 dekarlık ormanlık alan yanarken, ekiplerin müdahalesi ile felaket ucuz atlatıltı. Burada meydana gelen yangının da yine enerji nakil hatlarından kaynaklandığını görmekteyiz. Bu yangından önemli dersler çıkartmalıyız.

Tüm bu nedenlerle sorumlu Bakanlıkları orman yangınları riskleri konusunda uyararak alınan tedbirlerin neler olduğunu sorguladık. Kamu ve Özel teşebbüslerin sorumluluğundaki enerji nakil hatlarının düzenli bakım ve kontrollerinin yapılması gerekiyor. Bilimsel göstergeler ve araştırmalar iklim değişikliği ve enerji nakil hatları nedeniyle ormanlarımız kül olabilir diyor. Konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Takla atan araçtan burnu bile kanamadan çıktı...

Takla atan araçtan burnu bile kanamadan çıktı...

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık