Ana Sayfa Güncel KYK borçları muamması Meclis’e taşındı.

KYK borçları muamması Meclis’e taşındı.

KYK borçları muamması Meclis’e taşındı.

Giriş Tarihi: 6 Ocak 2023 Cuma 23:10
KYK borçları muamması Meclis’e taşındı.

Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) borçlarını ödemekte güçlük çeken binlerce mezunun, borçlarına işleyen faizlerin yüksekliğine dikkat çekmek için geçtiğimiz temmuz ayında sosyal medya üzerinden başlattıkları çağrı ülke gündemine yansımış, ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısında yaptığı açıklamasında, KYK borçlarının faizlerinin silineceği, sadece anaparaların ödeneceğini açıklamıştı.

Cumhurbaşkanının 18 Temmuz 2022 tarihli açıklamalarının ardından, gelir vergisi kanununda değişikliğe gidilmesine rağmen, KYK Borçlarını ödemek isteyenlerin halen faizlerle karşılaşması KYK borçları muammasını yaratırken, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, konuyu Meclis gündemine taşıdı.

CHP’li Milletvekili, Cumhurbaşkanın yaptığı açıklamada, KYK borçlarıyla ilgili herhangi bir faizin işlemeyeceğini, borçların sadece anaparalarının tahsil edeceğini açıkça söylemesine rağmen, yapılan düzenlemenin böyle olmadığına dikkat çekerek şunları konuştu:

“Okullarından mezun olan binlerce KYK borçlusu, temmuz ayı başında sosyal medyadan isyan etmiş ardından Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun mezunlara, ‘Faizleri ödemeyin’ çıkışından kısa bir süre sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı kabine toplanısında faizlerin silineceğini açıklamıştı.

Cumhurbaşkanının söz konusu konuşmasında KYK borçlarıyla ilgili herhangi bir faizin işlemeyeceğini, borçların sadece anaparalarının tahsil edeceğini açıkça söylemesine rağmen, yapılan düzenlemenin tam olarak böyle olmadığını görmekteyiz.

09 kasım 2022 tarihli ve 32008 sayılı resmî gazete de yayımlanarak yürürlüğe giren 7420 sayılı gelir vergisi kanunu ile bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanun ile mevcut yasada değişikliğe gidildi ancak sadece ödenmemiş taksitlere işleyen enflasyon farkları silinirken ödeme yapmak isteyenler bu seferde gecikme zamlarıyla karşılaştı.

Silinen enflasyon endeksleri, işleyen faizlerin, gecikme zamlarının yanında çok küçük bir iyileştirme olarak kalıyor. Daha öncesinde sadece borçlarının anaparalarını ödeneceğini duyan milyonlarca vatandaşımız şaşkın ve mağdur durumda.

Bu nedenle daha önce yapılan açıklamalara paralel olarak ilave bir düzenlemenin bir an önce yapılması gerekiyor. Konuyu Meclis gündemine taşıyarak, KYK borç muammasını nedenlerini sorduk ve bu minvalde yasal bir düzenlemenin söz konusu olup olmadığının yanıtlarını aradık. Yetkililerce bin an önce açıklama yapılması ve kamuoyunun aydınlatılması gerekiyor. Konunun takipçisi olacağız.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Ereğli'de çıkan yangında baraka kullanılamaz hale geldi...

Ereğli'de çıkan yangında baraka kullanılamaz hale geldi...

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık