Ana Sayfa Güncel Kdz. Ereğli’de atık ilaçlar toplanacak

Kdz. Ereğli’de atık ilaçlar toplanacak

Kdz. Ereğli’de atık ilaçlar toplanacak

Giriş Tarihi: 12 Ocak 2023 Perşembe 22:41
Kdz. Ereğli’de atık ilaçlar toplanacak

Kdz. Ereğli Belediyesi, atık ilaçların havaya, suya ve toprağa karışmasını önlemek, içerdikleri zararlı kimyasallar nedeniyle çevre ve insan sağlığına tehlike oluşturmaması için 49 eczane, 12 Aile Sağlığı Merkezi, Verem Savaş Dispanseri, Sağlıklı Hayat Merkezi ve Belediye hizmet binasına ‘Atık İlaç Toplama’ kutuları yerleştirdi.

Kdz. Ereğli Belediyesi, ilgili bakanlık genelgesine göre kentte atık ilaçların toplanabilmesi için 64 noktaya ‘Atık İlaç Toplama’ kutuları yerleştirdi.

Temizlik İşleri Müdürü Sezgin Okumuş, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Atık ilaçların havaya, suya ve toprağa karışması, içerdikleri zararlı kimyasallar nedeniyle çevre ve insan sağlığı için tehlike oluşturmaktadır. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yayımlanan Sıfır Atık Yönetmeliğine göre, evlerden kaynaklanan atık ilaçların, eczanelerde ve atık getirme merkezlerinde belediyeler tarafından toplanması gerekmektedir.

Bu nedenle Belediyemizce standartlara uygun özellikte atık ilaç kutuları alınmıştır.

Atık ilaç kutuları ilçemizdeki tüm eczanelere (49 adet), Aile Sağlığı Merkezlerine (12 adet), Verem Savaş Dispanserine ve Kdz. Ereğli Sağlıklı Hayat Merkezine yerleştirilmiştir. Ayrıca Belediye hizmet binamızda ve Belen Sanayi Sitesinde bulunan 1. Sınıf Atık Getirme Merkezimizde atık ilaç toplama noktalarımız bulunmaktadır.

Atık ilaç kutusu yerleştirilen tüm eczane/ASM.lerin girişine “Atık İlaç Toplama Noktası” etiketleri yapıştırılmıştır.

Atık ilaç kutuları, evlerimizden kaynaklanan atık ilaçların (son kullanma tarihi geçmiş ya da artık kullanılmayacak olan) halkımız tarafından diğer atıklardan ayrı biriktirilmesi ve çöpe/doğaya karışarak kirlilik oluşturmadan bertaraf edilmesi için kullanılmaktadır.

Belediyemizce toplanan atıklar tehlikeli atık taşıma lisansı bulunan araçlarla, mevzuata uygun olarak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca lisanslandırılan tehlikeli atık bertaraf tesislerine gönderilecektir.”

Atık İlaç Kutusu yerleştirilen yerlerin listesine Kdz.Ereğli Belediyesi internet sitesinde yer alan “Duyurular” bölümünden ulaşabilirsiniz;

https://www.kdzeregli.bel.tr/index.php/2014-08-14-08-26-48/duyurular/3159-atik-ilaclarin-toplanmasi-uygulamasi-bilgi-notu

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Ereğli'de çıkan yangında baraka kullanılamaz hale geldi...

Ereğli'de çıkan yangında baraka kullanılamaz hale geldi...

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık