Ana Sayfa Eğitim Ereğli'de 10 okulun yıkımına başlandı

Ereğli'de 10 okulun yıkımına başlandı

Ereğli'de, yeniden yapımına ve güçlendirilmesine karar verilen okullarda çalışmalara başlandı.

Giriş Tarihi: 16 Aralık 2022 Cuma 23:48
Ereğli'de 10 okulun yıkımına başlandı

Ereğli'de, yeniden yapımına ve güçlendirilmesine karar verilen okullarda çalışmalara başlandı.
Edinilen bilgiye göre, deprem tahkiki yaptırılan okulların sonuçlarının, Milli Eğitim Bakanlığınca 29 Ağustos 2022’de alınan kararın Zonguldak İl Millî Eğitim Müdürlüğüne gönderilmesi ardından, İl genelinde 10 okulun güçlendirilmesi, 10 okulun ise ‘yeniden yapılmak üzere’ yıkım kararı verilmişti.
Bu kapsamda, Karadeniz Ereğli İlçesindeki Cumhuriyet Ortaokulu eski binası, Turgut Reis Ortaokulunun B ve C binaları ile İhsan Yılmaz Ortaokulu binalarının yıkımına karar verilirken; Karadeniz Ereğli Anadolu Lisesi (KEAL), İzmirlioğlu İlkokulu, İsmet İnönü İlkokulu’nun Ortaokulu tek binası, Ormanlı İlkokulu, Ereğli Lisesi eski binası İle Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi binalarının da güçlendirilmesi yer aldı.

YIKIMLAR BAŞLANDI
Alınan kararların ardından, İl Milli Eğitim Müdürlüğü talimatı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü kontrolünde başlatılan çalışmalarla İhsan Yılmaz Ortaokulu binasının yıkım işi tamamlandı. Cumhuriyet Ortaokulu eski binasında da yıkım çalışmalarına başlandı.
VELİLERİN ÖNERİSİ VAR!
Yıkımına karar verilen Turgut Reis Ortaokulu B ve C binaları ise öğrenci velilerinin de talepleri doğrultusunda ise halen eğitim görülen binada öğrenci bulunduğundan ve okulun tek girişi olduğundan tehlike arz edebileceği endişesi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğün iletildi.
Bunun üzerine yıkımı projelendirilen okul binalarının yıkım işlemine başlanabilmesi için öğrencilerin olmayacağı belirli sürenin kullanılmasına karar verildi. Bu konuda da çalışmaların yapılabileceği en uygun dönemin, ara tatil olabileceği üzerinde duruluyor.
KEAL PROJESİ TAMAM, DİĞERLERİ?!.
Diğer yandan, güçlendirilecek okullardan sadece KEAL için proje hazır hali getirildi. Kapsamdaki diğer okullar için ise henüz net bir çalışma yapılmadı. Özellikle ilçe merkezindeki mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin güçlendirme projesinin henüz yapılmaması dikkat çekiyor.
CUMHURİYET GEÇMİŞE UYGUN OLSUN!
Bu arada, ilçenin başarılı ve köklü okulları arasında sayılan, ilk binası 1969’da inşa edilen Cumhuriyet Ortaokulu binası yeni inşaatının da ‘aslına uygun’ yada ‘benzeri şeklinde’ yapılması isteniyor.
Söz konusu okulda öğrenim gören öğrencilerin velileri, binanın 2 katlı oluşu ve yatay büyümeye yönelik inşa edilmesinin, özellikle deprem gibi doğal afetlerde ‘koruyuculuğunun’ daha yüksek olduğunu savunarak, “belki bir kat daha fazla olabilir ancak yine yatay şekilde projelendirilirse, hem özelliğini korumuş, hem de çocukların güvenlikleri daha fazla sağlanmış olur” görüşünü öne çıkarıyorlar.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık