Ana Sayfa Güncel ERDEMİR’E alınan işçilerin yüzde 70’i Ereğli dışından…

ERDEMİR’E alınan işçilerin yüzde 70’i Ereğli dışından…

Giriş Tarihi: 25 Haziran 2023 Pazar 11:02
ERDEMİR’E alınan işçilerin yüzde 70’i Ereğli dışından…

Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Erdemir’e alınan işçilerin yüzde 70’nin Ereğli dışından geldiğini belirtti.Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Erdemir’e alınan işçilerin yüzde 70’nin Ereğli dışından geldiğini belirterek; “Benim Ereğlili vatandaşım anasından, babasından, yavuklusundan ayrılıp İzmit’te, Yalova’da, Bursa’da, İstanbul’da koloniler oluşturdu ekmek parası için. Erdemir’e alınan işçilerin ise yüzde 70’i dışarıdan geldi, yüzde 30’u Ereğli’den. Alın size belge. Karabük’te demir-çelike işçi alınırken Karabük’te ikamet etme şartı koyuluyor. Oranın Mehmet Ali Şahin’i varsa, Ereğli’nin sahibi yok mu?” dedi.


Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Erdeminr’e alınan işçilerin yüzde 70’nin Ereğli dışından geldiğini açıkladı. Başkan Posbıyık, Kardemir’e alınan işçilerde ise Karabük’te ikamet etme şartı getirildiğini belgeleriyle kamuoyuna sundu.

“MAALESEF EREĞLİ'NİN SAHİBİ YOK”

Başkanlık makamında basın toplantısı düzenleyen Başkan Halil Posbıyık, şunları söyledi:

Alaplı’da yenilenen cenaze aracı hizmete girdi…
Alaplı’da yenilenen cenaze aracı hizmete girdi…
“Uzun zamandan beri peşinde olduğum bir belgeyi ele geçirdim. Ereğli'de en büyük derdimiz; Demir Çelik Fabrikaları işe alıyor insanları ama her ilden çok az miktarda insan giriyor. Karabük'ten, Beycuma'dan Kırıkkale'den, Türkiye'nin dört bir yanından insanlar buradaki demir çelik fabrikalarına giriyor. Özellikle Karabük'te yaptığım görüşmelerde; ‘Karabük'te oturanlardan başkasını almıyoruz. Ama işsiz kalanları da Ereğli'ye gönderiyoruz hatta ‘Halil Posbıyık senin arkadaşın. Şu adamları fabrikaya soksun’ diye bizlere de rica geliyor. Sizin bu konuda çok duyarlı olduğunuzu bildiğimiz için biz torpil yapmıyoruz size’ diyenler de oldu çok önemli kişilerden. Maalesef Ereğli insanının çocukları yavuklusundan ayrılıyor. Anasından, babasından ayrılıyor Tuzla'da, Yalova'da, Bursa'da, Ankara'da, İstanbul'da koloniler kurmuş vaziyette ama üzülerek ifade ediyorum kimseyi de kırmak istemiyorum. Maalesef Ereğli'nin sahibi yok. Bugün bir kez daha bunu anladım bu belgeler elime geçtikten sonra. Çünkü bu protokolü yapanın saygı duyduğumuz Sayın Mehmet Ali Şahin Bey, eski Meclis başkanımızın ve birtakım gazetecilerin de ön planda olduğu baskılar neticesinde yapıldığını öğrendim. Koskoca Ereğli'de bu kadar işsiz varken hiç kimsenin ‘Ereğli'den yüzde yetmişi giriyor fabrikaya’ diye bir şey söylemesi mümkün değil. Buna inanmıyorum. Beni kandıramazlar, herkesi kandırırlar ama beni kandırmaları mümkün değil. Çoğunluğu dışarıdan alıyor, torpiller… Hatta hatta iddia ediliyor, günaha girmeyeyim; bundan büyük paralar toplandı, avantalar toplandığı da iddia ediliyor. Bu bir iddia, benim bilgim dahilinde değil. Ama iddiaların da doğru olduğunu biliyorum. En azından nüfuzlu insanlara fabrikaya girmek için kontenjan verdiklerini de biliyorum.

Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı olarak bana bir tek kadro dahi vermediler. Yani bir tane adam da senin olsun demediler. Çünkü sürekli olarak bu memleketin menfaati için gerçekleri hep kamuoyuna yansıttığım için, canlarını yaktığım için ben de böyle bir iletişime geçmiyorlar. Şimdi size de dağıtacağım; Karabük'ten fabrikaya Kardemir'e alınan işçilerin Karabük'te bir sene ikamet etme zorunluluğu olduğu noktasında birtakım efsaneler dolaşıyordu. Ama bunun doğruluğunu ispat eden hiç kimse yok. ‘Şundan dolayı, şu belgeden dolayı’ diye söyleyebilen yoktu. Sadece lafı güzaf olarak kalıyor du! İşte şimdi size belgeleriyle ispat ediyorum. Kardemir'in işe alım maddelerinde şunlar yazıyor: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması lazım. Türkiye İş Kurumu, İş Kur, Karabük il Müdürlüğüne kayıtlı olması lazım diyor ve peşinden diyor ki o tarihte aldığı tarihteki işçilerin 01.09. 2021 tarihinden önce Karabük'te ikamet etmeye başlayan ve halen Karabük'te ikamet eden veya şirketimizde staj yapan veya ön lisans eğitimini Karabük Üniversitesi'nde tamamlayanlar müracaat edebilir diyor. Bu kadar açık ve net.


Diğer bir işe alımı ilanında da yine aynı şartlarda 01.01. 2021 tarihinden önce Karabük'te ikamet etmeye başlayan ve hala Karabük'te ikamet eden veya alınan tarihten önce şirketimize staj yapan veya ön lisans eğitimini Karabük Üniversitesi'ne tamamlayan diye bağlıyor. Yani diyor ki Kardemir’e Karabük’lüler girebilir. ancak imtihanlara veyahut da mülakatlara katılabilir diyor. Peki Ereğli’de ne oluyor? Ereğli'ye yüzde otuz bile girmiyor. Yüzde 70 dışarıdan geliyor. Kimse beni yüzde 70 Ereğli’den alınıyor diye kandıramaz. Yüzde otuz bile girmiyor. Torpille, iddialara göre birtakım çıkar meselelerinden dolayı… Ereğlili, Ereğli çocukları ne yapıyor? Ereğli'de yok onlar zaten. Onlar Tuzla’da, Yalova’da, İstanbul’da, Bursa’dalar. Neden Ereğli’ye sahip çıkan yok.


Peki buranın Milletvekili yok mu? Buranın Mehmet Ali Şahin’i yok mu? Buranın gazetecileri yok mu? Yok mu da bu memlekette bunun gibi protokol yapılamıyor.

-EREĞLİ İL OLSUN DİYORUZ AMA KİMSEDEN SES YOK-

Kaç gündür Ereğli il olsun diye bar bar bağırıyoruz, gazetelerin altına ne Erdemir'den ne Ereğli'den 1-2 satır yorum yapan, beğeni yapan yok. Ama bir tecavüz olayı yazıldığı zaman binlerce yorum ve beğeni var altında veya bir siyasetçinin yaptığı yanlıştan veya bürokrasideki bir yanlıştan ötürü yapılan yayınların altında binlerce yorum, beğeniler var. Ereğli İl olsun diye bağırıyoruz ama maalesef ne bir yorum ne de başka bir şey var. Bu ne demektir? Erdemir çalışanları sendikadan, Ereğli halkı da siyasetçilerden korktuğu için ses çıkartamıyor. Korkan bir nesil ve cemiyet hiçbir iş yapamaz. Ne İl olabilir ne de Erdemir'e işçi sokabilir.

-ERDEMİR İŞÇİSİ MUTSUZ-

Erdemir'de yapılan zulümden bahsediyorum. Takas, EYT zulümlerinden. Yemin ediyorum Erdemir işçileri ile konuşuyorum hiç kimse mutlu değil, huzursuz. Sağlığımız bozulacak, fırsatını bulsak ayrılacağız diyorlar. Erdemir eski Erdemir değil. Erdemir'de huzursuzluk var çünkü sendika yönetiyor. Pevrul Bey benim çok saygı duyduğum bir insandır ama ne oldu bu adama anlamıyorum. Daha önce burada huzursuzluk yapan adamı buraya tekrar gönderiyor ya.

-YAZIK GÜNAHTIR BU EREĞLİ'YE-

Ben açıkça söylüyorum, ne siyasetten, ne bürokrattan, efendice hiçbir şeyden korkmuyorum, Ereğli için her şeyi yapabileceğimi, İl için yerimde duramıyorum ama siyasetten bekliyorum. Bana gel desinler, siyasi bir edepsizlik yapmayayım diyorum. AK Parti, MHP Ereğli İlçe Başkanı gel kardeşim ne yapacağız diye bir toplantıya çağırsınlar diye. Hakkını yemeyeyim Rahman Bey'in bu konularda çalışma yaptığını duyuyorum, müteşekkirim kendisine Allah razı olsun. Yazık günahtır bu Ereğli'ye. Bu Kardemir'deki duyuruyu her yere dağıtacağız. Karabüklüler Karabük'te Kardemir'de çalışabiliyor diyor ama neden Ereğlililer veya Zonguldak'ın ilçelerindekiler Erdemir'e girebilir diye bir kayıt niye yok. Buranın Mehmet Ali Şahin'i yok mu? Burada doğup büyüyen eski meclis başkanı falan yok mu? Bize niye yardım etmiyorlar?

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz TTK İşçi alımları ile ilgili İŞKUR İl Müdürlüğü'nden açıklama...

TTK İşçi alımları ile ilgili İŞKUR İl Müdürlüğü'nden açıklama...

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık