Ana Sayfa Güncel Erdem: “Karşıyız demek yetmez!”

Erdem: “Karşıyız demek yetmez!”

Erdem: “Karşıyız demek yetmez!”

Giriş Tarihi: 15 Eylül 2017 Cuma 16:14
Erdem: “Karşıyız demek yetmez!”


Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Kdz Ereğli Şube Başkanı Fatih Erdem, Kuzey Irak’ta bir bağımsız bir devlet kurulmasına yönelik referandumla ilgili, “Mevcut siyasi iradenin bu halk oylamasına karşı olduğunu açıklaması yetmez, Irak’ın kuzeyine yönelik ekonomik, ticari ve siyasi tedbirleri alma imkanı vardır. Bu kararlılığı ortaya koymalı ve halk oylamasının yapılması halinde de en sert tedbirleri yaşama geçirmelidir” dedi.

Erdem Atatürk Anıtı önünde yaptığı basın açıklamasında,  Türkiye Cumhuriyeti’nin dünyanın en güzel coğrafyası ve tarihin en stratejik noktasında kurulu bulunduğunu belirtti.

Binlerce yıldır bu topraklarda devlet kuranların bir ateş çemberi içinde kaldığını, yüz yıl önce gizlice imzalanan Sykes-Picot Anlaşmasının bu durumun en kesin kanıtı olduğu gibi anlaşmayı yapanların aradan geçen yüz yıla rağmen amaçlarından vazgeçmediğini ifade eden Erdem şunları söyledi:
“Yaklaşık 20 yıl önce açıklanan Büyük Ortadoğu Projesi yüz yıl önceki anlaşmanın halen geçerli olduğunu bir kez daha göstermiştird. En yetkili ağızlar bölgemizde 22 ülkenin haritasının değişeceğini ilan etmiş, geçen zamanda pek çok ülkede iktidarlar devrilmiş, o ülkelere vahşet, kan ve ölüm egemen olmuş, siyasal yapıları parçalanmış ve yeni oluşumlar türemiştir.

Birinci Körfez Savaşı ile başlayan Irak’ın işgali ve bölünme süreci, ABD’nin ve İsrail’in Kürt yönetimine verdiği destek ile zaman içinde ivme kazanmış, bugünkü ‘Halk Oylaması’ kararını almalarında etkili olmuştur. Irak’ın kuzeyinde Barzani milislerinin ülkemiz topraklarını kullanarak AYn-el Arap’a (Kobani) ulaşması, Barzani yönetimini cesaretlendiren ayrı bir gelişme olmuştur. Hava limanlarımıza asılan Barzani Yönetiminin sözde bayrakları, Barzani’ye açıkça destek verildiği şeklinde anlaşılmıştır.

Beş yılı aşkın süredir Suriye’de sürdürülen savaş, emperyalizme hizmet eden ve onlardan destek gören Kürt yönetiminin Akdeniz’e açılma projesinin en önemli adımıdır. Kendilerini emperyalizmin hizmetine bağlamış Kürt yönetimi şimdi bölgeyi kana ve ateşe boğan ABD emperyalistlerinin kışkırtması ile 25 Eylül 2017 tarihinde “Bağımsız Kürdistan” için bir halk oylaması yapacaklarını ilan etmişlerdir.  Bu girişime karşı ülkemizden yeterli tepki gelmediği gibi bazı ihanet odakları Diyarbakır ilimizde bu oylamaya destek toplantılarını sürdürmektedir. Bu büyük bir kışkırtma ve bölgeyi daha büyük çapta ateşe vermek için geri dönülmez bir yoldur. Bu ateş, Irak ve Suriye’den sonra İran’ı ve ülkemizi de saracaktır. Bu gidişe ulusça karşı çıkmalı  ve tüm yurtsever güçler olarak birlikte hareket etmeliyiz.

Mevcut siyasi iradenin bu halk oylamasına karşı olduğunu açıklaması yetmez, Irak’ın kuzeyine yönelik ekonomik, ticari ve siyasi tedbirleri alma imkanı vardır. Bu kararlılığı ortaya koymalı ve halk oylamasının yapılması halinde de en sert tedbirleri yaşama geçirmelidir.  Önümüzdeki günlerde yurtsever olmanın ölçüsü bu olacaktır. Geçmişte yapılan kavgaların,kendi tarihimizde yaptığımız iyi ve güzel işlerin değeri kalmayabileceği gibi yakın geçmişte ülkeye yapılan kötülüklerin de unutabileceği tarihi dönemece geliyoruz. Bu tarihi dönemeçten savrulmadan çıkmamız halinde ülkemizin bölünmez bütünlüğü, halkımızın birlikte, özgürce yaşama iradesi ve koşulları sağlanabilecektir.  Bu amaçla tüm siyasal partileri, demokratik kitle örgütlerini, sendikaları, meslek örgütlerini, kısaca kendine ‘Yurtsever’ diyen herkesi ‘Irak’ın Kuzeyinde kukla bir Kürt devleti kurulmasına yol açacak halk oylamasına ‘Hayır’ demeye çağırıyoruz.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık