Ana Sayfa Güncel Bu ülkenin emeklileri sahipsiz değildir...

Bu ülkenin emeklileri sahipsiz değildir...

Bu ülkenin emeklileri sahipsiz değildir. Emekliler 2023 için verilen zam oranını asla kabul etmiyor.

Giriş Tarihi: 4 Ocak 2023 Çarşamba 00:56
Bu ülkenin emeklileri sahipsiz değildir...

Bu ülkenin emeklileri sahipsiz değildir.

Emekliler 2023 için verilen zam oranını asla kabul etmiyor TÜİK verilerine göre 2023 yılında; memur emeklilerine % 16, 48 ve refah payı % 8,52 zam, SSK ve BağKur emeklilerine % 15,40 ve refah payı % 9,6 zam oranları olarak açıklandı.

Bu emekli zammı ile en düşük emekli maaşı 4.375 TL ye yükseldi. Açlık sınırının 8.130 TL olan ülkemizde emekliye layık görülen zam oranının %25 olarak belirlenmesine Emekliler çok büyük tepki gösterdiler. Akademisyenlerin ve ekonomistlerin bağımsız biçimde oluşturduğu Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) verilerine göre, enflasyon aralık ayında yüzde 5,18 arttı, yıllık enflasyondaki ise yüzde 137,55 arttı. TÜİK verilerine göre ise aralık ayı enflasyonu % 1.18 iken İTO (İstanbul Ticaret Odası) % 2.64 olarak belirledi. Gıda enflasyonunu TÜİK e göre kasım ayında % 102 iken aralık ayında % 77 ye düştü.

Bu duruma göre TÜİK bir ayda 20 puan düşürdü. Sizlere soruyoruz çarşı pazarda gıda ve sebze fiyatlarında düşüş mü var, yoksa tam tersi fiyat artışları mı?

Yüzde yüzlere varan enflasyon verileri karşısında en düşük emekli aylığının 9.500 TL olması gerektiğini, daha önceleri asgari ücretin üzerinde olan emekli maaşlarının tekrar asgari ücretin üzerinde olmasının, bu hayat pahalılığı karşısında emeklileri bir nebze olsun rahatlatacağı inancıyla sesimizi bir kez daha basın aracılığıyla yetkililere duyurmak istiyoruz. %55 Asgari ücret artış karşısında, %25 emekli ücret artışının adil olmadığını ve bunun bir müjdeden çok hayal kırıklığı olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Türkiye Bağımsız Emekliler Platformu olarak bizler tüm emeklilerimizi temsilen verilen bu düşük orandaki maaş artışını kabul etmiyoruz.

Emeklilerin hakkı olan insan onuruna yaraşır maaş istiyoruz. Hak hukuk adalet yolunda birlikte bütün haklarımızı alacağız. Yaşasın emeklilerin ortak sendika mücadelesi!

TÜRKİYE BAĞIMSIZ EMEKLİLER PLATFORMU YÖNETİMİ ADINA GENEL BAŞKAN

Mehmet ÖZTÜRK

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Motosiklet sürücüsü yaralandı

Motosiklet sürücüsü yaralandı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık