Cahit Akman (Basın-ca)

Siyasette satranç dönemi


Cahit Akman (Basın-ca)
22 Nisan 2018 Pazar 17:03

Ilımlı İslam projesinin rol model partisi AK Parti’nin iktidar gücünün 2008’de başlayan istikrar erozyonu ve toplumsal ayrıştırma siyaseti 2019’da yapılması kararlaştırılan Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçim hedefi oyun kurucu MHP’nin yeni bir hamlesiyle erken seçimle ülke gündemimiz oldu. 

Ramazan bayramının ardından 24 Haziran Pazar günü yapılacak erken seçimde seçmen Türkiye’nin geleceğini belirleyecek. Dinsel argümanlar eksenli siyaseti algı stratejisi, sınırdaş komşularımız ve uluslararası ilişkilerde yaratılan krizler ve haklı olduğumuz terörle mücadelenin her unsurunu oy’a çevirme anlayışı iç ve dış istikrarsızlığı örtemedi. İş-aş ve istihdam sağlanamadığı gibi özelleştirme siyaseti ile Ortadoğu siyasetindeki ittifakların stratejik veya taktiksel ayrımcılığı, tekil demokrasiden tek adamlığa yönelen anlayış MHP’nin ,”Yolun sonu görünüyor”uyarısıyla ülkeyi erken seçime getirdi. 

Neden ve niçinlerini ayrıntılandırmaya gerek görmeksizin çok partili demokrasiye geçtiğimiz 1946’lı yılların 1950-54 seçimlerinin günümüze yansımasının kulvar farklılıklarıyla yaşıyoruz. Seçim yasalarındaki değişiklikler, ittifaklar, YSK’nın konumu ile önümüzdeki günleede TBMM’de görüşülecek 2.nci seri mini yasa düzenlemeleri bunu pekiştiriyor. 

MHP’nin oyunculuğunu AKP ile elele sürdürmesine karşın İYİ Partinin merkez sağdaki ağırlığını hissettirmesi, seçimlere katılıp katılamayacağı tartışmaları,SP’nin istikrarlı duruşu ve diğer partilerinde demokrasinin temel kurallarındaki işbirliği erken seçim kararı alındığından buyana geçen birkaç gün siyaseti satrança çevirdi. İktidarın bilinçli şekilde CHP’yi itibarsızlaştırma siyasetine karşın Cumhurbaşkanı adayını PM’deki görüşmede belirleyeceğini açıklaması aşamasında yeni bir oluşum siyasi dengeleri değiştirdi. CHP’den 15 milletvekili istifa ederek İYİ Parti’ye geçti. Böylece 5 Milletvekiline sahip İYİ Parti TBMM’de grup kurabilecek, seçimlere katılabilecek ve hazine yardımı alabilecek. Bunlar arasında bölge milletvekilimiz Ünal Demirtaş’da bulunuyor. Konuya ilgili açıklama yapan CHP sözcüsü,“Tarih bu arkadaşlarımızı demokrasi kahramanları olarak hatırlayacaktır… Demokrasinin önüne kurulan tuzakları temizleme adımıdır…15 arkadaşımız parti kararıyla seçimlerin YSK kazasına uğramaması için İYİ Parti'ye geçme kararı almışlardır. 24 Haziran'a kadar başka tuzaklar da ortaya çıkarılabilir. Bununla ilgili de gerekli tüm adımları atacağız."ifadeleri siyasal demokrasimizdeki kirlenmeyi örnekliyor. Bu gelişmeye karşı İktidar ittifakı’nın izleyeceği siyaseti göreceğiz. 

CHP’den 15 milletvekili istifa ederek İYİ Parti’ye geçti. Böylece 5 Milletvekiline sahip İYİ Parti TBMM’de grup kurabilecek, seçimlere katılabilecek ve hazine yardımı alabilecek. Bunlar arasında bölge :milletvekilimizÜnal Demirtaş’da bulunuyor. Konuya ilgili açıklama yapan CHP sözcüsü,“Tarih bu arkadaşlarımızı demokrasi kahramanları olarak hatırlayacaktır… Demokrasinin önüne kurulan tuzakları temizleme adımıdır…15 arkadaşımız parti kararıyla seçimlerin YSK kazasına uğramaması için İYİ Parti'ye geçme kararı almışlardır.24 Haziran'a kadar başka tzaklar da ortaya çıkarılabilir. Bununla ilgili de gerekli tüm adımları atacağız."ifadeleri siyasal demokrasimizdeki kirlenmeyi örnekliyor.. 

İktidar aday belirlemede temayül yoklaması yapacağını açıklasa dahi bu göstermelik olacak. CHP ise PM’de yöntemi belirleyecek. Bu gelişim bölge siyasetimizi de etkileyecek. Aday adayı sıralamaları silbaştan olacak. 24 Haziran’a kadar daha çok şeyler gerek genel ve gerekse bölge siyasetimize sürprizlerle yansıyacak. Şimdilik bu kadarıyla yetineyim.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık