Cahit Akman (Basın-ca)

Siyasetin basiret bağlanması


Cahit Akman (Basın-ca)
13 Nisan 2018 Cuma 18:30

AK Parti’nin 15 yıllık iktidar döneminde 2007’den buyana devam eden güç kaybı ve istikrarsızlık,“Metal yorgunluğu” isimlendirmesi Cumhur ittifakıyla örtüşen örtülü koalisyonu Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı ile,”Yeniden diriliş” algısının,”Dar alanda siyaset”ten başka bir şey olmadığı yerel siyasete de yansıyor. 

Buna en güzel örnek Ereğli Belediyesinde yaşanıyor. Plan, program ve istikrar yerine günü birlik kasaba siyaseti gel-gitleri AK Parti İlçe Başkanlığı- Başkanlığı-Belediye Meclisi- Meslek kuruluşları- STÖ-yerel basın ilişkileri kurumsallık veremiyor. Bilgi eksikliği ve bilgi kirlenmesi küçük ve basit hesaplar arasında gerçekçilikten uzak olunca kamuoyu her gelişmeye öküz altında buzağı ararcasına şüphe arıyor. Yerel siyasetçiler birbirlerini izlemekten misyon ve vizyondan söz edilemiyor. Birilerinin boşluğunu doldurmak bazen il’e bazen de Ankara’ya odaklanıyor. Bunu farklı ve çelişkili ifadelerle birlikte bazen birbirini tamamlamış görünüyor. Bir konuyu veya bir sorunu baştan ele alıp sonuna kadar izlenmesi, takip edilmesi gazetecilik deyimiyle fikri takip kuralı özünde yaşam ve siyaset içinde geçerli. 

Eğitim altyapısı ve okullaşmayla birlikte siyasetçilerin müjdeledikleri sürecini yakından izlememize karşın son günlerde yeniden gündeme giren, tartışma ve polemiğe yolaçan eski devlet hastanesi arazisine eğitim kampüs alanı yapılması konusu. 

Belediyenin 4 yıl önce talep yazısıyla başlayan süreçte hastane binası yıkımı yapıldı. İlgili kurum ve kuruluşlarla yapılan yazışmalara göre siyasetçiler müjde yarışına girdiler. Kampus yerleşkesindeki binalar el ilanı gibi sunuldu. Bu sırada Turizm Fakültesi de araya girdi. Müjde yarışı öyle hızlandıki eğitim öğretim tarihini öğrenci sayısı rakamları izledi. Ortada somut ne var..?   CHP İlçe Başkanı alanın askeri yasak bölgeler, askeri güvenlik bölgeleri ile stratejik bölgeler yasa ve yönetmeliklerine göre tapu siciline tesciline ilişkin bir belgeyi basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurunca hemen yalanlama furyası başladı. Alaplı Milletvekili Çaturoğlu’nun,”Külliyen Yalan” şeklindeki açıklamasının ardından konu Belediye Meclisinin Nisan toplantısında bir kez daha masaya yatırıldı. Ama iktidarın hiçbir siyasetçisinin,”Konunun aslı ve özü nedir?” diyerek kamuoyunu net aydınlatacak bir araştırma, inceleme ve de net bilgiye ulaşma zahmetine girmediği anlaşılıyor. Hiyerarşik açıdan Karadeniz Bölge Komutanlığı, Kuzey Deniz Saha Komutanlığı, Donanma Komutanlığı, Dz.K.K , Genelkurmay, Milli Savunma Bakanlığı’dan bilgi edinilebilirdi. Ama siyasiler tek kanaldan aldıkları sözlü bilgiden başka birşey sunamadılar. 

Belediye Meclis toplantısında CHP İlçe Başkanı ve Meclis üyesi, AK Partililerin, ”Yıllardır hayal tacirliği yaparak” Ereğli’nin menfaatlerine ve hayallerine ihanet etmekle” suçlarken Belediye Başkanı Uysal bilgi verdi.”Askeri ve politik olduğu için karar vericileri beklemek ve bu karara saygılı olmak, bu kararı sahiplenmemiz lazım“sözüne. Ocakcı,” Ereğli kampüsü’ne arkadaşlar hep beraber gidelim.Kazmayı vurabilir miyiz?”sorusuna Uysal,“Şu anda vuramayız” yanıtı tartışmanın ucu açık takvimini verdi.  

.AK Partili üye Yusuf Kalay,“CHP Grubu kabul ederse, orada nöbet tutalım. Ben birinci nöbeti tutarım. Orada çadır kurarım. Ateş yakar, bayrak diker nöbet tutarım. Çok ciddi bir kamuoyu yaratır. Ulusala yansıtırız” şeklinde önerdi. 

CHP’ye niye öneriyorsun.! Siyaset ocağı yan gelip yatma yeri değil. Haydi durma git. Çadırı kur. Ateşi yak. Bayrağımızı da dik. Pankart hazırlamayı unutma. Basın mensuplarını da çağır. İlk nöbetinde “Eyy..Eyy” diyerek bir de açıklama yapınca Ulusal basın ve medya fenomeni oluverirsin.  

  

 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık