Cahit Akman (Basın-ca)

Madencilere şehitlik sınırlaması


Cahit Akman (Basın-ca)
10 Şubat 2018 Cumartesi 12:29

AK Parti iktidarının toplumu ayrıştırma siyaseti kömür havzasını çok yakından ilgilendiren 82 maddeden oluşan yeni bir torba yasa tasarısının (madde gerekçeleri) bölümünde yeralan 65.madde ile maden şehitliği’ne yıl sınırlaması getirmesi sevinci buruklaştırdığı gibi tepkiye yol açtı. 

Anımsatırsak,iktidar benzerini birkaç ay öncede yapmıştı. Türkiye Taş Kömürü Kurumu’nun uhdesindeki maden sahalarını özel sektöre ihaleye çıkarılma girişimi tepkili eylemlere dönüşmeye başlayınca TBMM’de yasa tasarısına değişiklik yapmak zorunda kalınca gerginlik yatışmıştı. 

Soma faciasından sonra iktidar, 2014’de yasal düzenleme ile maden şehitleri ailelerinden bir kişinin kamuda istihdamı sağlanmıştı. Zonguldak ve diğer maden bölgelerindeki madenci şehit aileleri, sendikalar, muhalefet milletvekilleri ve STK’lar bu ayrımcılık ve haksızlığın giderilmesi için iktidarın kapılarını aşındırdılar. Hatta Zonguldak CHP Milletvekili Şerafettin Turpçu, 12 Şubat 2016 tarihinde yasa teklifi verdi.12 Temmuz 2016’da TBMM Genel Kurulundaki görüşmelerde diğer milletvekillerinin desteklemesine karşın iktidarın oylarıyla reddedildi. 2 Şubat 2018’de Başbakanın imzasıyla TBMM’ye sunulan,”Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve KHK’lerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı”nın 65.maddenin gerekcesine göre yeraltının derinliklerine aş için kömür çıkarırken yaşamını yitiren madencilerimizin ,”Şehitlik”mertebesi 10 Haziran 2013(Dahil)- 13 Mayıs 2014 tarihleri olarak sınırlanıyor. Tarih sınırlaması Zonguldak’da bazı madenci ailelerinin yüzünü güldürürken bazılarında ise hayal kırıklığı ve tepkiye yolaçtı. 

Yeni torba yasa tasarısının 65.madde gerekcesi,“MADDE 65- Madde ile, 10/6/2003 (dahil) tarihi ile 13/5/2014 tarihi arasında kömür ve linyit madenlerinin yer altı işlerinde meydana gelen İş kazası sonucunda ölen sigortalının eş ve çocuklarından birisi, eşi ve çocuğu yoksa kardeşlerinden birisi olmak üzere toplam bir kişinin kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilebilmelerine imkan sağlanması amaçlanmaktadır.”şeklinde ifade ediliyor.TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda önümüzdeki günlerde, haftalarda yapılacak görüşmelerde ise 65 madde, şu şekilde görüşülecek: 

“MADDE 65- 5510 sayılı kanunun geçici 66.maddesine 4.fıkrasından sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkra eklenmiş ve mevcut 5.fıkrasına”Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı”ibaresi eklenmiştir. 

“Birinci fıkrada belirtilen iş kazaları sonucu ölen sigortalının eş ve çocuklarından birisi,eşi ve çocuğu yoksa kardeşlerinden birisi olmak üzere toplam bir kişi hakkında 3713 sayılı Kanunun

Ek-1.inci maddesindeki istihdama ilişkin hükümler ayrıca uygulanır.” 

Tepkiler üzerine bölgemize bugüne kadar müjdeli vaadden başka bir şey veremeyen milletvekili Faruk Çaturoğlu soluğu ÇSGB’lığında alarak madde tasarısını düzeltmeye çalıştığını duyururken

CHP Milletvekili Turpçu da yatığı açıklamada yıl sınrlamasının kabul edilemez olduğunu ,Başbakanın 20 Ocak’da Zonguldak’da verdiği müjdenin,”Fiyaskoyla” sonuçlandığını vurguladı. “Kendi elleriyle yarattıkları hukuka ve vicdana sığmayan ayrımcılığı ortadan kaldırmayı, maden şehidi ailelerine haklarını vermeyi bir müjde olarak sunmaları zaten büyük bir skandaldı. Şimdi bunu yapacakları yeni düzenlemeyle daha da içinden çıkılmaz hale getirmek üzereler.”dedi. 

Başbakan Zonguldak İl Kongresinde “Şimdi müjdelere geliyoruz” diyerek “Soma’daki madencileri şehit olarak düzenleme yaptık ve onlara bazı haklar verdik. Bu haklardan Zonguldak yararlanmamıştı. Şimdi bunu da düzeltiyoruz. Zonguldak kömür işletmesinde vefat eden kardeşlerimize de şehitlik mertebesi veriyoruz ve onların birer yakınlarını da kamuda işe alıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun.” 

Ülke olarak,”Zeytin Dalı Harekatı”nın askeri,siyasal, diplomatik yoğunluklu hareketli gündemlerin yerli ve milli ittifakların toplumsal birlik dalgalanmasındayız.10 Haziran 2003- 13 Mayıs 2014 tarihleri arasındaki madenci şehitlerimizi şehadetlik mertebesiyle ödüllendirmek sorun değil ki !Bu tarihten sonrakiler umutsuzlaşmasınkar. Madencinin fıtratındaki şehitliğin gereği yapılır.TBMM’de geceyarısı ya da sabaha karşı yasayı değiştirir, olmazsa KHK çıkarırız.TÜİK verilerine göre,1980’den bugüne geçen 38 yılda kurulan hükümetler içinden 2 il çıkaran Zonguldak’da göçü önleyemezken yakınlaşan yerel ve genel seçimlere kadar daha çookkk müjdeler alacağız.

 

          

 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık