Cumhurbaşkanı Erdoğan Ereğli'de konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ereğli'de konuştu

19 Mart 2019 Salı 16:25

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “AK Parti’nin kapıları bu çatı altında ülkesinde ve şehrine hizmet etmek isteyen herkese açıktır. Ama bu kapının dışına çıkıp da hala AK Parti gölgesinde yürümeye çalışanlar ise hiç kusura bakmasınlar, en küçük bir muhabbetimiz olmaz. Her görev gibi belediye başkanlığı da bir bayrak yarışıdır. İsimler değişir ama hedef ve yol değişmez” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Eski Terminal Meydanında düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, Karadeniz Ereğlisi’ni “Karadeniz’in incisi Ereğli. Tarih boyunca efsanelere konu olan Ereğli. Gazi şehzade Süleyman Paşa’nın emaneti Ereğli. Osmanlı’nın gemi yapım merkezi Ereğli. Taşkömürünü ülkemize kazandıran Ereğli. Fetih Çınarlarıyla, Osmanlı çileğiyle, Elpek beziyle marka şehir Ereğli. Defalarca işgale uğramasına rağmen her seferinde özgürlüğünü kazanmayı başaran Kahraman Ereğli. Alemdar gemisiyle Kurtuluş Savaşımızın ilk ve tek deniz savaşını yapan, ilk deniz şehidimizi verdiğimiz Ereğli. İstiklal Harbimiz devam ederken, ilk uluslar arası anlaşmamızı yapan Ereğli. Yarım asrı aşkın süredir ülkemizin Demir Çelik üretiminin merkezi Ereğli. Emeğin, alın terinin, gayretin, helal kazancın, üretimin şehri Ereğli. Sizleri gönülden selamlıyorum” sözleriyle selamladı.
Erdoğan şöyle konuştu:

“24 Haziran seçimlerinden önce geldiğimde, bize verdiğiniz sözü tutarak, yüzde 56 ile şahsımı cumhurbaşkanlığına layık gördüğünüz için hepinize ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. Biz de hem teşekkürümüzü yüz yüze ifade etmek, hem hasret gidermek, hem de 31 Mart için destek istemek üzre yaklaşık dokuz ay sonra Zonguldak mitinginde söz verdim. Bugün de bu sözümü yerine getirmenin mutluluğu içindeyim. Ereğli; bu seçim döneminde İstanbul ve Ankara dışında ziyaret ettiğim dördüncü ilçedir. Vakit darlığı nedeniyle ancak il merkezlerini ziyaret edebiliyorum. İki hafta önce malum, Zonguldak’taydım. Gerçekten çok büyük ve coşkulu bir katılımla mitingimizi yapmıştık. Ama Ereğli içimizde ukde kalmıştı.”

MEKTUP YAZAN ÖĞRENCİYİ KÜRSÜYE DAVET ETTİ
Kendisine mektup yazıp Ereğli’de kendisini beklediğini yazan 5. Sınıf öğrencisi Şevval Cerrah’ı kürsüye davet eden Erdoğan, küçük öğrenciyi bir süre sevdi. Şevval Cerrah, Cumhurbaşkanına sarılarak sevinç gözyaşları döktü. 
Erdoğan Şevval Cerrah’ı, “Şevval kızımızın mektubuna cevap veremedim. Ama bak Şevval, bizzat çıkıp geldim. Şimdi biraz sonra Rabiamızı da birlikte tekrarlayacağız. Anlaştık mı? Ağlama, ağlarsan olmaz” diyerek teselli etti.
Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bugün Sakarya, Kocaeli ve Üsküdar’da üç mitingimiz olmasına rağmen Ereğli için şartları zorladık. Hatırlayın, ‘Kar yağar buram buram, evim yok nerde duram, şöyle bir yarim olsa, dereye çadır kuram’. Biz de yarimiz Ereğli için çıktık geldik. İnşallah 31 Mart akşamı Ereğli’den güzel haberler bekliyoruz. Ereğli hizmetin kıymetini iyi bilir. Ereğli, yatırımın, istihdamın kıymetini iyi bilir. Ereğli, geçmişte bu şehri ve bu ülkeyi yıllarca boş sözlerle oyalayanları iyi bilir. Ereğli kuruluş aşamasında CHP’nin nasıl Demir Çelik Fabrikasının kuruluşuna karşı çıktığını iyi bilir. Şimdi de Ereğli yatırımın ve hizmetin nereden geleceğini iyi bilir. AK Parti 17 yıldır bu ülkeyi hep daha ileri, daha ileri taşımanın gayreti içinde oldu. 

CUMHUR İTTİFAKINA ELEŞTİRİLER…
Milletle birlikte nice badireleri atlatarak kalkınma mücadelesini kesintisiz devam ettirdiklerini belirten Erdoğan şunları söyledi:
“Ülkemizin önünü Terör örgütleriyle gizli açık nice tuzakla, oyunla kesemeyeceklerini görenler, son olarak doğrudan milletimizin işine aşına saldırdılar. Hamdolsun bu saldırıyı da püskürttük. Türkiye’yi dünyanın en büyük on ekonomisinden biri haline getirmek için mücadele ettiğimiz 2023 hedeflerine ulaşmamızı hiç kimse engelleyemeyecektir. İstikrar ve güven ortamına sahip çıktığımız müddetçe, bu tür sarsıntılar bizi ne durdurabilir, ne yıldırabilir. Allah’ın izniyle, ülkemizi Gazi Mustafa Kemal’in vasiyeti olan muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkarmakta kararlıyız. Ereğli 31 Mart’ta hizmet siyasetine sahip çıkıyor muyuz? 31 Mart’ta gönül belediyeciliğine sahip çıkıyor muyuz? Ereğli, 31 Mart’ta tevazu, samimiyet ve gayretle memleket işi, gönül işi diyor muyuz? Ereğli, 31 Mart’ta şehrinin ve ülkenin geleceğine sahip çıkıyor muyuz? 
Bir gazinin vasiyetine sahip çıkarken, bunca zamandır Atatürk’ün adını istismar etmekten başka icraatı olmayanlar ne yapıyor dersiniz? CHP etrafında birtakım partileri toplayarak bizim karşımızda bir ittifak kurdu. Bu partilerin bir kısmı CHP’nin ittifakında resmen var, bir kısmı da fiilen var. Çünkü milletin karşısına çıkıp bu ittifakı söylemeye cesaret edemiyorlar. Hangi ittifak olduğunu anladınız değil mi? Evet. Cumhuriyetin kurucu partisi olmakla övünen CHP, gitti ülkemizin ve milletimizin sırtına hançer saplamak için herkesle yatıp kalkan terör örgütünün emrindeki partiyle ittifak kurdu. Aynı şekilde adı iyi kendisi karışık parti de bu örtülü ittifakı güle oynaya kabul etti. Kendileri ne kadar inkar etseler de bölücü partinin eşbaşkanı her şeyi itiraf etti.”

“EROL ŞAHİN BURADAKİ ELİM AYAĞIM, HERŞEYİM!”
Erdoğan, meydandaki kalabalığa, HDP Eşbaşkanı Sezai Temelli’nin ittifak ile ilişkisini izah ettiği bir videosunu izletti.
Erdoğan şöyle devam etti:
“Kardeşlerim bu adam Kürt değil. Kürt benim kardeşim. Türk de kardeşim. Abazası, çerkezi, lazı, romanı, arnavutu, benim ülkemde yaşayan 82 milyon benim kardeşim. Niye? Biz yaradılanı Yaradan’dan ötürü sevdik. Bizde ayrımcılık yok. Ama bunlar ayrımcı. Ne diyor? ‘Kürdistan’da oylar HDP’nin, batıda AK Parti ve MHP’ye kaybettireceğiz’. Şimdi soruyorum. Karadeniz Ereğlisi’nden sesleniyorum. Türkiye’de Kürdistan diye bir bölge var mı? Bizim güneydoğu Anadolu bölgemiz var, Doğu Anadolu bölgemiz var, Karadeniz’imiz var, Akdeniz’imiz var, Orta Anadolu’muz var, Egemiz var, Marmara’mız var. Ama Kürdistan diye bir bölge yok. Nerede var? Irak’ın kuzeyinde var. Çok seviyorsan git oraya. Ama benim milletime bu şekilde seslenenlere, işte 31 Mart beka meselesidir, orada gereken cevabı vermeye hazır mıyız?
Ben şimdi Karadeniz Ereğlisi’nde diyorum ki, kardeşlerim ne olur oylarımızı böldürmeyelim. Oylarımızı birine kaptırmayalım. Bu sandıklardan patlatırcasına çok daha güçlü çıkalım. Kardeşlerim bizler Karadeniz Ereğli’sinde bugüne kadar verilen hizmetin bundan sonra daha iyisini verelim diye gayret ediyoruz. Onun için de Erol Şahin kardeşimizi bizden size daha iyi hizmet edeceğine inandığımız için burada adayımız olarak gösterdik. Kardeşlerim, şu anda bu kardeşiniz 4,5 yıl daha ölüm olmazsa bu ülkenin Cumhurbaşkanı mı? Dolayısıyla Erol Şahin kardeşimiz de burada inşallah bu seçimi kazandıktan sonra beş yıl sizin hizmetkarınız. Yeni sistemde benim buradaki elim ayağım, her şeyim Erol Şahin’dir. Çünkü partimin genel başkanıyım, aynı zamanda partimin buradaki belediye başkanı Erol Şahin olacak. Sizlere inanıyorum. Bizler de bu millete hizmetkar olmaya geldiğimizi, Efendi olmadığımızı hep söylemeye devam ettik, yine devam edeceğiz. Ve inşallah burada, Karadeniz Ereğlisi’nde bu hizmetleri daha iyi bir noktaya taşıyacağız.
Eskiler ‘Güneş çarığı sıkar, çarık ayağı sıkar’ derler. Bölücü örgütün emrindeki parti oynanan oyunu ifşa edip bunları sıkmaya başlayınca, bunlar da kendi tabanlarını sıkıyor. Ama bu böyle gitmez. Artık bu maskeli balonun, bu matruşka oyununun, bu bukelamun siyasetinin sonu gelmiştir. CHP, adı iyi kendi karışık partiye, ardından adından başka saadeti kalmamış olan partiye oy veren kardeşlerimin böylesine istismar edilmesine rıza göstermeyeceklerine inanıyorum. Benim milletim Allah’ın izniyle bu karanlık oyunu sandıkta bozmaya hazır mı? 12 günümüz var unutmayın. Kapı kapı dolaşıyor muyuz gençler, beyler dolaşıyor muyuz? Hanım kardeşlerim, kale içeriden fethedilir dolaşıyor muyuz?”
Erdoğan, Türkiye’nin bu seçimde belediye başkanlarıyla birlikte geleceğinin de kararını vereceği gerçeğini gözden uzak tutmak için her yolun denendiğini ifade ederek “Onlar ne kadar gizlemeye çalışsalar da elin oğlu çıkıyor, ta Yeni Zelanda’da medeniyetimize, tarihimize, kültürümüze olan düşmanlığını en kanlı şekilde ortaya seriyor. Yeni Zelanda’daki katilin silahına yazdığı isimlere, tarihlere dikkat ettiniz değil mi” dedi.
“HESABINI SORMASINI BİLİRİZ”
Erdoğan, Yeni Zelanda’da elli kişinin ölümüyle sonuçlanan cami saldırısına ilişkin ve CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir konuşmasını içeren bir video izlettikten sonra yaptığı konuşmada CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun da İslamiyet karşıtı ifadeleri olduğunu belirterek, “Şimdi, 31 Mart bu adamların kullandığı bu ifadeler nedeniyle bir beka meselesidir. Ne diyor? Bizim YPG ile sorunumuz yok diyor. YPG Bize zarar vermez diyor. Kim diyor bunu, Bay Kemal. Bir televizyon programında söylüyor” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi:
“Teröristin silahındaki her ifade ülkemizden bunca uzakta bile üzerimizde yapılan oyunu gösteriyor. Anadolu yakasında duracakmışız, Avrupa yakasında duramazmışız. Ulan terbiyesiz, ahlaksız, sen kimsin? Elli tane ibadette olan kardeşimizi adice, alçakça, kalleşçe öldürdün. Ama bunun hesabını vereceksin. Bunun hesabını eğer yeni Zelanda sormazsa, öyle veya böyle biz onun da hesabını sormasını biliriz. Zira bizim yasalarımızda onbeş yıldan fazla mahkumiyetimiz yokmuş. Yahu ne diyorsunuz siz? Elli tane ibadet yapan müslümanı katledecek, sizin yasalarınızda böyle bir madde yokmuş. Yahu bu insan canı ne kadar ucuz ya. Yasalarında böyle bir şey yoksa, yeni yasal düzenleme yap, bu tür katillere de yaşam hakkı tanıma. Biz bir yanlış yaptık, idamı kaldırdık. Bana göre yanlış yaptık. Niye? Zira 15 Temmuz Gecesi 251 vatandaşımızı, askerimi, polisimi şehit edenlerin, ağırlaştırılmış da olsa, müebbet de olsa, cezaevinde onları beslemek bana ağır geliyor. Hep söyledim yine söylüyorum. Bizim parlamentomuz bununla ilgili böyle bir karar verirse bunu onaylarım. Yeni Zelanda parlamentosu eğer kalkıp da bu adamla ilgili vermiyorsa, ben de yeni Zelanda yönetimiyle bunu sürekli olarak tartışırım. Zira bu iş bu kadar ucuz değil. Gereğinin yapılması gerekir. Teröristin silahındaki her ifade ülkemizden bunca uzakta bile üzerimizde yapılan hesapların itirafı gibidir.
Çanakkale’de 16 bin 500 kilometreden geldiniz. Yahu sizin Çanakkale’de ne işiniz vardı? Avusturalya, sizin çanakkale’de ne işiniz vardı. Ama bunlar, hey onbeşli onbeşli var ya, O onbeşliler bile, seyit onbaşılar bile Çanakkale’yi bunlara zindan ettiler. Şimdi her yıl ziyarete gelirler. Ama biz Gazi’nin ifade ettiği gibi, ‘Hiç endişe etmeyin, evlatlarınız bizim evlatlarımızla koyun koyunadır diyerek onları teselli etmiştik. Ama bunlar teselliden anlamıyor ki. İşte bunca yıldan sonra bunlar kan kusuyorlar, kin kusuyorlar. Buraya niye geldiniz, ne işiniz vardı burada? Bizim sizinle bir alıp veremediğimiz yoktu ki. Tek sebep. Biz müslümanız onlar Hıristiyan. Yapılan bu.
Sınırlarımızın dibinde terör koridoru kurmaya çalışanların da amaçları aynı. Güney Asya’da ve Afrika’da çeşitli isimlerdeki terör örgütleriyle Müslüman kanı dökenlerin, masum insanlara zulmedenleri sahaya sürenlerin de hedefi aynı. Bu işleri hafife alanlar. Buyrun, Fransa’da terör duruyor mu? Durmuyor. İngiltere’de duruyor mu, durmuyor. Hollanda’da duruyor mu, durmuyor. Ama samimi olmuyorlar. Samimi olmadıkları için de bedel ödüyorlar. Daha çok bedel öderler. 
Biz diyoruz ki teröre karşı beraber mücadele edelim. DEAŞ bahanesiyle bölgemizi kana ve ateşe bulayanların da gayesi aynı. Biz bin yıldır nice saldırılara göğüs gererek bu toprakları vatan yaptık. Ama şurada İsrail, Filistin’de döktükleri kanın hiç hesabını yaptılar mı? Nereden nereye? İşgal ede ede, Filistinlileri ufacık bir yere sıkıştırdılar, kendileri de tamamını neredeyse işgal ettiler. Bundan sonra hiçbir oyun, hiçbir senaryo bizi vatanımızdan vazgeçiremez. Onun için Rabiamıza sıkı sıkıya sarılıyoruz.”
Erdoğan, alanı toplayan kalabalığa, Rabia işaretiyle “Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet, bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız” sözlerini tekrarlattı.

“ASKERİ GÜVENLİK BÖLGESİ SINIRLAMASINI KISMEN ÇÖZÜYORUZ”
Bir yandan beka mücadelesi verirken, bir yandan da yaptıkları yatırımlarla şehirleri kalkındırdıklarını belirten Erdoğan şöyle devam etti:
“Eğitimde 667 derslikli, 47 okul inşa ettik Karadeniz Ereğli’de. Derslik başına düşen öğrenci sayısını, ilköğretimde 29’dan 19’a, ortaöğretimde 33’ten 21’e düşürdük. Fatih projesiyle ilçemizdeki öğrencilerimize 3357 tablet bilgisayar dağıttık. Okullarımıza 1051 akıllı tahtayı kurduk. Çocuklarımıza en güzel eğitimi vermek için 941 öğretmen ataması yaptık Karadeniz Ereğli’ye. Yüksek öğretim öğrencileri için 670 kapasiteli bir yurt açtık. Eski hastane binasının yerine yapılacak fakülte binasıyla ilgili askeri güvenlik bölgesi sınırlamasını kısmen de olsa çözüyoruz. İlçemize gençlik merkezi ve bin kişilik spor salonu inşa ettik. Sağlıkta 550 yataklı Ereğli Devlet Hastanemizi Ereğli’ye kazandırdık. Ereğli’ye 30 Ünitlik bir ağız ve diş sağlığı merkezi ve sağlıklı yaşam merkezi yapmak için de çalışmalara başladık. Ayrıca inşa edilecek 4 adet aile sağlığı merkezi için de arsa tahsisi yapılıyor. 
Ulaşımda Alaplı-Ereğli bölünmüş yolunu tamamladık. Maliyeti 1,5 Katrilyon liralık olan Zonguldak Ereğli yolunun ve 757 milyon liralık Ereğli Devrek Yolunun kalan kısmını iki yıla kadar tamamlıyoruz. Ülkemizin 150 yıllık projesi olan, bölgemizin kaderini değiştirecek Filyos Limanı altyapı inşaatında yarıya geldik. Filyos liman projesiyle Batı Karadeniz’de Kuzey-Güney aksında kombine taşımacılık hizmeti veren bir liman faaliyete geçirilecek. Burası, Zonguldak’la birlikte, Karabük ve Bartın başta olmak üzere tüm Karadeniz’in ana ihracat merkezi haline gelecektir. Karadeniz’in çıkış kapısı olacak olan Filyos limanı, Marmara limanlarının ve boğazların yükünü de hafifletecektir. Bunun yanında, Orta Asya ve Karadeniz kaynaklı dış ticaretin demiryolu ağımız üzerinden güneye ve ortadoğuya ulaşmasını da sağlayacaktır. Karadeniz ticaretinde yeni bir dönem başlatacak Filyos limanının altyapı inşaatını seneye tamamlıyoruz. Üstyapı inşaatına ise 2021 yılında tamamlayarak, Filyos limanını 2023 yılında hizmete sokacağız.

TERSANELER BÖLGESİ İÇİN…
Bölgede gerçekleştirmeyi planladığıkları bir diğer projenin ise Adapazarı, Karasu, Akçakoca, Ereğli Limanı, Bartın Demiryolu projesi olduğunu belirten Erdoğan, “Yapımı devam eden Adapazarı Karasu limanı demiryolu projesinin devamı olacak hattın etüt çalışmaları sürüyor. Ereğli’nin tersaneler bölgesinde mendirek ve limanını inşa ettik. İlçemizin tersanelerini yeniden ülkemizin ve bölgemizin en önemli gemi üretim merkezlerinden biri haline getirmek için her türlü desteği sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

ERDEMİR YENİ TESİS KURACAK!
Ereğli Demir ve Çelik fabrikalarının Türkiye’nin önemli bir değeri olduğu kadar Ereğli’nin de en güçlü markası olduğunu hatırlatan Erdoğan şunları söyledi:
“ Buradan bir müjde veriyoruz. Fabrikamız bir milyar dolarlık yeni bir yatırım kararı aldı. Bu yatırımla fabrikamızın üretim kapasitesi artacak ve Ereğli’mizden bin kardeşimize ilave istihdam imkanı ortaya çıkacak. Kendi demir çelik ürünlerimizin Arge çalışması için burada önemli bir merkez kuruldu. Kendi zırh çeliğimizin levhalarını kendi formüllerimizle, uluslararası standartlarda Ereğli’de bunu üretmeye başladık. Böylece savunma sanayimizin önemli bir ihtiyacını karşılamış oluyoruz. Fabrikamızda yeni bir galvanizleme tesisi inşa edildi. Deneme üretimine başladı, önümüzdeki ay açılışı yapılıyor. Bu tesis ülkemizin ithalatında 210 milyon liralık iyileşmeye vesile olacak. Tüm bu yatırımların Ereğli’mize hayırlı olmasını diliyorum.”
Bunları belediyenin değil, kendilerinin yapacağını belirten Erdoğan, “Ama belediyemizle de buranın altyapısı noktasında dayanışma içinde olacağız, onun için birlikteliğimiz önemli. Önümüzdeki dönemde fabrikamızın şehrimizin ekonomik ve sosyal hayatına yaptığı katkıları arttırarak sürdüreceğine inanıyorum” dedi.

“ONLARA MUHABBETİMİZ OLMAZ!”
Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi:
“İlçemizin içme suyu sorununu inşa ettiğimiz isale hattı ve arıtma tesisiyle kökten çözdük mü, Ereğli’ye doğalgazı getirdik mi? Bunları belediye yapmıyor, bunları biz yaptık biz. Madencilik bu toprakların geçim kaynağı. Geçtiğimiz yıl ülkemiz genelinde 102 milyon ton yerli kömür üretimi yaparak bu alanda rekor kırdık. Önümüzdeki dönemde inşallah bakanlıklarımızla, belediyemizle birlikte Ereğli’yi daha büyük yatırımlara, daha büyük hizmetlere kavuşturacağız. TKK için 1500 işçi sözü vermiştik. Bunlardan bin tanesi kurayla belirlendi mi, işe başladı mı? Kalan beşyüz işçi de en yakın zamanda, inşallah seçim sonrası kura yöntemiyle işbaşı yapacaklar. Ama bunun için 31 Mart’taki tercihlerimizde hata yapmamamız gerekiyor. 
AK Parti’nin kapıları bu çatı altında ülkesinde ve şehrine hizmet etmek isteyen herkese açıktır. Ama bu kapının dışına çıkıp da hala AK Parti gölgesinde yürümeye çalışanlar ise hiç kusura bakmasınlar, en küçük bir muhabbetimiz olmaz. Her görev gibi belediye başkanlığı da bir bayrak yarışıdır. İsimler değişir ama hedef ve yol değişmez. Ereğlili kardeşlerimin 31 Mart’ta en doğru kararı vereceklerine inanıyorum. Bu duygularla sizlere sevgilerimi saygılarımı sunuyorum.”

MİTİNGDEN NOTLAR
Erdoğan konuşmasının ardından meydanı dolduran kalabalıklara bez torbalar içinde 200 gramlık çay paketleri attı. 
Konuşmasının sonunda AK Parti’nin Karadeniz Ereğli Belediye Başkan Adayı Erol Şahin ve Belde adayları kürsüye çıkarak miting alanını selamladı. Erdoğan’a burada Devrek’te yapılan bir asa armağan edildi.
Miting öncesinde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan birer konuşma yaptı. 
Miting programı çerçevesinde Önceki Dönem TBMM Başkanı Köksal Toptan, AK Parti İl Başkanı Zeki Tosun, AK Parti Ereğli Belediye Başkan Adayı Erol Şahin ve AK Parti Ereğli İlçe Başkanı Mehmet Fatih Çakır birer selamlama konuşması yaptı. Mitingde, eski ve yeni milletvekilleri, partinin il ve ilçe yöneticilerinin hazır bulunduğu gözlendi. 
Miting için Karadeniz Ereğli’de sıkı güvenlik önlemleri alındı, güvenlik görevleri çevredeki binaların üstünde kuş uçurtmadı. Helikopterli polis ekipleri meydanı yakından denetledi. 
Mitinge katılan otuz ila kırk bin kişi arasındaki kalabalık, Erdoğan’ın konuşmasını alkışları ve tezahüratlarıyla destekledi.

 
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.