Ana Sayfa Güncel Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür, orman gibi kardeşcesine…

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür, orman gibi kardeşcesine…

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür, orman gibi kardeşcesine…

Giriş Tarihi: 4 Ekim 2019 Cuma 18:27
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür, orman gibi kardeşcesine…

Karadeniz Ereğli Devlet Hastanesi’ne bağlı Toplum Ruh Sağlığı Merkezi Dünya Ruh Sağlığı Haftası dolayısıyla 20 hasta ve 25 personel ile birlikte toprağa 90 adet fidan dikildi. Kazılan çukurlara hasta ve personeller fidanları dikerek fidanlarını suladılar. Psikolog Esra Arslan ve Psikiyatri Uzman Doktoru Başak Şenel Ereğli Belediyesi, Gülüç Belediyesi, Orman İşletme Müdürlüğü ve Ereğli Devlet Hastanesi Başhekimi Vildan Türkeli’ye desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Psikolog Esra Arslan Ruh Sağlığı Haftası ile ilgili yapmış olduğu açıklamasında; “Bugün Dünya Ruh Sağlığı Haftası için burada toplandık. Dünya Ruh Sağlığı Haftası Dünyada 1992 yılından bu yana her yıl 4-10 Ekim tarihleri arasında kutlanmaktadır. Bu haftanın amacı ruh sağlığı hizmetlerini toplumun tümüne ulaştırmayı çalışmak ve toplumun bilgi ve anlayışını bu konuda arttırmayı hedefliyoruz. Ruh Sağlığı ve Hatalığı konusunda insanlar damgalanmaktan mustarip bu nedenle ruh sağlığı konusunda toplumun bilgi ve anlayışını artırarak ruh sağlığına sahip insanları da toplumun içerisine alabildiklerini göstermek hedefleniyor. İnsanlara ruh sağlığını korumaları için tedavilerden kaçınmamaları ve yaşamdaki işlevlerini ortaya koyabilmeleri için farkındalık sahibi olmalarını biz öneriyoruz. Çünkü kendini iyi hisseden her insan daha üretken olur, kendini iyi hisseder ve yaşamda da kendine bir yer bulabilir. 4-10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı günüdür. Toplum Ruh Sağlığı Merkezi olarak yaklaşık 3 yıldır biz burada Ereğli’de hizmet vermeye çalışıyoruz. Duygu, durum bozukluğu, şizofreni tanısı almış olan bireylere ulaşmaya çalışıyoruz. Burada bireysel psikoterapiler, grup terapileri, psiko eğitimler, aile eğitimleri vererek onlara farkındalık sahibi olan bireyler haline getirmeyi hedefliyoruz. Ve kendi üretkenler yanlarını, becerilerini, yapabilecekleri şeyleri onlara göstermeye çalışıyoruz. Ve en önemlisi de topluma da bu konuda onlarında yaşam etkin olduklarını anlatmaya çalışıyoruz. Bugünde burada ‘Yaşamak bir ağaç gibi tek, hür ve bir orman gibi kardeşcesine’ diyebilmek için toprağa fidan bırakmaya çalışacağız. Bu konuda da bize yardımcı olan Ereğli Belediyesine, Gülüç Belediyesine ve Orman İşletme Müdürlüğüne ve buraya gelenlere teşekkür ediyoruz.” İfadelerine yer verdi.

Psikiyatri Uzman Doktoru Başak Şenel açıklamasında; “ Yani bu hem bu hafta 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Gününün en büyük hedefi bizim için en önemlisi farkındalık. Çünkü damgalanma çok yüksek. Farkındalığı arttırarak bu ruh sağlığı ile ilgili problem yaşayan insanlarında herkes gibi toplum içerisinde sıradan bir şekilde hayatlarını sürdürebildiklerini, yeri geldiklerinde işlevselliklerinin herkes kadar iyi olabildiğine dikkat çekebilmek ve bu onları toplum içerisinde iyi bir hayat sürebilecek şekilde topluma hazırlayabilmeyi hedefliyoruz. İnsanlarda bunları farkında olsun ve buna göre o insanlara yaklaşsınlar istiyoruz. Bugün o açıdan çok önemli bizim için” dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Başkan Posbıyık'tan başsağlığı ve taziye

Başkan Posbıyık'tan başsağlığı ve taziye

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık