lösev

Ana Sayfa Güncel "Vatandaş sahte içkinin kucağına itiliyor!”

"Vatandaş sahte içkinin kucağına itiliyor!”

“Fahiş vergiler yüzünden vatandaş sahte içkinin kucağına itiliyor!”

Giriş Tarihi: 30 Ekim 2020 Cuma 10:05


Türkiye’de 9 ekim tarihinden bu yana sahte içki tüketimine bağlı olarak hayatını kaybedenlerin sayısı 89’a ulaşırken, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, artan zehirlenme vakalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yavuzyılmaz, "Fahiş vergiler yüzünden vatandaş sahte içkinin kucağına itiliyor” diyerek, konunun artık bir halk sağlığı sorununa dönüştüğünü, söyledi.

CHP’li Milletvekili, alkol üzerindeki vergilerin makul seviyelere indirilmemesi halinde ülke genelindeki can kayıplarının daha da artabileceğine dikkat çekerken, vergilendirmede kantarın topuzunun kaçırdığını, daha çok vergi alayım derken tam tersine devletin 1,56 milyar TL gelir kaybına uğratıldığı, Sayıştay tespitleriyle anlattı.

Sayıştay Dairesinin Tarım ve Orman Bakanlığını uyardığını, ölümlerin ise göz göre göre geldiğinin raporlarla anlaşıldığını söyleyen Yavuzyılmaz, konunun detaylarına ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

“Ülkemizde, son yirmi bir günde, 3’ü ilimizde olmak üzere toplam 89 yurttaşımız sahte içki tüketimine bağlı olarak ne yazık ki hayatını kaybetmiştir.

Özellikle son 10 yılda, alkollü içeceklere getirilen ölçüsüz vergilerle vatandaşlarımız sahte içkinin adeta kucağına itilirken, yüzde 70’lere varan orantısız vergiler ile toplumda kaçak içki üretim ve tüketimi yaygınlaştırılmıştır.

Alkol üzerindeki vergiler makul seviyelere çekilmemesi halinde ülke genelindeki can kayıplarının daha da artması kaçınılmazdır.

Sayıştay Dairesinin, Tarım ve Orman Bakanlığı’nı denetlediği 2019 yılı raporlarında da bu konuyla ilgili çarpıcı tespitlere yer verilmiştir. Bu bulgulara göre ölümlerin göz göre göre geldiği anlaşılmaktadır.

Bakanlığın, tütün ve alkol piyasasındaki denetleme ve inceleme görevini yapacak personel altyapısı oluşturulmadığı raporlarla tespit edilirken, yasa dışı ticareti önleyecek gerekli tedbirlerinde Bakanlıkça alınmadığı vurgulanmıştır.

Yine ilgili raporlarda hükümetin vergi gelirleri arttırayım derken kantarın topuzunu kaçırmak suretiyle devleti nasıl milyonlarca lira zarara uğrattığı rakamlarla anlatılmaktadır.

Bulgularda, sadece özel tüketim vergisi (ÖTV) üzerinden devletin kaybının 2019 yılı için en az 1,56 milyar TL’ye ulaştığı, üstelik paylaşılan arz rakamlarının üreticilerin ve ithalatçıların beyanlarından elde edilmesinden dolayı, fiili arz miktarı konusunda da kesin verilerin bulunmadığını söylenmektedir.

Kısaca, bu ölçüsüz uygulamalar, vatandaşı canından, devleti ise gelirinden etmektedir. Bir halk sağlığı sorununa dönüşmüş olan bu durumdan artık vazgeçilmesi, makul vergilendirme ile sağlıklı tüketiminde bir an önce teşvik edilmesi gerekmektedir.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Valilikten 112 Çağrı açıklaması

Valilikten 112 Çağrı açıklaması

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık