Ana Sayfa Güncel Valilikten kaçak kömür ocakları açıklaması

Valilikten kaçak kömür ocakları açıklaması

Valilikten kaçak kömür ocakları açıklaması

Giriş Tarihi: 29 Kasım 2018 Perşembe 16:26
Valilikten kaçak kömür ocakları açıklaması

Zonguldak Valiliği, geçtiğimiz günlerde kaçak ocakta iki işçinin ölümü, iki işçinin yaralanmasıyla ilgili olayın ardından, konuyu gündemine  getirdi. Zonguldak Valiliği Zonguldak genelinde kaçak maden işletmecilerine yönelik yasal işlemlerin titizlikle takip edileceğini söyledi.

Valilikten yapılan açıklamada, il genelinde kaçak maden ocağı işletmeciliği olarak bilinen ve maden kazaları dahil bir dizi olumsuzluğa yer açan olguyla mücadelenin sürdüğü belirtildi.

Açıklamada şu  görüşlere yer verildi; “Bilindiği gibi ilimiz genelinde kaçak maden ocağı işletmeciliği diye bilinen ve maden kazaları dahil bir dizi olumsuzluğa neden olan olguyla mücadele her boyutta devam etmektedir.

3213 Sayılı Maden Kanununun Ek Madde 15 kapsamında: “İşletme izni veya Bakanlıkça şerh edilmiş rödevans sözleşmesi olmaksızın … maden ocağı açılması, maden üretilmesi veya faaliyetleri durdurulmuş maden sahalarında … üretim faaliyetinde bulunulması fiillerini işleyenlere üç yıldan beş yıla kadar hapis ve yirmi bin güne kadar adli para cezası verilir. Bu suçlardan hüküm giyenler, infazın tamamlanmasından itibaren on yıl boyunca madencilik faaliyeti yapamazlar.” hükmü getirilmiştir.

Bilindiği üzere İlimizde oldukça sık maden ocakları kazaları olmakta bunların büyük bölümü de kaçak işletilen maden ocaklarında meydana gelmektedir. Bu yüzden yukarıda sözü edilen Kanun gereği olası olumsuz sonuçların önüne geçilebilmesi için konunun Valiliğimiz ve ilgili Kurumlarca titizlikle takip edileceği hususunun kamuoyunun bilgisine sunulması gerekli görülmüştür. İlimiz kamuoyuna sunulur.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Sempati Çocuk Evi, şanslı çocukların yuvası...

Sempati Çocuk Evi, şanslı çocukların yuvası...

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık